Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcą fotoradaru w Zawierciu-Żerkowicach

Patryk Drabek
Mieszkańcy chcą fotoradaru w Zawierciu-Żerkowicach.
Mieszkańcy chcą fotoradaru w Zawierciu-Żerkowicach. P. Drabek
Chcą fotoradaru w Zawierciu-Żerkowicach: Gdy był tam ustawiony fotoradar, to kierowcy zdejmowali nogę z gazu. Gdy go zdemontowano, większość zjeżdża z Góry Żerkowskiej z zawrotną prędkością...

Chcą fotoradaru w Zawierciu-Żerkowicach

Chwała tym osobom, które zdecydowały kiedyś o zamontowaniu przy ulicy Jurajskiej fotoradaru - podkreśla jeden z mieszkańców tej zawierciańskiej dzielnicy, Mariusz Szczygieł. - Usunięto nam to urządzenie prawdopodobnie przez pomyłkę, ale jak wiadomo, wszyscy popełniamy błędy. Da się to jednak naprawić, a jest to dla nas bardzo istotne, ponieważ teraz każdy, kto przechodzi chodnikiem przy DK 78 może czuć się zagrożony, zwłaszcza dzieci - podkreśla Mariusz Szczygieł.

Trudno stać i spokojnie porozmawiać przy DK 78, a spacerowanie po chodniku również nie należy do najprzyjemniejszych. Strach tamtędy przechodzić.

W związku z tym mieszkańcy, dowodzeni przez Mariusza Szczygła, zabiegali w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o ciąg pieszo-rowerowy od Kalinówki aż do Żerkowic. Zaproponowali również sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu tuż przed wjazdem na Górę Żerkowską (patrz ramka obok).

Mieszkańcy tego osiedla samorządowców proszą natomiast o wsparcie w tych działaniach oraz o zwiększenie pasa do zabudowy (z 50 do 100 metrów), by uciec od hałasu, który wiąże się z DK 78.

- Mieszkamy w połowie Góry Żerkowskiej, a nasze dzieci chodzą do szkoły i muszą dojść do przystanku. Z każdej strony mamy tak naprawdę kilkaset metrów do przejścia. Nie ma chodnika, a teraz nie ma fotoradaru i tiry rozpędzają się czasem do takich prędkości, że strach mówić. Dziecko dowozimy do przystanku samochodem albo wykorzystujemy auto do tego, by zawieźć dziecko bezpośrednio do szkoły - podkreśla Marta Broda.

Stoi przy niej synek Filip, który ma siedem lat. - Nie sposób puścić go samego. Praktycznie każdy z nas ma takie doświadczenia, że tir wjechał komuś w płot albo byliśmy świadkami jakiegoś wypadku - dodaje mieszkanka Żerkowic, a inna z obecnych kobiet dodaje: - Córka naszych sąsiadów zginęła tu kilkanaście lat temu, a teraz mamy nawet problem ze spokojnym przejściem na drugą stronę - wskazuje Joanna Olesik.

Ostatnio z mieszkańcami spotkali się przewodniczący Rady Miejskiej w Zawierciu Paweł Kaziród oraz radna Małgorzata Benc. Popierają działania mieszkańców. - Już na ostatniej sesji interpelowałam w tej sprawie, a cały klub Prawa i Sprawiedliwości popiera wnioski mieszkańców. Jestem przeciwnikiem tego, by strażnicy miejscy siedzieli gdzieś w krzakach z fotoradarem, ale uważam, że fotoradar przy DK 78 powinien być ustawiony - podkreśla Małgorzata Benc.

