Wybierz region

Wybierz miasto

  Rycerze Błękitnego Krzyża

  Autor: Anna Dziedzic

  2005-09-09, Aktualizacja: 2005-09-08 14:56 źródło: Dziennik Zachodni

  Gdy trzeba ratować ludzkie życie, będą się wspinać nawet na najbardziej stromą skałę i zjadą do najgłębszej jaskini. Tam, gdzie nie dojedzie żaden lekarz pogotowia. Są sprawni i doskonale wyszkoleni. Prawdziwi zawodowcy.

  Gdy trzeba ratować ludzkie życie, będą się wspinać nawet na najbardziej stromą skałę i zjadą do najgłębszej jaskini. Tam, gdzie nie dojedzie żaden lekarz pogotowia. Są sprawni i doskonale wyszkoleni. Prawdziwi zawodowcy. Jurajska Grupa Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego funkcjonuje na Jurze już dziesiąty rok.


  W sobotę ratownicy mieli swoje święto, czyli Dzień Błękitnego Krzyża. Tego dnia otwarto też oficjalnie Centralną Stację GOPR w Podlesicach.

  Pod własnym sztandarem
  Dzień Błękitnego Krzyża był w Podlesicach chyba jedynym w roku, gdy zjechało się tu tylu gości zaproszonych przez GOPR.

  — Jura to teren, z którego wychodzi przemysł, a wchodzi turystyka, czyli białe złoto, z którego całkiem nieźle żyją niektóre państwa. Turysta jednak musi się czuć bezpieczny — mówi Piotr Van der Coghen, naczelnik Jurajskiej Grupy GOPR w Podlesicach.

  W sobotę wspaniały sztandar ufundował jurajskim GOPR–owcom Związek Gmin Jurajskich.

  — Sztandar zawsze był symbolem męstwa i rycerstwa. Tymi rycerzami na Jurze jesteście wy — mówił do ratowników Adam Markowski, prezes ZGJ.

  To nie jedyny prezent, jaki tego dnia otrzymali jurajscy ratownicy. Dostali także od sponsorów wart około 13 tysięcy złotych komplet pięciu systemów do nawigacji satelitarnej. Będą one zainstalowane w każdym z pięciu samochodów, służących GOPR–owcom. Inny, bardzo przydatny podarunek, to satelitarna mapa Jury, także warta ponad 10 tysięcy złotych, czy zestaw do ratownictwa jaskiniowego. Wszystko to na pewno się przyda. Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy przekazała ratownikom podręczne defibrylatory.

  Wśród najlepszych
  Jacek Dębicki, naczelnik GOPR w Polsce, nie krył uznania dla jurajskich ratowników.

  — W 1998 roku uwierzyłem w tych ludzi, choć byli tacy, co w nich nie wierzyli. Teraz jestem z was dumny. To jedna z najlepszych grup GOPR w Polsce — powiedział Jacek Dębicki.

  Podczas uroczystej akademii wręczono także odznaczenia państwowe i odznaki resortowe. Jedno z najważniejszych odznaczeń otrzymali Piotr i Irena Van der Coghenowie. Prezydent Aleksander Kwaśniewski przyznał im Krzyże Kawalerskie Odrodzenia Polski.

  W sobotę otwarto także oficjalnie siedzibę Centralnej Stacji GOPR na Jurze. To obecnie jedna z najnowocześniejszych stacji w Polsce. Budynek poświęcił ksiądz kanonik Józef Wójcik, proboszcz kroczyckiej parafii. Drewniany drąg, który zagradzał drogę do stacji, przepiłowali wspólnie m.in. Piotr Van der Coghen i Lechosław Jarzębski, wojewoda śląski, pomagał również ksiądz proboszcz.
  Trochę historii
  W 1998 roku zarząd główny Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podjął uchwałę o powołaniu jurajskiej grupy GOPR. Wcześniej na Jurze działało Jurajskie Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Od 1998 roku stało się częścią GOPR. Obecnie grupa jurajska liczy 110 ratowników. 10 z nich złożyło uroczyste ślubowanie w sobotę na dnie Jaskini Głębokiej w Podlesicach. Ratownicy są doskonale wyszkoleni, sprawni. Mają wiedzę medyczną, pozwalającą im udzielać pierwszej pomocy przed przybyciem lekarzy pogotowia. •

  Odznaczenia dla ratowników
  Srebrny Krzyż Zasługi dostał Adam Kukla, prezes zarządu GOPR
  na Jurze.

  Brązowe Krzyże Zasługi mają Jerzy Geisler, Zygmunt Gruza, Monika Górska, Tomasz Maszczyk i Tomasz Winecki.

  Medale Prezydenta RP Za Ofiarność i Odwagę otrzymali Małgorzata Bendkowska, Tomasz Jaguszewski, Wojciech Machalski, Tomasz Osojca, Marcin Striczek, Adam Van der Coghen, Michał Van der Coghen i Roberta Zamojskiego.

  Odznakę Honorową za zasługi dla GOPR przyznano Irenie i Piotrowi Van der Coghen oraz pośmiertnie Mateuszowi Hryncewiczowi (22 lata, ratownik, który w tym roku zginął w Karkonoszach, porwany przez lawinę).

  Srebrne Odznaki za zasługi dla GOPR dostali Adam Kukla, Tomasz Osojca, Robert Zamojski, Wojciech Machalski, Adam Van der Coghen i Michał Van der Coghen. •
  Więcej na temat: 

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)