(© fot. Materiały prasowe.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W tej książce najbardziej niesamowite jest to, że opowiadana historia wydarzyła się naprawdę. Jej bohaterowie, mieszkający w willi Donnafugata w małej miejscowości na Sycylii, poznali miłość i tragedię, bogactwo i nędzę, i wreszcie przerażający wpływ mafii.

Tosca Brozzi, mała dziewczynka, mieszka z siostrą i ojcem w górach. Po śmierci matki dziewczynka wzorowo prowadzi dom, opiekuje się siostrą, ale ojciec oddaje ją na wychowanie do pałacu Leo d'Anjou, jednego z sycylijskich książąt. Leo ma rodzinę, dwie córki, ale chce pomóc pięknej Tosce. Zapewnia jej gruntowne wykształcenie, bo dziewczynka ma niesamowity dar, zwłaszcza do nauki języków obcych.

Po kilku latach między Toską a starszym o prawie 20 lat Leo narodzi się miłość. Nie ukrywają jej przed innymi, wręcz przeciwnie, mają wiele planów, w tym głównie pomoc mieszkającym w pobliżu wieśniakom.

W miasteczku udaje się założyć szkołę, wyremontować i lepiej wyposażyć domy, rozparcelować między chłopów część ziemi należącej do księcia. To nie może się podobać wszechobecnej mafii. Zdruzgotany Leo dostaje ostrzeżenia, w miasteczku dochodzi do podpaleń, aż wreszcie pewnego dnia książę nie wraca do domu. Nikt nie ma wątpliwości, że zabiła go mafia.

Dwudziestopięcioletnia Tosca wyjeżdża do Palermo. Tam spotyka niewidzianą przez długie lata siostrę. Pomaga prostytutkom, a po kilku latach wraca do ukochanej posiadłości.

Ta wyjątkowa kobieta postanawia wśród sycylijskiej przyrody prowadzić niezwykły dom.

Zaprasza do niego tych, którzy chcą wieść w nim spokojne życie, pracując na rzecz gospodarstwa i pomagać będącym w potrzebie. Nietypowy dom zamieszkują 34 wdowy...

Po wielu latach do willi o nazwie Donnafugata trafia przypadkowo amerykańska dziennikarka.

Z niedowierzaniem ogląda dziwne gospodarstwo. Dziennikarka staje się też świadkiem spowiedzi starszej pani. Opowieść przypomina słynną bajkę o Kopciuszku.
Marlena de Blasi, "Tamtego lata na Sycylii",
Wyd. Świat Książki, Warszawa 2010, s. 349, cena 34,90 zł
Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!