Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia rajdu „Przebiśniegom na spotkanie”

DRAPA
Historia rajdu „Przebiśniegom na spotkanie”: Po czym poznać, że nadchodzi wiosna? Koncepcji jest wiele, ale dobrym wyznacznikiem może być rajd "Przebiśniegom na spotkanie" organizowany przez zawierciański oddział PTTK. Jak podkreśla szef tej organizacji, Andrzej Stróżecki, impreza ma bogatą historię.

Historia rajdu „Przebiśniegom na spotkanie”

- Pierwsza była wycieczka klubowa 31 marca 1968 roku pod hasłem "W poszukiwaniu przebiśniegów" na trasie Niegowonice (wówczas jeszcze jeździły bezpośrednie autobusy PKS-u z Zawiercia do Niegowonic) - Góra Chełm - Podzamcze - Ogrodzieniec. Pogoda była wiosenna, słoneczna, a masy przebiśniegów wieńczyły szczyty rezerwatu Góra Chełm. Rok później (30 marca 1969 roku) taka wycieczka wiodła z Pilicy przez rezerwat w Smoleniu, gdzie również widzieliśmy łany przebiśniegów i innych wczesnowiosennych kwiatów, aż do Ryczowa - wspomina Andrzej Stróżecki.

W 1970 roku taką wycieczkę można było przeprowadzić dopiero 19 kwietnia, ze względu na przedłużającą się zimę i chociaż przebiśniegi potrafią wyrastać ponad warstwę śniegu, to jednak uczestnicy woleli oglądać je w pełnej krasie.

- Takie wycieczki organizowaliśmy co roku, aż narodził się pomysł, aby ten wiosenny fenomen pokazać także szerszemu ogółowi turystów i młodzieży. Tak więc 31 marca 1974 roku odbył się I "Złaz Przebiśniegom na spotkanie" z metą w Grabowej i aż 728 uczestnikami. Od tego czasu już co roku organizujemy ten rajd, początkowo nazywany złazem, bo były tylko trasy piesze. Później doszły rowerowe i zmieniła się nazwa na rajd - tłumaczy Andrzej Stróżecki. Już podczas drugiej edycji rajdu (w 1975 roku) pojawiły się dwudniowe trasy, a osiem lat później - nawet trzydniowe. - Od 1999 roku są już tylko trasy jednodniowe. Tradycyjny termin rajdu to ostatnia sobota marca, ale święta lub przedłużająca się zima powodowały przesunięcie terminu rajdu. Dla przykładu, w 2013 roku termin przesuwaliśmy dwukrotnie ze względu na kwietniową zimę, aż rajd odbył się 20 kwietnia - wspomina Andrzej Stróżecki - Trafiała się bardzo różna pogoda od prawie letniej po pełnię zimy (w 1997 roku uczestnicy trafili na gołoledź na drogach i śnieg na polach). Najbardziej kontrastowy był rajd, kiedy prowadziłem trasę dwudniową: w sobotę z miejscowości Żarki Letnisko do schroniska młodzieżowego w Rzędkowicach przy wiosennej, słonecznej pogodzie, a rano w niedzielę okazało się, że przez noc nasypało i do Podzamcza grzęźliśmy w śniegu - uśmiecha się Andrzej Stróżecki.

Jeśli chodzi o liczbę uczestników, to bywało z tym różnie. Najmniej osób odliczyło się w 1994 roku (154), a najwięcej 12 lat temu - w sumie aż 1382 osoby. - Dlatego, że 21 marca organizowaliśmy trasy na "Dzień Wagarowicza" a 23 marca właściwe trasy rajdowe - dodaje Andrzej Stróżecki.

W 2011 roku metę w Bzowie minęły natomiast aż 1204 osoby, a w ostatnich latach frekwencja waha się od 700 do 900 uczestników. W tym roku wystartowały 932 osoby ze wszystkich (z wyjątkiem Szkoły Podstawowej nr 4) zawierciańskich szkół podstawowych. Co ciekawe, blisko jedna trzecia osób pochodziła ze szkół z Olkusza i takich miejscowości, jak Wolbrom, Bolesław, Bukowno, Zadroże, Chechło, Kąpiele Wielkie, Ryczówek, Krzykawa, Podlipie i Sucha. Gminę Łazy reprezentowały Zespół Szkól nr 1, Szkoła Podstawowa w Ciągowicach oraz Zespół Szkół im. prof. R. Gostkowskiego. Nie zabrakło też Gimnazjum nr 3 w Zawierciu oraz uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych - I LO im. S. Żeromskiego, III LO im. X. Dunikowskiego i ZS im. O. Langego. Na mecie rozgrywane były konkursy sprawnościowe, ale także wiedzy o Zawierciu i konkurs plastyczny. Trasy piesze prowadziły z: Kromołowa (17 km), Morska (12 km), Skarżyc (1 km) oraz Blanowic (5 km), natomiast rowerowa okrężnie z Zawiercia przez Mirów i Bobolice (44 km).

Z wyjątkiem trasy z Blanowic, na pozostałych można było podziwiać kwitnące przebiśniegi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto