Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawiercie: Kopalnia może powstać. Na nasze pytania odpowiada John Barry, prezes Rathdowney Resources

Patryk Drabek
John Barry (z prawej) przyjechał w tym tygodniu do Zawiercia i odpowiadał na pytania dotyczące kopalni rud cynku i ołowiu.
John Barry (z prawej) przyjechał w tym tygodniu do Zawiercia i odpowiadał na pytania dotyczące kopalni rud cynku i ołowiu. Patryk Drabek
Do Zawiercia przyjechał prezes Rathdowney Resources John Barry i odpowiedział na nasze pytania związane z planowaną budową kopalni rud cynku i ołowiu.

Czy możemy już mówić o przełomie i o tym, że kopalnia rud cynku i ołowiu powstanie na terenie powiatu zawierciańskiego?
Tak, wynik prac poszukiwawczych Rathdowney w Polsce okazał się na tyle dużym sukcesem, że jesienią ubiegłego roku opublikowaliśmy raport zgodny z międzynarodowymi standardami potwierdzający istnienie istotnych złóż cynku i ołowiu. Opierając się na wielkości i przede wszystkim jakości wstępnie oszacowanych zasobów oraz na naszej rosnącej wiedzy geologicznej na temat regionu, możemy pewnie przejść do kolejnego etapu prac objętych Projektem Olza.W 2013 roku będziemy w mniejszym stopniu koncentrować się na wierceniach poszukiwawczych i rozpoznawczych, a nasze działania skupiać się będą głównie wokół prowadzenia niezbędnych badań, które pozwolą określić koncepcje budowy kopalni zgodnej z najwyższymi międzynarodowymi standardami z perspektywy finansowej, technicznej, prawnej, środowiskowej i społecznej.

W którym miejscu kopalnia mogłaby powstać? Proszę o podanie rozważanej lokalizacji.
Rathdowney obecnie jest na wstępnym etapie analizy i oceny projektu. W roku 2013 nasze prace koncentrować się będą na badaniach inżynieryjnych, środowiskowych i społecznych, w celu optymalizacji rozwoju Projektu Olza. Jest zatem zbyt wcześnie, aby określić gdzie może powstać kopalnia. Jest kilka możliwych lokalizacji, które są obecnie analizowane. Gromadzone w bieżącym roku dane geologiczne, inżynieryjne, środowiskowe i społeczne umożliwią nam opracowanie i przeanalizowanie różnych możliwych scenariuszy dalszego rozwoju projektu. Każdy zaproponowany plan rozwoju będzie oceniony w pełnym porozumieniu z polskimi władzami i społecznościami lokalnymi.

Ile potrwa wydobycie złóż, które już udało się udokumentować?
Chociaż trudno dokonać precyzyjnych szacunków, zakładamy, że proces opracowania i oceny scenariuszy rozwoju - biorąc pod uwagę szczegółowe dane inżynieryjne i badania środowiskowe oraz czas realizacji otrzymania zezwoleń niezbędnych do wybudowania kopalni - może trwać 3 - 5 lat lub dłużej. Kolejnym etapem byłaby bodowa zakładu, która może potrwać od 18 miesięcy do 2 lat. Okres, przez jaki nowoczesna podziemna kopalnia związana z Projektem Olza może funkcjonować, jest bardzo trudny do oszacowania, ponieważ ostatecznie zależy od wybranego planu rozwoju. Oszacowane przez nas oraz historycznie udokumentowane zasoby mineralne Projektu Olza są na tyle istotne, aby zapewnić wieloletnią działalność wydobywczą.

Na który rok planowana jest eksploatacja złóż?
Chociaż trudno dokonać precyzyjnych szacunków, zakładamy, że proces opracowania i oceny scenariuszy rozwoju - biorąc pod uwagę szczegółowe dane inżynieryjne i badania środowiskowe oraz czas realizacji otrzymania zezwoleń niezbędnych do wybudowania kopalni - może trwać od 3 do 5 lat lub dłużej. Budowa kopalnie może potrwać od 18 miesięcy do 2 lat.

Czy oprócz kopalni powstaną również zakłady przetwórcze rud cynku i ołowiu?
W trakcie naszych prac koncepcyjnych będą opracowywane różne scenariusze, między innymi taki, który będzie zakładał nie tylko działalność wydobywczą, ale również zakład wzbogacania rud. Większość kopalń na całym świecie buduje własne zakłady na terenie lub w pobliżu kopalni wstępnie przetwarzające rudy. Koncentrat jest towarem zbywalnym, który może być sprzedawany do hut i rafinerii na całym świecie. W przypadku Projektu Olza prawdopodobne jest, że zakład przetwórczy może znaleźć się w planie rozwoju projektu.

Ile osób z terenu powiatu zawierciańskiego znalazłoby zatrudnienie w kopalni? Jakie musieliby mieć wykształcenie? Czy mogą liczyć na szkolenia organizowane przez firmę Rathdowney, dzięki którym zdobyliby umiejętności i wiedzę potrzebne do pracy w kopalni?
Jest zbyt wcześnie na takie szacunki, ale z pewnością możemy mówić o kilkuset miejscach pracy w bezpośrednim zatrudnieniu, lecz kluczowym będzie także wielokrotnie większy wpływ na stworzenie miejsc pracy wspierających działalność kopalni w zakresie logistyki i zaopatrzenia. Zazwyczaj są to 3-4 dodatkowe miejsca pracy przypadające na każde jedno miejsce pracy w kopalni. Może zatem powstać wiele miejsc pracy dla wykwalifikowanych osób z powiatu zawierciańskiego. Rathdowney wciąż jest na wstępnym etapie oceny projektu, jest więc zbyt wcześnie, aby określić jak będzie wyglądał potencjalny rozwój kopalni i jakie będą wymagania związane z zatrudnieniem. Mogę natomiast powiedzieć, że Rathdowney jest zobowiązana do maksymalizacji lokalnego zatrudnienia i innych korzyści gospodarczych regionu na każdym etapie projektu. W trakcie rozwoju Projektu Olza na pewno będziemy inwestować w szkolenia dla pracowników miejscowych, aby zmaksymalizować liczbę osób z okolicy zatrudnionych w realizację naszego projektu. W zakresie umiejętności i wymaganych referencji, taki projekt jak nasz oferuje szeroki wachlarz możliwości zatrudnienia - od specjalistów i techników, do wykwalifikowanych handlowców, pracowników administracyjnych i robotników. Naszym celem będzie upewnienie się, że lokalni mieszkańcy rozumieją jakie możliwości pracy oferuje Projekt Olza w przyszłości, jak również jakie wykształcenie i szkolenie będą niezbędne dla podjęcia pracy. Będziemy również dążyć do współpracy z lokalnymi uczelniami i instytucjami szkoleniowymi w celu zapewnienia, że mieszkańcy mają dostęp do edukacji i szkoleń, których potrzebują.

Czy mieszkańcom, których działki będą „sąsiadować” z kopalnią, zostaną wypłacone odszkodowania?
Rathdowney jest jeszcze na wstępnym etapie oceny projektu, więc jest zbyt wcześnie, aby wiedzieć jaki wpływ na ceny gruntów może mieć nasz projekt. Z pewnością naszym celem byłoby wybudowanie kopalni, która nie wpłynie na dotychczasowych właścicieli działek. Oczywiście, jeżeli ostateczna propozycja projektu będzie wpływać na interesy właścicieli gruntów sąsiednich, w każdym przypadku kwestie te będą musiały zostać omówione i rozwiązane oddzielnie.

Jakie korzyści z budowy kopalni będą miały lokalne samorządy?
Rathdowney jest jeszcze na wstępnym etapie oceny projektu, więc jest zbyt wcześnie, aby dokładnie oszacować przychody jakie mógłby generować projekt OLZA z opłat licencyjnych, czy podatków. W przypadku opłat licencyjnych 60 proc. otrzymują władze lokalne, a 40 proc. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nowoczesne górnictwo jest znaczną inwestycją, więc zyski rządowe są także znaczące. Oprócz dochodów rządowych, Projekt Olza oferuje zyski dla społeczności lokalnych w postaci szkoleń, zatrudnienia i dochodów z pracy. Będzie również wspierać miejscowe firmy poprzez zakup lokalnych produktów i usług, a także przez wydatki lokalne zatrudnionych pracowników.

Z jakimi uciążliwościami muszą się liczyć mieszkańcy, jeśli kopalnia powstanie na terenie powiatu zawierciańskiego?
Rathdowney jest jeszcze na wstępnym etapie oceny projektu, więc jest zbyt wcześnie, aby określić, gdzie mogą być zlokalizowane potencjalne obiekty zakładu górniczego lub jaki (jeśli w ogóle) wpływ nasze działania mogą mieć na społeczność lokalną. W trakcie prowadzenia badań geologicznych, inżynieryjnych, środowiskowych i społecznych w tym roku oceniane będą różne potencjalne scenariusze rozwoju. Ostatecznie, każdy plan rozwoju będzie oceniony po konsultacjach z władzami lokalnymi i przedstawicielami społeczności lokalnej. Oczywiście naszym celem jest opracowanie projektu według najwyższych międzynarodowych standardów, pozwalających na absolutna minimalizację negatywnego wpływu na środowisko naturalne, na istniejący sposób wykorzystania terenu oraz jakość życia mieszkańców regionu. Nowoczesne kopalnie mogą być zaprojektowane w sposób, który znacznie ogranicza ich widoczność i wpływ na otaczające tereny i społeczność.

Proszę o podanie korzyści dla mieszkańców związanych z taką inwestycją.
Oprócz dochodów rządowych, Projekt Olza oferuje zyski dla społeczności lokalnych w postaci szkoleń, zatrudnienia i dochodów z pracy. Będzie również wspierać miejscowe firmy poprzez zakup lokalnych produktów i usług, a także przez wydatki pracowników zatrudnionych w kopalni. W trakcie rozwoju Projektu Olza, Rathdowney będzie szukać nowych możliwości dla wsparcia społeczności lokalnej, albo poprzez inicjatywy wewnątrz projektu lub też wspieranie oddolnych lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju społeczności. Na przykład, możemy spojrzeć na możliwości rozwiązywania lokalnych potrzeb infrastrukturalnych (takich jak woda pitna) lub wspieranie programów społecznych w obszarze zdrowia, edukacji i innych dziedzin życia. Często tego typu inicjatywy społeczne są wypracowywane we współpracy z lokalnymi samorządami i organizacjami społecznymi, by odpowiadały lokalnym priorytetom i zapotrzebowaniu.

MIASTO JEST NA NIE
John Barry w środę spotkał się w Urzędzie Miejskim w Zawierciu m.in. z przedstawicielami lokalnego samorządu. Jego odpowiedzi na pytania zadawane przez radną Ewę Mićkę czy radnego Rady Miejskiej w Zawierciu Konrada Imielskiego nie usatysfakcjonowały jednak zebranych. Sam Konrad Imielski przypomniał prezesowi Rathdowney Resources, że jego firma nie jest zaproszonym gościem, a opinia radnych Rady Miejskiej dotycząca badań geologicznych na terenie Zawiercia była kilka lat temu negatywna. To stanowisko nie uległo zresztą zmianie. John Barry w swojej wypowiedzi podkreślał, że jest po rozmowie z ministrem środowiska i dla niego najistotniejsza będzie decyzja mieszkańców. Jak zapewnił, jeśli nie zgodzą się oni na kopalnię, to nie powstanie ona na terenie Zawiercia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto