Dzięki trasom turystycznym po Bytomiu można zobaczyć zabytkową elektrociepłownię Szombierki Dzięki trasom turystycznym po Bytomiu można zobaczyć zabytkową elektrociepłownię Szombierki

Dzięki trasom turystycznym po Bytomiu można zobaczyć zabytkową elektrociepłownię Szombierki (© fot. ARC)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Fundusze europejskie to nie tylko nowe drogi i inwestycje w infrastrukturę. To także promocja turystyki i rekreacji. Dzięki tym pieniądzom reklamuje się także Bytom. W mieście powstał program "Bytom na 6", promujący sześć tras turystycznych oplatających miasto i prezentujących jego walory.

- Dla Bytomia taka reklama jest bardzo dobra. To w końcu miasto z 700-letnią historią, posiadające niebanalny zespół architektury - uważa bytomski przewodnik, Edward Wieczorek.

Na promocję tras turystycznych miasto wydało ponad 391 tysięcy złotych. 85 proc. tych kosztów pokryte zostało z funduszy europejskich. (332 tysiące złotych).

Za pozyskane środki udało się wypromować trasy poprzez zakup 10 tysięcy map i 5 tysięcy przewodników po mieście. Oznaczone zostały także szlaki turystyczne.

W mieście jest ich łącznie sześć. Trasa pierwsza, "Staromiejska", pokazuje układ urbanistyczny średniowiecznego Bytomia, przebieg dawnych murów obronnych i bram do miasta. Prezentuje także zabytkowe bytomskie kościoły.

Drugi szlak prowadzi do kolebki miasta, na wzgórze Małgorzaty, gdzie od XII wieku znajdował się gród bytomski.

Dzięki trzeciej trasie możliwe jest poznanie historii i dziejów najważniejszych zabytków Rozbarku. Czwarta trasa przedstawia Bytom z nostalgicznej strony, jak ze starych pocztówek. Pomiędzy zabudową z okresu międzywojennego wiedzie natomiast szlak w północnej części miasta.

Bardzo ciekawą propozycją jest także ostatnia trasa - "Postindustrialna". Można dzięki niej zobaczyć między innymi pozostałości huty Bobrek, szyb "Krystyna", czy elektociepłownię "Szombierki". Na tę trasę najwygodniej wybrać się rowerem.

Cztery razy w miesiącu, w każdą sobotę o 10 spod biura promocji miasta, na trasy ruszają bezpłatne wycieczki z przewodnikiem. W ramach projektu "Bytom na 6", który potrwa do końca września, odbywają się także miejskie gry terenowe. I wycieczki, i gry terenowe cieszą się dużym zainteresowaniem Ślązaków.

Wiadomości

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

A terozki uo tymu ańi mru-mru? (gość)

Kaj je ta szumno trasa - "Sztrekoom Iserbacha"?

I pojakymu ku Szloonzoukoom po szloonzku svych uosprowek ńy prawiće?