Niebezpiecznie w dzielnicy
- Żerkowice na pewno należą do najniebezpieczniejszych miejsc na w gminie Zawiercie. Mieszkańcy już wielokrotnie zwracali się do mnie o pomoc i osobiście wystosowałem dwa pisma do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. O interwencję poprosiłem również prezydenta. Mam nadzieję, że wspólnie z radnymi i prezydentem dołożymy wszelkich starań, by poprawić bezpieczeństwo mieszkańców. Będziemy mocno naciskać na GDDKiA - podkreśla Paweł Kaziród, przewodniczący Rady Miejskiej w Zawierciu.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad tłumaczy, że nie ma pieniędzy na budowę chodnika (patrz ramka obok), dlatego Mariusz Szczygieł zapytał czy miasto mogłoby partycypować w kosztach takiej inwestycji. Zarówno Paweł Kaziród, jak i Małgorzata Benc podkreślali, że jeśli będzie taka wola, to radni poprą taki pomysł. Marek Prusak z katowickiego oddziału GDDKiA stwierdził z kolei, że koncepcja jest warta rozważenia, ale konieczny jest ruch ze strony miasta.

Co z fotoradarem? Jak informowała nas Generalna Inspekcja Transportu Drogowego, maszty wraz z obudowami na stacjonarne urządzenia rejestrujące w Zawierciu (przy ul. Paderewskiego i ul. Jurajskiej 100b) oraz w Ogrodzieńcu zostały zdemontowane w ramach modernizacji i unifikacji systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym.

Będzie pismo z poparciem
Warto przy tym podkreślić, że po 28 czerwca ubiegłego roku maszty (obudowy na stacjonarne urządzenia rejestrujące), które nie spełniały wymogów technicznych (czyli m. in. nie były oznakowane na żółto) nie mogły być wykorzystywane, co wynika wprost z rozporządzenia ministra infrastruktury z 22 czerwca 2011 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Z polskich dróg usuwane były także maszty zdewastowane i uszkodzone. Teraz GITD nie wyklucza ponownego ustawienia fotoradaru przy ulicy Jurajskiej, ale decyzja jeszcze nie zapadła.

Co na to urzędnicy z Zawiercia?
- Fotoradar nie jest rozwiązaniem problemów komunikacyjnych dotyczących drogi krajowej, a urządzenia rejestrujące przekroczenia dopuszczalnej prędkości wywołują u kierowców raczej negatywne opinie - wskazuje Łukasz Czop, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Zawierciu. - Dodatkowo zwróćmy uwagę na to, że nasza straż miejska nie jest wyposażona w takie urządzenia. Podchodząc do sprawy odpowiedzialnie, do momentu powstania drogowego obejścia Zawiercia, musimy przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie i komforcie życia mieszkańców Żerkowic, dlatego przygotujemy stosowne pismo z poparciem ich apeli. Zwróćmy jednak uwagę na to, że to droga krajowa, a więc zarządzana przez GDDKiA. Z kolei ustawianiem stacjonarnych radarów zajmuje się Inspekcja Transportu Drogowego, dlatego nie jesteśmy w stanie przewidzieć jakie stanowisko zajmie w tej sprawie ta instytucja - dodaje Łukasz Czop.

Chodnik został zgłoszony, ale jest daleko na liście. Nie ma szans na sygnalizację
Marek prusak z katowickiego oddziału generalnej dyrekcji dróg krajowych i autostrad nie daje mieszkańcom większych nadziei. - Oddział zgłosił zadanie budowy chodnika na odcinku DK 78 do ogólnopolskiego Programu Budowy Ciągów Pieszo-Rowerowych. Uwzględniając algorytm optymalizacji dla tych zadań w skali całej sieci GDDKiA, ten chodnik znajduje się na 693 pozycji - mówi Marek Prusak. - Odnosząc się do wniosku na budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulicy Jurajskiej (DK 78) z ulicami Fredry i Okiennik oraz biorąc pod uwagę istniejące uwarunkowania ruchowe, jak również parametry istniejącego przekroju drogi, przedmiotowy wniosek nie znajduje swojego uzasadnienia. Niezależnie od powyższego, mając na uwadze poprawę bezpieczeństwo ruchu drogowego, GDDKiA dokona przeglądu istniejącej organizacji ruchu z rozważeniem wprowadzenia dodatkowej redukcji prędkości na omawianym odcinku drogi - dodaje Marek Prusak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto