Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maraton Pisania Listów Amnesty International w Zawierciu [ZAPOWIEDŹ]

PM
Już w środę, 5 grudnia, mieszkańcy powiatu zawierciańskiego mogą wziąć udział w Maratonie Pisania Listów Amnesty International. Wydarzenie odbędzie się w Galerii Muzealnej im. L. Dutki w Zawierciu.

W środę, 5 grudnia, w Galerii Muzealnej im. L. Dutki w Zawierciu odbędzie się Maraton Pisania Listów Amnesty International. Wydarzenie organizowane jest przez II Liceum Ogólnokształcące w Zawierciu. Udział w nim może wziąć każdy mieszkaniec powiatu zawierciańskiego. Za wstęp nie trzeba nic płacić.

Maraton Pisania Listów Amnesty International. Program wydarzenia

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17. Oprócz pisania listów czeka na nas część artystyczna. Wystąpią: Julia i Wiktoria Szlachta, Patrycja Orman, Michał Witkowski, Julia Suliga, Paulina Pucek, Elwira Imiołek, Michalina Rorot i Anna Mazur. O oprawę muzyczną zadba Jakub Wysocki. Wydarzenie poprowadzi Julia Nowak. Wystąpi także iluzjonista Paweł Kwiecień.

Maraton Pisania Listów Amnesty International: Jak to działa?

Co roku Amnesty International identyfikuje osoby, które są zagrożone lub potrzebują solidarności i sprawiedliwości. Następnie wybiera bohaterów kolejnej edycji i przygotowuje materiały. Na początku grudnia aktywiści organizują wydarzenia. Ludzie na całym świecie piszą listy, maile, SMS-y, tweetują i podpisują petycje. Do władz wysyłane są apele. Osoby potrzebujące solidarności otrzymują nasze listy, które są formą wsparcia dla bohaterów danej edycji wydarzenia. Często pomaga to w wywalczeniu uwolnienia tych osób z więzienia.

W 2017 r. podjęto ponad 5,65 mln akcji w ponad 200 krajach i terytoriach na całym świecie. W Polsce napisano 308 838 listów w ponad 700 miejscach. Tylko w Polsce w akcję włączyło się ponad 65 tysięcy osób.

Maraton Pisania Listów Amnesty International. Kim są bohaterki tegorocznej edycji?

Bohaterów Maratonu Pisania Listów Amnesty International 2018 jest kilka. Witalina Kowal z Ukrainy została zaatakowana za wspieranie praw osób LGBTI. Jest zastraszana przez skrajnie prawicowe środowiska. Amnesty International walczy o ochronę jej i innych aktywistów walczących o prawa osób LGBTI. Gulzar Duszenowa z Kirgistanu walczy o prawa osób z niepełnosprawnościami. Atena Daemi z Iranu została uwięziona za wypowiadanie się przeciwko karze śmierci. Pavitri Manjhi z Indii jest nękana za przeciwstawienie się wielkim korporacjom. Anmesty International chce, aby władze Indii zapewniły jej ochronę. Społeczeństwo Sengwer z Kenii zostało brutalnie wyrzucone ze swojej ziemi.

Nonhle Mbuthuma z RPA jest prześladowana za obronę ziemi swoich przodków. Marielle Franco z Brazylii została zamordowana za nieustraszoną walkę o prawa innych. Amnesty International chce sprawiedliwości dla Marielle. Geraldine Chacon z Wenezueli jest prześladowana za wspieranie młodych ludzi. Nawal Benaissa z Maroka jest prześladowana za domaganie się lepszego życia.

Są także bohaterki z Polski. To 14 kobiet, które zostały zaatakowane podczas Marszu Niepodległości w Warszawie w 2017 roku. Zostały pobite. Zostały także oskarżone i uznane winnymi utrudniania legalnego zgromadzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto