Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jurajskie warownie będzie można zobaczyć w jednym miejscu

Monika Ziółkowska-Wnuk
Kilkadziesiąt metrów od malowniczych ruin Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu powstaje jedyny w Polsce park miniatur zamków jurajskich. Jego otwarcie właściciel zapowiada w ciągu dwóch tygodni.

A będzie co oglądać, bo w otoczonym wysoką, drewnianą palisadą parku, zobaczymy wykonane przez artystów z poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych makiety stojących na Jurze warowni. Zamki odwzorowane w skali 1:25 nie będą jednak wiernymi kopiami obecnych ruin, ale budowli z czasów ich świetności. W parku pojawią się więc miniatury zamków w Podzamczu, Mirowie, Bobolicach, Olsztynie, Morsku, Siewierzu, Pilicy, Smoleniu, Będzinie, Bydlinie, Rabsztynie, Pieskowej Skale, Ojcowie i Krakowie. W przeciwieństwie do ich dzisiejszego stanu, będą miały np. dachy czy fosy. Niektóre z nich trudno będzie nawet rozpoznać.

- Dziś jadąc do Mirowa czy Bobolic oglądamy tylko ruiny. W parku miniatur będą ich wspaniałe i bogate rekonstrukcje. Brakowało tu miejsca, w którym można by zobaczyć, jak jurajskie warownie wyglądały w dawnych czasach - podkreśla Jerzy Janoska z PGKS Sp. z o.o. z Olkusza. - Samo wykonanie makiet poprzedziły poszukiwania dokumentacji historycznej tych obiektów. Wszystkie odtworzone zostały zgodnie z dostępnymi opracowaniami. Nad całą budową czuwa również śląski wojewódzki konserwator zabytków - zaznacza inwestor.

Obok miniatur jurajskich warowni odwiedzający będą mogli obejrzeć również repliki maszyn oblężniczych z okresu średniowiecza. Będą katapulty miotające pociski, kusze na kołach oraz wiele innych urządzeń mechanicznych, które pozwolą zwiedzającym poznać XIV-wieczne metody walki zbrojnej. W parku pojawią się wieże oblężnicze, fosy i mosty. Turyści będą mogli wejść na wieżę strażniczą i zobaczyć, na jakich zasadach działały na przykład mosty zwodzone.

Wszystkie obiekty będą stały pod gołym niebem, gdyż projekt zakłada również odtworzenie otaczającego warownie jurajskiego krajobrazu. W parku pojawią się zatem malownicze doliny, spadziste stoki oraz skalne urwiska.

Cała inwestycja kosztowała 2,5 miliona złotych i jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Początkowo otwarcie parku zapowiadano na koniec maja. Niestety, plany pokrzyżowała deszczowa aura. Uroczyste otwarcie zaplanowano teraz na 12 czerwca.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto