Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alkoholizm w Zawierciu i powiecie zawierciańskim

Patryk Drabek
Halina Bulska-Sobusik zajmuje się rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz narkomanii.
Halina Bulska-Sobusik zajmuje się rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz narkomanii. P. Drabek
Alkoholizm w Zawierciu i powiecie zawierciańskim: Czy wiecie ile osób i z których gmin zmaga się z problemem alkoholowym? Sprawdziliśmy to. Na ten temat rozmawiamy z Haliną Bulską-Sobusik, pełnomocniczką prezydenta Zawiercia ds. rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii.

Alkoholizm w Zawierciu i powiecie zawierciańskim

Nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak wiele osób w powiecie zawierciańskim jest dotkniętych problemem alkoholizmu. Mowa tutaj nie tylko o osobach uzależnionych od alkoholu, ale także o ich bliskich, którzy również biorą udział w terapiach.

- Poradnia Leczenia Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Zawierciu, w której pracuję, obejmuje opieką terapeutyczną mieszkańców całego powiatu zawierciańskiego - tłumaczy Halina Bulska-Sobusik, pełnomocniczka prezydenta Zawiercia ds. rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii. - Najczęściej jest tak, że naszymi pacjentami są osoby, które mogą do nas dojechać. Często znaczna odległość jest już natomiast barierą. W poradni w ciągu roku leczy się średnio 700 osób z powiatu, ale trzeba dodać, że nie są to tylko osoby uzależnione, ale także współuzależnione (mąż, żona, dziecko - dop. red.). Ta grupa stanowi 10 - 15 proc. wszystkich pacjentów - podkreśla Halina Bulska-Sobusik.

Alkoholizm w Zawierciu i powiecie zawierciańskim: Takie są dane
W ubiegłym roku w poradni leczyło się 635 pacjentów, w tym 373 osoby mieszkały w Zawierciu (59 proc.). Pozostałą grupę tworzą mieszkańcy gmin Łazy, Ogrodzieniec, Pilica i Irządze, a pojawiają się też pojedyncze osoby z gmin Żarnowiec i Poręba. Te dane nie mogą jednak w pełni odzwierciedlić liczby osób, które mają problem z alkoholem. Nie wszystkie decydują się bowiem na leczenie.

Co zatem zrobić w sytuacji, gdy członek naszej rodziny ma problem alkoholowy, lecz nie chce się leczyć?

- To najczęściej spotykany problem. Pytam członków rodziny o to, w jaki sposób rozmawiali z chorą osobą i słyszę w odpowiedzi, że powiedziały, że jest alkoholikiem i musi się leczyć. Proponuję jednak, by nie diagnozować - podkreśla Halina Bulska-Sobusik. - W każdej gminie znajdziemy komisję ds. rozwiązania problemów alkoholowych, która uruchamia procedurę zobowiązywania do leczenia przez sąd i motywowania chorej osoby do leczenia. Gdy ktoś wie, że ma problem, może dołączyć do klubu abstynenta - dodaje Halina Bulska-Sobusik.

Alkoholizm w Zawierciu i powiecie zawierciańskim: Garść statystyk
Na terenie Zawiercia przeciwdziałaniem alkoholizmowi zajmuje się między innymi Stowarzyszenie Trzeźwościowe „Przystań”.

Osoby działające w stowarzyszeniu przeprowadzają w ostatnich latach rozmowy motywujące do rozwiązywania problemów alkoholowych w rodzinie. W 2004 roku odbyło się 80 takich porad i konsultacji, w 2008 roku już 237, a w ostatnich dwóch latach - po 384.

W 2013 roku w poradni udzielono natomiast pomocy terapeutycznej 64 osobom współuzależnionym (47 osób, czyli 70 proc. to mieszkańcy Zawiercia).

Jak wynika z danych obejmujących powiat zawierciański, kobiety, które są uzależnione od alkoholu i które podjęły leczenie w poradni w 2013 roku stanowią 20,55 proc. ogólnej liczby osób uzależnionych od alkoholu, które leczą się w poradni. To oznacza, że obecnie co piąta uzależniona osoba, to kobieta. Jeszcze w 2006 roku panie stanowiły tylko 16 proc. tej liczby.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto