Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy warto sprawdzić jakość wody?

Redakcja
Bardzo ważna jest jakość wody, którą pijemy. Od tego często zależy nawet nasze zdrowie. Kiedy więc zauważamy brzydki zapach wody, niepokoi nas jej kolor czy osad, jaki pozostawia na szklankach, najlepiej od razu sprawdzić jakość wody i przeprowadzić jej badanie.

Próbki można przekazać do terenowych stacji sanitarno-epidemiologicznych lub skorzystać z testów dostępnych w ofercie producentów filtrów do wody. - Na rynku dostępne są testy, które pomogą określić parametry wody. W naszych domach możemy samodzielnie zbadać twardość wody, określić odczyn PH oraz zawartość chloru. Możliwe jest również zbadanie obecności żelaza i manganu - mówi Zofia Czechowicz, ekspert firmy UST-M.

Jakość wody przekłada się też na jej oszczędność. - Parametry wody, zwłaszcza jej twardość, mają znaczny wpływ na jej zużycie. Kamień, występujący w wodzie negatywnie wpływa na instalacje sanitarną w naszym domu i na sprzęt AGD. Twardość wody zmniejsza także efektywność detergentów i negatywnie wpływa na smak przygotowywanych potraw - dodaje Zofia Czechowicz.

Dlatego korzystnym rozwiązaniem jest stosowanie filtrów domowego użytku, o czym szerzej pisaliśmy ostatnio.

Te uwagi dotyczą też wody z własnych ujęć, szczególnie w domkach letniskowych. - Problem z wodą studzienną to przede wszystkim nadmiar żelaza i manganu. Mogą się też w niej pojawić m.in. skażenia pochodzenia mikrobiologicznego, siarkowodór, a także azotany i azotyny. Wreszcie - możemy mieć też problem z jej nadmierną twardością - mówi Zofia Czechowicz.

Zgodnie z normami zawartość żelaza w wodzie, z której korzystamy na co dzień, nie powinna przekraczać 0,2 mg/litr. Jeśli pobieramy ją z wodociągów, musi spełniać te kryteria. Jednak zawartość żelaza w wodzie z tzw. ujęć własnych przeważnie nawet kilkukrotnie przekracza normę. Podobnie rzecz wygląda w przypadku manganu, który zazwyczaj występuje w wodzie jednocześnie z żelazem.

- Nadmiar żelaza i manganu w wodzie skutkuje nie tylko nieprzyjemnym smakiem i zapachem potraw przygotowanych na jej bazie oraz rudymi zaciekami na naczyniach, armaturze czy pranych tkaninach. Przede wszystkim taka woda niszczy instalacje grzewcze, sanitarne oraz sprzęt AGD - przekonuje Zofia Czechowicz.

Rozwiązaniem tego problemu są stacje uzdatniające wodę - odżelaziacze i odmanganiacze. Zainstalowane przy głównym zaworze wody, najczęściej w piwnicy albo kotłowni, uzdatnią wodę w całym budynku.
Przypominamy - wcześniej jednak powinniśmy przebadać wodę, aby znać jej dokładne parametry.

Nie zawsze woda z własnych ujęć przekracza polską normę dotyczącą twardości, która wynosi do 500 mg CaCO3/dm3. Uzależnione jest to przede wszystkim od regionu, przez który przepływa. Problemów z nadmierną twardością mogą się spodziewać właściciele domów jednorodzinnych czy domków letniskowych niepodłączonych do sieci wodociągowej, wybudowanych w południowo-wschodniej Polsce. Jednak nawet woda, której twardość mieści się w polskiej normie, może okazać się niekorzystna dla naszej skóry, włosów, pralki, zmywarki i - przede wszystkim - kotła CO.

- Jeśli twardość wody, z której korzystamy, jest większa niż 250 mg CaCO3/dm3, może się to przyczynić do zniszczenia kotła CO oraz instalacji sanitarnych i grzewczych, co jest bardzo kłopotliwe i drogie w naprawie - wyjaśnia ekspert UST-M.

Woda z ujęć własnych może zawierać także inne przykre "niespodzianki", np. skażenia bakteryjne. Ich przyczyną może być np. nieszczelne szambo sąsiada lub fakt, że tereny, przez które przepływa, są szczególnie zanieczyszczone. W takim przypadku zaleca się przechlorowanie instalacji, co jednak tylko tymczasowo rozwiązuje problem. Generalne rozwiązanie to odcięcie źródła wody od źródła zanieczyszczeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto