Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barszcz Sosnowskiego w woj. śląskim - gdzie występuje i co nam grozi?

Aga
Barszcz Sosnowskiego - wygląda całkiem efektownie, ale spotkanie z nim może skończyć się źle. Teraz właśnie kwitnie i trzeba na niego zwrócić szczególną uwagę. Jak wygląda Barszcz Sosnowskiego? Co może nam grozić w razie kontaktu z tą rośliną? Czy oparzenia będą groźne? Czytaj więcej...

Barszcz Sosnowskiego, ta parząca roślina jest bardzo trudna do zwalczenia, choć wygląda imponująco i ma ładne kwiatostany. To właśnie może zmylić osoby, które nie mają wiedzy o tym jak jest niebezpieczna. Najgroźniejsza jest w czasie upałów, bo emitowane przez nią olejki eteryczne mogą osadzać się skórze. Tak więc, nie musimy jej dotknąć, żeby się poparzyć.

Barszcz Sosnowskiego w woj. śląskim! Trzeba uważać

Absolutnie nie wolno dotykać i chwytać roślin przy użyciu gołych rąk, ani też pozwalać się dzieciom bawić w jego pobliżu. Specjalne ostrzeżenie w sprawie zagrożenia barszczem Sosnowskiego wydał właśnie Główny Inspektorat Sanitarny. - Na skutek kontaktu skóry z rośliną obserwuje się objawy podobne do poparzenia termicznego. Zależnie od nasilenia poparzenia mogą pojawić się pęcherze z surowiczym płynem, a nawet głębokie rany - czytamy w dokumencie.

Objawy występują po kilkunastu minutach od kontaktu z rośliną - największe natężenie następuje w ciągu 30 minut do 2 godzin. Objawy mogą nasilać się w ciągu 24 godzin. Jeżeli miał miejsce kontakt z rośliną, ale nie wystąpiły jeszcze objawy poparzenia należy obmyć skórę dużą ilością letniej wody z mydłem. W każdym przypadku niezależnie od stopnia nasilenia objawów należy unikać ekspozycji na światło słoneczne (nawet w przypadku braku objawów przynajmniej przez 48 godzin).

Barszcz Sosnowskiego - a co kiedy dotkniesz?!

W sytuacji wystąpienia objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Podczas oczekiwania na kontakt z lekarzem można podać preparat zawierający wapń, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej u osób uczulonych na barszcz Sosnowskiego. Jeżeli pojawiły się pęcherze surowicze, ale nie doszło do ich rozerwania, można zastosować miejscowo maści (kremy) kortykosteriodowe. W przypadku kontaktu oczu z rośliną należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem.

Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest tak groźny? Bo we wszystkich częściach rośliny występuje olejek eteryczny, zawierający m. in. furanokumaryny. Chronią one samą roślinę przed owadami i patogenami, stanowiąc jednocześnie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi. Związki te mają wysokie powinowactwo do DNA, co oznacza, że mają łatwość łączenia się z DNA komórek skóry powodując ich obumieranie. Na intensywność reakcji ma wpływ ilość olejku eterycznego, który miał kontakt ze skórą, intensywność ekspozycji na światło (promienie ultrafioletowe przyspieszają i nasilają proces łączenia się furanokumaryn z DNA) oraz wrażliwość osobnicza.

Furanokumaryny są emitowane do otoczenia, toteż mogą osadzać się na skórze nie tylko w bezpośrednim kontakcie z rośliną, ale także poprzez powietrze, co ma miejsce szczególnie w upalne, wilgotne dni. Wdychanie olejków eterycznych może powodować bóle i zawroty głowy oraz nudności. W komórkach skóry, które zostały narażone na kontakt z furanokumarynami dochodzi do wzmożonej produkcji melaniny, co powoduje powstawanie przebarwień (hiperpigmentacji), które mogą utrzymywać się nawet kilka lat po zagojeniu się oparzeń.

Nazwa barszczu Sosnowskiego pochodzi od nazwiska rosyjskiego botanika, odkrywcy tego gatunku, Dimitra Iwanowicza Sosnowskiego.

Barszcz Sosnowskiego - gdzie występuje?

Trudno o jakąś dokładną mapę. W ostatnich latach pojawiał się m.in. na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej [w Zawierciu, Porębie, Pilicy czy Ogrodzieńcu], w Dąbrowie Górniczej, w Katowicach w rejonie Kłodnicy w Ligocie, w Będzinie-Grodźcu oraz w Beskidach.

Jeśli podejrzewamy, że w naszej okolicy może rosnąć barszcz Sosnowskiego, to możemy się zgłosić do urzędu miasta lub gminy, sanepidu lub bezpośrednio do terenowego oddziału Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach.

Barszcz Sosnowskiego - jak wygląda

Barszcz Sosnowskiego to bylina: o łodygach dętych (pustych w środku), podłużnie bruzdowanych, pokrytych w dolnej części fioletowymi plamkami, dorastająca w ciągu jednego sezonu do 4 - 5 metrów wysokości, z białymi, drobnymi kwiatami zebranymi w gigantyczny (o średnicy ok.50 cm ) baldach złożony (kształt parasolki), o dużych liściach (ok. 150 cm średnicy), które są skrętolegle ułożone na łodydze.Roślinę można pomylić z wyrośniętym koprem, od którego różni się głównie gigantycznymi rozmiarami (koper osiąga wysokości nie większe niż 75 cm.) i kolorem kwiatów (kwiaty kopru mają barwę żółtą).

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto