Jak zachęcić dziecko do nauki języka angielskiego

Dla małych dzieci ogromną motywacją do nauki języków obcych jest zabawa, w którą angażują się bardzo mocno i którą traktują niezwykle poważnie.

Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

(© archiwum)

Rodzice często zastanawiają się, od kiedy najlepiej rozpocząć naukę języka angielskiego i czy należy postępować tu zgodnie z zasadą, że im dziecko młodsze, tym lepiej.

- Wiek przedszkolny to dobry czas na pierwszy kontakt z językiem obcym - mówi Adrianna Urbanowicz, która od lat zajmuje się nauczaniem małych dzieci. - Naukę trzeba jednak prowadzić wyłącznie poprzez zabawę, bez zmuszania dzieci do mówienia w języku obcym, jeśli nie są na to gotowe. Prowadzenie zajęć z dziećmi starszymi jest łatwiejsze, gdyż są one bardziej zdyscyplinowane i świadome celu, w jakim uczą się języka angielskiego.

Nauczyciele uważają też, że młodsze dzieci nie mają głównej siły napędowej, jaką jest motywacja. Nie marzą o wycieczce zagranicznej czy znalezieniu pracy.

- Maluchy potrafią skoncentrować się na krótką chwilę, łatwo rozpraszają się, nie potrafią pracować w grupie. Uczą się szybko, ale równie szybko zapominają. Dla nich motywacją do nauki jest zabawa, w którą angażują się całkowicie - wyjaśnia Urbanowicz.

Zadaniem nauczyciela jest wykorzystać spontaniczność dzieci, brak barier w kontakcie z nowym językiem oraz chęć poznawania świata. Dlatego bardzo ważna jest tematyka zajęć. Powinna ona nawiązywać do najbliższego otoczenia dziecka.

- Zajęcia muszą być krótkie i dynamiczne. Powinny łączyć elementy gier i zabaw ruchowych, muzycznych i plastycznych - mówi Urbanowicz.

Psychologowie podkreślają, że dzieci uczą się wszystkimi zmysłami, należy im na to pozwolić. Uczą się popr
∨ Czytaj dalej

zez działanie. Muszą wszystkiego dotknąć, powąchać i spróbować.

Zabawa papierem, farbami, masą solną, bibułą daje dużo przyjemności dzieciom i rozwija ich kreatywność. Świetnym sposobem utrwalania materiału jest także odgrywanie scenek, pantomima, rozmaite gry bingo, puzzle, domino lub rebusy obrazkowe.

Najważniejszą rolę w nauce maluchów odgrywa jednak nauczyciel. Jego zadaniem jest nawiązanie bliskiego kontaktu z dziećmi i stworzenie przyjemnej atmosfery do nauki. To od jego osobowości i entuzjazmu zależy, czy pierwszy kontakt z językiem angielskim będzie pozytywnym doświadczeniem.


*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY

Komentarze (2)

avatar
avatar
dorotka (gość)

wszystko zależy od nauczyciela.Córka( 11l) w szkole miała beznadziejną panią od" angola"..zbierała same jedynki.Zapisałam ją do szkółki językowej, trafiła do grupy 5 osobowej..i żadnych efektów,,dalej oceny słabiutkie były.W końcu wybraliśmy korepetycje indywidualne.Student na anglistyce przychodzi do domu raz w tygodniu i ma świetny kontakt z dzieckiem..lekcja na wesoło i oceny BARDZO DOBRE

avatar
matka niepolka (gość)

moje najmłodsze miało pierwszy kontakt z angielskim w przedszkolu :) śpiewanie, proste słówka, gry. starsze z kolei zmobilizowało się, gdy koleżanka z ławki poszła na kurs do speak up. nie chciała odstawać wiedzą, i to był najlepszy sposób :)

Wybierz kategorię