Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w gminie Szczekociny jest bezpiecznie?

Patryk Drabek
Czy w gminie Szczekociny jest bezpiecznie? Rozmawiamy na ten temat z dzielnicowym zajmującym się tym terenem, st. asp. Czesławem Rutkowskim.
Czy w gminie Szczekociny jest bezpiecznie? Rozmawiamy na ten temat z dzielnicowym zajmującym się tym terenem, st. asp. Czesławem Rutkowskim. P. Drabek
Czy w gminie Szczekociny jest bezpiecznie? Rozmawiamy na ten temat z dzielnicowym zajmującym się tym terenem, st. asp. Czesławem Rutkowskim. Przeczytajcie wywiad.

Czy w gminie Szczekociny jest bezpiecznie?

Jak długo zajmuje się pan gminą Szczekociny?
Policjantem jestem już od 26 lat, a od 25 lat pracuję w komisariacie policji w Szczekocinach. Po odbyciu służby zasadniczej rozpocząłem tutaj pracę i przez te wszystkie lata zajmowałem się gminą.

To oznacza, że zna pan całe miasto i gminę od podszewki.
Myślę, że tak. Te 25 lat pracy w jednym miejscu pozwala na bardzo dobre rozpoznanie, tym bardziej, że mieszkam też na terenie tej gminy.

Do jakich przestępstw dochodzi najczęściej na terenie gminy Szczekociny?
Najczęściej mamy do czynienia z kradzieżami z włamaniem. W poprzednich latach mieliśmy serię takich włamań do budynków mieszkalnych, a były również okradane plebanie. Grupa przestępców została jednak zatrzymana i po tym sytuacja już się uspokoiła. Teraz dochodzi do kradzieży z włamaniem do stojaków z butlami gazowymi, które znajdują się przede wszystkim na prywatnych posesjach. Poza tym dochodzi do kradzieży infrastruktury kolejowej z uwagi na to, że przez ten teren przebiegają dwa szlaki kolejowe - Centralna Magistrala Kolejowa i szlak Kozłów-Koniecpol. Ze względu na dwie trasy krajowe, dochodzi też na naszym terenie do wypadków drogowych oraz kolizji, ale w ostatnim czasie liczba tych wypadków spadła.

Z jakimi problemami zgłaszają się do pana mieszkańcy?
Wiadomo, że są to przede wszystkim problemy rodzinne, gdy dochodzi do nadużywania alkoholu oraz awantur domowych, ale pracuję na terenie rolniczym i mieszkańcy bardzo często wiosną i jesienią wzywają nas po to, byśmy rozwiązali konflikty o miedzę. To trudny temat, tym bardziej, że w wielu przypadkach sprawy trwają w sądach od wielu lat i sytuacja prawna nie jest uregulowana. Mieszkańcy gminy Szczekociny mają natomiast nadzieję, że jeżeli my przyjedziemy, to od razu rozstrzygniemy spór. Tego nie da się jednak zrobić.

Jest jakaś miejscowość w gminie, w której interweniuje pan wyjątkowo często?
Przede wszystkim w miejscowościach, gdzie organizowane są zabawy taneczne i dochodzi tam do pobić oraz niszczenia mienia. Chodzi w tym przypadku o takie miejscowości, jak Siedliska i Drużykowa. Jeśli chodzi o Siedliska, to organizowane są tam zabawy, które przyciągają około 1000 osób. Tak było w okresie świątecznym. Pojawia się tam między innymi problem z przejazdem drogą, ponieważ jest wąska, a samochody parkują w pobliżu remizy OSP.

Czy w gminie Szczekociny jest teraz bezpieczniej niż w poprzednich latach? Jak pan to ocenia?
W ciągu ostatnich lat zmalała liczba przestępstw oraz wypadków drogowych. Statystyki są dla nas korzystne.

W jaki sposób można się z panem skontaktować?
Można przyjść osobiście do komisariatu w Szczekocinach albo zadzwonić do mnie pod numer 34 34 59 517 lub 34 34 59 510, a posiadam także telefon komórkowy (nr tel. 798 031 262), który odbieram w godzinach pracy. Można skontaktować się również za pośrednictwem poczty elektronicznej (adres: [email protected]) lub poinformować nas anonimowo o jakimś zdarzeniu za pomocą formularza „Powiadom nas” na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto