18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Powiatu w Zawierciu [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Patryk Drabek
Sesja Rady Powiatu w Zawierciu, 29 maja.
Sesja Rady Powiatu w Zawierciu, 29 maja. P. Drabek
Sesja Rady Powiatu w Zawierciu zaplanowana na 29 maja już za nami. Najwięcej emocji wzbudziły poszczególne interpelacje radnych, a większość uchwał została przyjęta w ekspresowym tempie. Zobaczcie zdjęcia.

Sesja Rady Powiatu w Zawierciu

Leszek Wojdas, podobnie jak Krystyna Koczur i Jan Macherzyński, pytał czy zarówno zarząd powiatu, jak i Rada Powiatu mogłyby uchwalić swoje stanowisko w sprawie powstania kopalni na terenie gminy Łazy.

Jan Macherzyński pytał też o to, na jakim etapie jest budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz o to, czy kierowca karetki pogotowia ratunkowego może sam przyjechać po osobę niepełnosprawną lub starszą, ponieważ słyszał o takich przypadkach. - Często taka osoba jest później przenoszona w kocu - mówił radny, pytając jeszcze o teren tzw. Pszczelnych Łąk w Zawierciu (w ubiegłym roku pojawiło się tam rozlewisko trującej i żrącej substancji).

Krystyna Koczur mówiła o konieczności naprawienia drogi powiatowej łączącej Rokitno Szlacheckie z Zawierciem oraz wycięcia młodego drzewostanu i krzaków przy tej drodze.

Radna prosiła też o wycięcie drzew i krzaków przy drodze powiatowej w Mitrędze.

Trzecia interpelacja dotyczyła budowy chodnika przy ulicy 1 Maja w Rokitnie Szlacheckim.
- Proszę o ten chodnik już od czterech lat - mówiła Krystyna Koczur.

Małgorzata Komenda pytała z kolei czy w ramach przebudowy m.in. ulic Towarowej oraz Brata Alberta uwzględniono powstanie parkingów oraz czy możliwe jest przebudowanie skrzyżowania ulic Brata Alberta i Obrońców Poczty Gdańskiej.

Jan Zamora pytał o to dlaczego na ulicy Blanowskiej w dzielnicy Blanowice już cztery razy w ciągu ostatnich czterech lat naprawiano nawierzchnię.

- Panie starosto, jeśli przeciętny Kowalski widzi wypadek i dzwoni po straż pożarną, to jak pan to nazwie? Zwykły obywatelski obowiązek, naturalny odruch ludzki czy bohaterstwo? - pytał Jan Zamora, który odniósł się też do wypowiedzi przewodniczącego Adama Rozlacha, który w lokalnej prasie miał mówić o tym, że Jan Zamora przekracza granice przyzwoitości i wyśmiewał innych radnych. - Dlaczego pan kłamie? - pytał z mównicy Jan Zamora.

Henryk Górny interpelował m.in. o podniesienie stanu bezpieczeństwa w rejonie ulicy Sikorskiego w Zawierciu.

Jerzy Gębala zastanawiał się natomiast kto wprowadził opłaty za korzystanie z parkingu przy dworcu PKP w Zawierciu oraz kto odpowiada za kontrolowanie studzienek kanalizacyjnych w Zawierciu.

Jeśli chodzi o ewentualną budowę kopalni na terenie gminy Łazy, starosta Rafał Krupa podkreślał, że powiat nie ma uprawnień do decydowania w tym zakresie.

Potwierdziła to naczelniczka Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska w zawierciańskim starostwie Bożena Wilmowska, która odniosła się również do tematu Pszczelnych Łąk, podkreślając, że trwa postępowanie i nie zapadły jeszcze decyzje w tej sprawie.

Jeśli chodzi natomiast o kontrolowanie studzienek kanalizacyjnych w Zawierciu (interpelacja Jerzego Gębali), to zajmuje się tym RPWiK oraz urzędnicy UM w Zawierciu.

W przypadku Szpitalnego Oddziału Ratunkowego został już zamówiony cały sprzęt. Część ma być dostarczona do SOR-u do 15 czerwca, a tomograf komputerowy - do 22 sierpnia.

- SOR zostanie uruchomiony albo od 1 sierpnia albo od 1 września, a wszystko jest uzależnione od Narodowego Funduszu Zdrowia. Z przykrością muszę powiedzieć, że pierwszy okres funkcjonowania nie będzie dla nas łatwy, ponieważ na początek będziemy otrzymywali dzienny ryczałt w wysokości 4,5 tysiąca złotych przy dużo większych kosztach związanych z funkcjonowaniem i zatrudnieniem pracowników. Mamy nadzieję, że w przyszłości - tak jak to bywa w przypadku innych SOR-ów - te ryczałty będą większe. W innych szpitalach wynoszą one od 16 do 18 tysięcy złotych dziennie - mówił Rafał Krupa.

Na drogowe interpelacje odpowiadał zastępca dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Zawierciu, Edmund Kłósek.

Jeśli chodzi o ubytki na drodze Rokitno Szlacheckie - Kazimierówka, to zostaną one naprawione do połowy czerwca. Podobnie będzie z wycięciem krzaków i drzew przy drogach w Rokitnie Szlacheckim i Mitrędze. Ponadto chodnik przy ulicy 1 Maja w Rokitnie Szlacheckim ma być propozycją do planu inwestycyjnego na 2015 rok.

Jeśli chodzi o skrzyżowanie ulic Brata Alberta i Obrońców Poczty Gdańskiej, to nie było możliwości przebudowy tego odcinka ze względu na brak miejsca. W ramach inwestycji finansowanej z popularnych „schetynówek” przy ulicy Towarowej powstanie 35 miejsc parkingowych, a przy ulicy Brata Alberta - 30.

Prace na ulicy Blanowskiej są wykonywane w ramach gwarancji i starostwo nic za to nie płaci. Parking przy dworcu jest natomiast własnością PKP.

Rafał Krupa odpowiedział Janowi Zamorze, że czym innym jest wezwanie pomocy, a czym innym jest podjęcie akcji.

Medal dla starosty zawierciańskiego [CZYTAJ WIĘCEJ]

W odpowiedzi na pytanie Jana Zamory, Adam Rozlach przeczytał całą wypowiedź, której udzielił. Wspominał o tym, że jako przewodniczący ma prawo do udzielania i odbierania głosu, a za sprawą Jana Zamory obrady „przypominają kabaret i cyrk, a radni kompromitują się w oczach mieszkańców powiatu”. - Panie radny wszyscy widzą i słyszą, jak pan się zachowuje w tej sali - mówił Adam Rozlach, a Jan Zamora odpowiedział: - Tak, jak pan.

Gdy skończył się czas na wypowiedzi przy okazji interpelacji, to Jan Zamora wykorzystał do tego wolne wnioski.
Pytał czy „przeciętny Kowalski” może przyjechać do szpitala w Zawierciu i poprosić o badanie, a następnie pójść na zaplanowane wcześniej spotkanie. Nawiązywał w ten sposób do podobnej sytuacji, w której znalazł się ostatnio starosta zawierciański.

Dodajmy, że radni przyjęli uchwały w sprawie stanu bezpieczeństwa publicznego i pożarowego na terenie powiatu zawierciańskiego w 2013 roku, w sprawie informacji o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu zawierciańskiego w 2013 roku, w sprawie funkcjonowania pogotowia ratunkowego na terenie powiatu zawierciańskiego (część radnych głosowała przeciw, zwracając uwagę na skargi mieszkańców dotyczące działalności pogotowia - dop. red.), w sprawie przyjęcia Oceny Zasobów Pomocy Społecznej Powiatu Zawierciańskiego za 2013 rok, w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłaty rocznej z tytułu trwałego zarządu, w sprawie podziału powiatu zawierciańskiego na okręgi wyborcze w wyborach do Rady Powiatu, w sprawie wyrażenia zgody na przyjęcie darowizny nieruchomości, w sprawie uchwalenia statutu Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Górze Włodowskiej czy też w sprawie zmian w budżecie powiatu na 2014 rok.

Pozytywnie zaopiniowano też projekt uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie podziału województwa śląskiego na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w okręgu wyborczym w wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto