Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach

Redakcja
Każdy prawie chłopiec marzy o tym, żeby zostać strażakiem. Niektórzy z tych pragnień nie wyrastają. I dla takich pasjonatów powstało w Rakoniewicach super muzeum.

Rakoniewice to niewielkie miasteczko położone na blisko 4 km kwadratowych, w którym mieszka 3500 mieszkańców. Leży w południowo-zachodniej części województwa Wielkopolskiego. Prawa miejskie otrzymały w 1662 roku. W tej niewielkiej miejscowości znajduje się Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa, które jest jedną z najstarszych tego typu placówek w Polsce.

Powstało w 1974 roku dzięki staraniom Władz Miasta, działaczy PTTK oraz Ochotniczej i Zawodowej Straży Pożarnej. Mieści się w dawnym zborze ewangelickim z 1763 roku. W Muzeum znajduje się około czterech tysiące eksponatów dokumentujących tradycje i historię Straży na terenie Wielkopolski są to m.in. 24 sikawki konne, hełmy – od najstarszych skórzanych do współczesnych, motopompy najstarsze z lat 30-tych, 24 sztandary.

Samochody strażackie: 25 wozów z lat 1927 - 1986 i sprzęt ciężki prezentowane są w pawilonach wystawienniczych. W Muzeum udostępniane są również eksponaty z państw – miast współpracujących z Rakoniewicami tj. z Niemiec, Danii, Holandii, Litwy, Belgii, Węgier, Ukrainy oraz Rosji. Jest tam też coś dla kolekcjonerów modeli samochodowych. Działa tam także Pracownia przyrodnicza im. Albina Łąckiego.

Będąc w Rakoniewicach warto zobaczyć także szachulcowy kościół poewangelicki zbudowany w 1662 r. dla kolonistów niemieckich, którzy osiedlili się w okolicy i mieście. Ta bardzo ciekawa konstrukcja kościoła została wzniesiona z wykorzystaniem drewna z okolicznych lasów oraz z gliny. Uwagę przykuwają także domy podcieniowe. Ich propagatorem był Maciej Radomicki – dziedzic miasta Rakoniewice w latach 1695 – 1729. Radomicki – wojewoda inowrocławski, propagował budowę domów podcieniowych ze względu na ich przydatność w zabudowie handlowo-rzemieślniczej i ze względu na ich reprezentacyjny wygląd.

Zabudowa Rakoniewic różniła się od większości miast wielkopolskich. Domy ustawione były szczytami do ulicy. Elementem znamiennym były wystające piętra wsparte na pięknie zdobionych podcieniach. Przeciętny dom miał 17 m długości (bez podcienia) i 6-7 m szerokości. Składał się najczęściej z dwóch izb na parterze przedzielonych na środku ciemną kuchnią oraz z jednego lub dwóch pokoi na poddaszu.

Około 1840 roku został utworzony Park Krajobrazowy przez Florentynę i Marcelego hr. Czarneckiego. Położony jest przy południowym skraju miasta i stanowi największą enklawę zieleni w jego obrębie. W parku znajduje się ponad 30 gatunków rzadkich, egzotycznych drzew i krzewów. W drzewostanie wyróżniają się dęby o obwodzie 4,5-6 m, rosnące przy stawie, z których największy dąb szypułkowy ma w obwodzie ponad 6 m i oznaczony jest jako pomnik przyrody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto