Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzielisz działkę w Zawierciu? Pamiętaj o opłacie adiacenckiej

PM
UM Zawiercie
Chociaż opłata adiacencka w gminie Zawiercie została wprowadzona w 2008 roku, to wielu mieszkańców wciąż nie wie o jej istnieniu. A szkoda, bo jej wysokość może przerosnąć ich najśmielsze wyobrażenia.

Zgodnie z definicją, opłata adiacencka to opłata dotycząca właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości, których wartość wzrosła na skutek podziału nieruchomości, scalenia i podziału nieruchomości lub budowy infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Niewiele osób wie, że taka opłata funkcjonuje na terenie gminy Zawiercie. Uchwałę w tej sprawie podjęto 6 lutego 2008 roku.

- Zgodnie z pkt. 1 uchwały Rady Miejskiej w Zawierciu z 6 lutego 2008 r. w sprawie ustalenia wysokości stawki procentowej opłaty adiacenckiej, naliczanej z tytułu podziału nieruchomości ustalono 30 proc. stawkę różnicy pomiędzy wartością, jaką nieruchomość miała przed i po podziale - mówi Monika Polak-Pałęga, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Zawierciu. - Opłata adiacencka musi być zapłacona w terminie 14 dni od dnia, kiedy decyzja o ustaleniu opłaty adiacenckiej z tytułu wzrostu wartości nieruchomości na skutek jej podziału stała się ostateczna. Ustaloną opłatę można rozłożyć na wniosek strony na maksymalnie 10 rat rocznych. Pierwsza rata podlega zapłacie w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna. Pozostałe raty płatne są do dnia 31 marca każdego rok - dodaje.

O funkcjonowaniu takiej opłaty nie wiedział między innymi pan Dariusz Szlachta z Zawiercia. Podzielił swoją działkę w centrum miasta na trzy części. Po pewnym czasie otrzymał wezwanie do zapłaty.

- Musiałem zapłacić ponad 4 tysiące złotych. Gdybym wiedział o istnieniu takiej opłaty, to pewnie bym się dłużej zastanowił nad podziałem mojej działki. Nie otrzymałem informacji o konieczności zapłacenia opłaty adiacenckiej w momencie dopełniania formalności związanych z podziałem działki - mówi Dariusz Szlachta, mieszkaniec Zawiercia. - Dowiedziałem się także, że te cztery tysiące to i tak nie jest duża kwota. Jedna z mieszkanek podzieliła działkę i dostała wezwanie do zapłacenia ponad siedmiu tysięcy złotych. Podejrzewam, że wielu mieszkańców dowiaduje się o tej opłacie, gdy dostaje wezwanie do zapłaty. Tak przecież nie może być - dodaje Dariusz Szlachta.

Pan Dariusz dowiedział się, że miasto może zwolnić go z opłaty. Zgłosił się do urzędu, ale nie udało mu się uniknąć poniesienia kosztów. Miasto odmówiło zrezygnowania z pobrania opłaty adiacenckiej. Dlaczego tak się stało?

- Po wszczęciu przez gminę postępowania administracyjnego w sprawie ustalenia i pobrania opłaty adiacenckiej oraz stwierdzeniu przez rzeczoznawcę majątkowego w operacie szacunkowym wzrostu wartości nieruchomości gmina nie ma możliwości zrezygnowania z pobrania opłaty adiacenckiej - tłumaczy Monika Polak-Pałęga.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzielisz działkę w Zawierciu? Pamiętaj o opłacie adiacenckiej - Zawiercie Nasze Miasto

Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto