Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy ośrodkiem kultury

Patryk Drabek
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy stała się ośrodkiem kultury.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy stała się ośrodkiem kultury. A. Kot
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy ośrodkiem kultury: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Pilicy? Taka instytucja nie istnieje, ale lukę po kulturalnym ośrodku wypełnia tu Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pilicy ośrodkiem kultury

Od lutego biblioteka została połączona z Wiejskim Domem Kultury w Przychodach. Nazwa (MGBP w Pilicy) pozostała, ale zmienił się zakres zadań - tłumaczy Anna Kowalska, dyrektorka Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilicy.

W placówce organizowane są już między innymi takie imprezy, jak „Spotkania z historią” (wspólnie z Towarzystwem Jurajskim) i koncerty, ale także spotkania z seniorami, wędkarzami czy też z pszczelarzami.

- Biblioteka to nie jest taki skostniały twór, gdzie są tylko książki. Przystąpiliśmy do Programu Rozwoju Bibliotek i chcemy by było to miejsce spotkań mieszkańców. Wzięliśmy udział także w programie „Sowa” i przygotowujemy katalog elektroniczny. Ponadto prowadzimy bloga i mamy swoją stronę internetową, ale świetnie układa nam się także współpraca z Urzędem Miasta i Gminy oraz Towarzystwem Jurajskim. Sami nie moglibyśmy nic zrealizować - wskazuje Anna Kowalska. Aleksander Kot z Towarzystwa Jurajskiego podkreśla, że trudno w tej chwili przypomnieć, skąd wziął się pomysł organizowania „Spotkań z historią”, które cieszą się dużą popularnością. - To była potrzeba chwili - zaznacza Aleksander Kot.

Ewoluowała też formuła spotkań, ponieważ na początek były to spotkania z historią, a teraz są to już spotkania z historią i kulturą.

- Poprzez część kulturalną, a więc różnego rodzaju występy, przyciągamy ludzi, którzy na samo spotkanie z historią jednak by nie przyszli, ponieważ trochę ich ten temat odstrasza. Mieszkańcy przychodzą posłuchać muzyki i jednocześnie mogą złapać historycznego bakcyla. To pewnego rodzaju fortel - śmieje się Aleksander Kot.

Mieszkańcy cały czas przynoszą również do biblioteki historyczne zdjęcia, które leżały zakurzone na strychu.
Jest już tyle fotografii, dokumentów, opowieści i wspomnień, że niewykluczone jest powstanie specjalnej publikacji dotyczącej historii gminy Pilica. Biblioteka to również czasopismo „Nasza Pilica”, w którym autorzy działają społecznie. Miesięcznik trafia w wersji papierowej do mieszkańców gminy, a wersja elektroniczna to lektura dla piliczan rozsianych po świecie.

Trafia tym samym do Niemiec, Francji, Anglii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i na… wyspę Borneo.
Jeśli chodzi o zajęcia oferowane w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Pilicy, to od lutego ruszyły zajęcia taneczne.

W Wierbce działa natomiast Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci, młodzieży oraz nieco starszych mieszkańców. Pracownicy biblioteki starają się współpracować ze szkołami, stowarzyszeniami oraz Kołami Gospodyń Wiejskich z terenu całej gminy. Główny cel to integrowanie lokalnej społeczności. Dla mieszkańców to natomiast również miejsce, w którym organizowane są śluby i inne rodzinne uroczystości, a także spotkania rolników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto