Zajęcia komputerowe dla osób, które ukończyły 45 lat Zajęcia komputerowe dla osób, które ukończyły 45 lat

Zajęcia komputerowe dla osób, które ukończyły 45 lat (© Fot. ARC )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W powiecie mikołowskim fundusze europejskie pomagają w rozwijaniu zainteresowań osób starszych. Są także pieniądze dla nauczycieli.

Sto starszych osób wzięło udział w zajęciach z cyklu "Dodaj życia do lat". Przygotowano je dla mieszkańców Łazisk Górnych, Wyr, Orzesza i Ornontowic. Podczas regularnych spotkań seniorzy mieli okazję posłuchać o znaczeniu aktywności ruchowej. Mówił o tym między innymi dr Ryszard Grzywocz z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Na "gadaniu" się jednak nie skończyło. Odbyło się 29 spotkań, podczas których ćwiczono w sali. Przygotowano także osiem marszy z kijami (nordic walking). Unia Europejska wsparła ten projekt sumą blisko 50 tys. zł. Przygotowało go miejscowe Stowarzyszenie na rzecz Poradnictwa Obywatelskiego "Dogma".

Z unijnej pomocy, właśnie za sprawą "Dogmy", korzysta także niezwykle popularny w powiecie mikołowskim Uniwersytet III Wieku. - Może do nas przystąpić każda osoba, która ukończyła 45 lat - zaprasza Maria Beczała, jego koordynatorka. - Najwięcej jest jednak ludzi powyżej 60. roku życia. Najstarsza słuchaczka miała 90 lat.

Ciekawy jest także kończący się właśnie projekt pod nazwą "Duety do mety", podczas którego osoby starsze w świat pracy z komputerem wprowadzali młodzi ludzie z mikołowskich szkół średnich. Unia wyłożyła na niego około 60 tys. zł.

Wielokrotnie więcej, bo aż 469,5 tys. zł, pójdzie na podniesienie kompetencji nauczycieli. Projekt "Nauczyciel wykształcony - nauczyciel przyszłości" rozpoczął się z początkiem tego roku i potrwa do końca roku przyszłego. Za unijne pieniądze m.in. 35 nauczycieli z powiatu mikołowskiego będzie mogło ukończyć studia podyplomowe umożliwiające np. nauczanie drugiego przedmiotu, a 15 studia z zarządzania oświatą. To ważne, bo wielu nauczycieli chciało uzupełniać wiedzę, ale nie mieli na to pieniędzy. Także 15 osób pozna zasady pozyskiwania środków europejskich.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!