Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gminy z powiatu zawierciańskiego zastanawiają się nad poręczeniem kredytu dla szpitala

M.Ziółkowska-Wnuk
Monika Ziółkowska-Wnuk
Tonący w długach szpital potrzebuje natychmiastowej reanimacji. Mimo iż, dziś lecznica przynosi zyski to nadal ciążą nad nią gigantyczne odsetki, które ją pogrążają .

- Aby wyciągnąć szpital z tych kłopotów, chcielibyśmy by lecznica zaciągnęła niskoprocentowany kredyt -wyjaśnia Maciej Pawłowski, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Zawierciu.
Plan jest taki, by kredytem spłacić najpilniejsze zobowiązania, a potem przez 15 lat spłacać nowy dług, który nie rósłby tak szybko, jak ten obecny. - Możemy poręczyć tylko połowę. Do poręczenia pozostałej części przekonujemy przedstawicieli gmin wchodzących w skład powiatu - mówi Maciej Pawłowski.
W poszczególnych gminach konkretne decyzje jeszcze nie zapadły choć temat wałkowany jest od kilku dobrych miesięcy. Większość gmin obawia się poręczenia kredytu i konsekwencji, gdyby zabieg się nie udał.

- Konsultowaliśmy przedstawione przez starostwo porozumienie i okazało się, że ma ono wady prawne. Decyzja jest naprawdę trudna. Dlatego też w najbliższym czasie zwołamy wspólne posiedzenie dwóch komisji i będziemy rozmawiać na ten temat - mówi Maciej Kubiczek, przewodniczący Rady Miejskiej w Łazach.
O trudnej decyzji mówi Adam Szmukier, wójt Włodowic oraz Marek Śliwa, burmistrz Poręby.
- Czujemy potrzebę pomocy, jednak ekonomia mówi sama za siebie. Mamy trudną sytuację finansową i poręcznie 1,8 mln zł to duże obciążenie dla naszego budżetu - mówi Marek Śliwa.
Możliwości poręczenia kredytu nie widzą również radni z Pilicy i Ogrodzieńca. - Nie rozmawialiśmy jeszcze o konkretach, jednak radni nie widzą możliwości finansowej. Obawiamy się, że poręcznie około 1,2 mln zł zablokuje nam inne inwestycje, a na to nie możemy pozwolić - podkreśla Jan Pająk, przewodniczący rady w Pilicy.
- To poręczenie pogrążyłoby naszą gminę, gdyż zamknęlibyśmy sobie możliwość realizowania inwestycji - dodaje Maria Lipka-Stępniewska, przewodnicząca ogrodzienieckiej rady.
Głosy podzielone są również wśród radnych ze Szczekocin i Żarnowca. - Trwają rozmowy i nie zapadły jeszcze żadne wiążące decyzje. Mamy uchwałę od zarządu powiatu, jednak kiedy będziemy nad nią głosować trudno powiedzieć - podkreśla Teresa Niechciał, przewodnicząca rady.
Swój głos na tak da gmina Irządze, ale tylko wtedy gdy taką samą decyzję podejmą inni.
- Zgodzimy się na poręczenie jeśli zrobią to inne gminy - wyjaśnia Jan Molenda, wójt Irządz. - Głosy w radzie są podzielone i przypuszczam, że w innych gminach również. Jakby na to nie patrzeć, to są to ogromne kwoty, które w niewielkich gminach mogą być dużym obciążeniem finansowym - dodaje.
Zarząd powiatu wciąż ma nadzieję, że decyzje zostaną zmienione. - Staramy się przekonać gminy do poręczenia kredytu i liczymy, że tak się stanie. Jako zabezpieczenie proponujemy cesję z kontraktu NFZ oraz nieruchomości powiatowe - mówi Rafał Krupa, starosta zawierciański.
Poręczenie kredytu to nie jedyny problem lecznicy. Kolejnym był brak pensji na kontach pracowników. Pieniądze pojawiły się już w poniedziałek. Tutaj problemy jednak się nie kończą i tym razem dotyczą one budowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, gdyż generalny wykonawca czyli Grupa 3J ogłosiła upadłość likwidacyjną. Starostwo zapewnia jednak, że nie będzie to miało wpływu na pomyślne zakończenie inwestycji.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto