Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fotoradary w województwie śląskim: Sprawdź gdzie lepiej zdjąć nogę z gazu

Patryk Drabek, współpraca BR, KUB, SU
Kierowcy muszą uważać na fotoradar ustawiony przy drodze krajowej nr 78 w Porębie.
Kierowcy muszą uważać na fotoradar ustawiony przy drodze krajowej nr 78 w Porębie. P. Drabek
Niektóre miasta mają nowy sposób na pozyskiwanie pieniędzy do budżetu. Wystarczy bowiem, że kierowca nie zdejmie nogi z gazu i już musi sięgnąć głęboko do kieszeni, a korzysta na tym gmina.

Ostatnim przykładem takich działań jest Poręba, gdzie samorządowcy założyli sobie, że wpływy z mandatów, w tym z tych, które generuje przenośny fotoradar przy drodze krajowej nr 78, wyniosą w tym roku… 2 miliony 700 tysięcy złotych.

Jak tłumaczy burmistrz Marek Śliwa ma to jednak na celu nie zarabianie, a poprawę bezpieczeństwa przy ruchliwej drodze. - Kwota nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia. Mogłem wpisać złotówkę albo 10 milionów złotych, ale liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców - mówi Marek Śliwa.

Czytaj więcej>>> Fotoradar przy DK 78 w Porębie. Ma przynieść prawie 3 miliony złotych zysku

Z takiego samego założenia wychodzą urzędnicy w Dąbrowie Górniczej, gdzie założono, że ze wszystkich mandatów w tym roku uda się pozyskać 200 tysięcy złotych. Jak podkreśla jednak komendant straży miejskiej w Dąbrowie Górniczej, Radosław Romanek w ubiegłym roku te środki nie przekroczyły 100 tysięcy złotych, w tym około 60 tysięcy złotych z mandatów z fotoradarów.

Kierowcy z Sosnowca mogą tymczasem odetchnąć, ponieważ tam nie ma takich planów, by zamontować tego typu urządzenie. Podobnie jest w Jaworznie i Będzinie. - Miasto wydaje pieniądze rozsądnie i nie zamierza po nie sięgać do kieszeni mieszkańców - podkreśla Rafał Łysy, naczelnik Wydziału Informacji i Promocji Miasta w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu. Szacuje się jednak, że wpływy ze wszystkich mandatów mają w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego przynieść w tym roku 130 tysięcy złotych.

Jak jest w innych miejscowościach województwa śląskiego? W Rybniku zlokalizowany jest jeden fotoradar, który rocznie zasila budżet gminy kwotą miliona złotych. Strażnicy miejscy zarzekają się jednak, że nie jest to w żadnym wypadku maszynką do pozyskiwania pieniędzy, a codziennie informują na swojej stronie internetowej, gdzie ustawią urządzenie.

Liderem jest jednak Kamienica Polska w powiecie częstochowskim, która ustawiła fotoradary przy DK 1, a od niedawna wykorzystuje również mobilne fotoradary w miejscowości Osiny. Jakie są wpływy z budżetu? Oscylują wokół 2 milionów 500 tysięcy złotych! - To rzeczywiście duża kwota, ale te pieniądze przeznaczamy m.in. na załatanie dziur w drogach czy oświetlenie uliczne - tłumaczy Michał Sitek, zastępca wójta Kamienicy Polskiej. - Ten pomysł jest tak krytykowany, tymczasem w ciągu dwóch lat średnia prędkość kierowców dokonujących wykroczeń zmniejszyła się na tym odcinku ze 110 do 80 kilometrów na godzinę. Te liczby mówią same za siebie - zaznacza Michał Sitek.

Przenośny fotoradar kupiła również gmina Żarki w powiecie myszkowskim, ale pierwszy raz ustawiła go pod koniec roku w grudniu i złapała... jednego kierowcę. Fotoradar wystawia również straż gminna w Kochanowicach w powiecie lublinieckim. W Częstochowie natomiast z góry zrezygnowano z tego pomysłu.

Piszemy o Kamienicy Polskiej, ale złą sławą wśród kierowców z województwa śląskiego cieszy się również… Karlino w województwie zachodniopomorskim. Wiele osób przejeżdża tamtędy w wakacje, a później okazuje się, że taka wyprawa wiąże się również z przykrą pamiątką w postaci mandatu. Komendant straży miejskiej w Karlinie, Jarosław Langner nie chciał z nami rozmawiać na temat fotoradaru.

Jak podkreśla jednak Emilia Filipowcz z Urzędu Gminy w Karlinie, takie rozwiązanie sprawia, że poprawia się bezpieczeństwo na drodze, a kierowcy zasilają budżet gminy na własne życzenie. Założono tam, że wpływy z mandatów i grzywien wyniosą w tym roku… 7 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto