Obszary graniczące z Czechami i Słowacją tętnią życiem, więc przyjeżdża tu coraz więcej turystów Obszary graniczące z Czechami i Słowacją tętnią życiem, więc przyjeżdża tu coraz więcej turystów

Obszary graniczące z Czechami i Słowacją tętnią życiem, więc przyjeżdża tu coraz więcej turystów (© arc)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Dzięki unijnym funduszom w regionie powstają nowe drogi, rozwija się gospodarka. Jednak po pracy mieszkańcy województwa śląskiego chcą odpoczywać, uprawiać sport, korzystać z oferty rekreacyjnej, kulturalnej. Wszystko po to, by naładować wewnętrzne akumulatory przed kolejnymi wyzwaniami. I w tej sferze w sukurs przychodzą nam Fundusze Europejskie. Dzięki nim budowane są nowe obiekty i modernizowane już istniejące na pograniczu z Czechami i Słowacją.

Na pograniczach polsko-czeskim i polsko-słowackim wrze współpraca. Rozwija się infrastruktura turystyczna, tworzone są lub modernizowane ścieżki rowerowe, jeździeckie, szlaki turystyczne i narciarskie. Powstaje także infrastruktura związana z różnego rodzaju aktywnymi formami turystyki, rekreacji i sportu. Za tym idzie rozwój gospodarczy sąsiadujących regionów, bo przybywa turystów. To wszystko współfinansowane jest z Funduszy Europejskich.

W naszym województwie realizowane są dwa unijne programy współpracy transgranicznej w latach 2007-2013: ze Słowacją i z Czechami. Turystyka i sport, zwiększenie dostępności komunikacji, ochrona środowiska - to ich niezwykle ważne elementy. Współpracują ze sobą m.in. samorządy, organizacje pozarządowe, izby gospodarcze, szkoły wyższe.

Za unijne pieniądze poprawiane jest oznakowanie szlaków na pograniczu polsko-czeskim, kupowane wyposażenie sportowo-edukacyjne, modernizowane są obiekty i tereny, gdzie organizowane są imprezy kulturalne. Wsparcie dotyczy także budowy i wyposażenia obiektów usługowych. Wspierane są projekty, których celem jest polepszenie dostępu do informacji o turystycznej i kulturalnej ofercie pogranicza (w tym wielojęzycznej). Tworzone są ponadto sieci punktów informacyjnych, systemy informacji, witryny internetowe, systemy rezerwacji turystycznych, bazy danych.

Za unijne pieniądze wspiera się także przedsięwzięcia związane z promocją pogranicza polsko-czeskiego, lokalnych walorów przyrodniczych i kulturalnych, a także niezwykle ważnej dla turystów oferty usługowej.

Współpraca z Czechami jest równie owocna i ciekawa. Tutaj wspierane są projekty, które poprawiają infrastrukturę turystyczną, rekreacyjną i sportową po obu stronach granicy, pośrednio wspierają także rozwój gospodarki sąsiadujących ze sobą regionów. Współpracują ze sobą polskie i słowackie organizacje i zrzeszenia turystyczne, uzdrowiska itp. Rozwijają się też eko- i agroturystyka.


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!