Nasi zachodni sąsiedzi za pośrednictwem organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) zapraszają do siebie blisko 3 tys. dzieci powodzian. Pobyt jest bezpłatny, a PNWM pokrywa prawie w całości koszty przejazdu i koszt ubezpieczenia.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Tymczasem chętnych do wyjazdu dzieci z naszego regionu jest za mało. Na 1436 zgłoszeń tylko 111 pochodzi z województwa śląskiego (wczoraj dołączyło jeszcze 81 uczniów z Bierunia).

Z Bad Freienwalde wróciła już 35-osobowa grupa ze Szkoły Podstawowej z Hecznarowic (powiat bielski). Dzieciaki miały tam okazję spotkać się m.in. z niemieckim ministrem sportu, chodziły na basen i zdobywały wieże widokowe. W połowie lipca przyjechało też 41 dzieci z Kłomnic (pow. częstochowski), a jutro do Bad Freienwalde wyjedzie 35 młodych goleszowian.

- Na wakacje do Niemiec jadą dzieci m.in. z Wrocławia, Opola, Poznania, Sandomierza, Wilkowa czy Tarnowa. Na kolejnych chętnych nadal czeka 1,5 tys. wolnych miejsc w różnych częściach Niemiec. Mamy oferty m.in. z Magdeburga, Berlina czy Neuhardenberga - mówi Anna Lechowicz z biura PNWM. Procedura jest bardzo prosta. Wystarczy zebrać kilka osób, podać wiek uczestników i przybliżony termin wyjazdu. - My szukamy odpowiednich ośrodków, nawiązujemy kontakt, pomagamy w wypełnianiu wniosków i współfinansujemy pobyt i przejazd - wyjaśnia Lechowicz. Wysokość dotacji przyznawana jest indywidualnie. Każda rodzina czy organizacja z Niemiec, która decyduje się przyjąć do siebie dzieci, otrzymuje 18 euro na każdego gościa z Polski. Zapewnia mu nocleg, wyżywienie i atrakcje podczas pobytu. Szczegóły pod adresem powodz@pnwm. org i pod nr tel. 22 518 89 35 (od poniedziałku do piątku w godz. 9.30-13.30).

Wakacyjna oferta z Niemiec nie dotarła jeszcze ani do Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, ani do Kuratorium Oświaty. W Bieruniu kolonie z PNWM nagłośniło Towarzystwo Ochrony Praw i Godności Dziecka "Wyspa".

Wiadomości

Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

pawel (gość)

Jedno jest pewne: Napewno pozostawia im mozgi. Bo kto takie polskie mozgi jak np. twoj potrzebuje? Wiem, ze na szczescie nie wszyscy Polacy reprezentuja twoj durny i makabryczny poglad.

kazimierz (gość)

Bardzo piękny gest Niemców. Szkoda, że nasze Urzędy nie kwapią się z promocją tego. Cała nadzieja w prasie.

o. Piotr (gość)

Jeżeli to jest taka sama współpraca i pojednanie, jak między PiS i PO to obawiam sie że te dzieci przyjadą z wyciętymi wątrobami, migdałkami i innym podrobami. Dlatego musi powstać kontrola na granicy, czy dzieci wracają z pełna zawartością

Więcej na temat: