Obwodnica Zawiercia dużo droższa od założeń GDDKiA. Wszystkie oferty wykonawców powyżej budżetu

AD

W piątek, 22 lutego o godz. 9 w siedzibie katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad otwarto oferty wykonawców chcących wybudować obwodnicę Poręby i Zawiercia. Obwodnica byłaby jednocześnie nowym śladem drogi krajowej nr 78. Wszystkie oferty znacznie przewyższają budżet GDDKiA złożony na tę inwestycję.

Gdyby przyjąć, że wygrają oferty najtańsze, to w pierwszym przypadku GDDKiA musiałaby dołożyć ponad 148 mln zł, a w przypadku kolejnego odcinka ponad 45 mln zł!
Inwestycję podzielono na dwa odcinki. W przetargu na odcinek I (Siewierz – Poręba – Zawiercie -Kromołów) wpłynęło 8 ofert. GDDKiA miała zamierzała wydać na ten cel 287,9 mln zł (287 967 754,69 zł), jednak wszystkie oferty, które wpłynęły przewyższały tę kwotę.

Oto kwoty zaproponowane przez poszczególne firmy:

  • Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia SA – 449,7 mln zł
  • Konsorcjum Aldesa Construcciones Polska Sp. z oo – 580,2 mln zł
  • Strabag Sp. z o.o. - 506,4 mln zł
  • Mostostal Warszawa SA, Drogomex Sp. z o.o. I Masfalt sp. z o.o. – 608,8 mln zł
  • Mota-Engil Central Europe SA – 499,8 mln zł
  • Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor 435,9 mln zł
  • Budimex SA – 513,2 mln zł
  • Polaqua Sp. z o.o. - 483,5 mln zł

Jak widać, wszystkie oferty przewyższają znacznie budżet inwestora. W przetargu na drugi odcinek obwodnicy Zawiercia (Odcinek II – odcinek w m. Zawiercie (Kromołów – Żerkowice) GDDKiA miało do dyspozycji nieco ponad 142 mln zł 142 050 384,12 zł brutto.
Wpłynęło siedem ofert. Tu również wszystkie znacznie przekraczały budżet zamawiającego.

Oto oferty firm:
Budimex SA – 236,08 mln zł
Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor – 193,5 mln zł
Mota-Engil Central Europe SA – 229,2 mln zł
Mostostal Warszawa SA, Drogomex Sp. z o.o. i Masfalt sp. z o.o. - 288,05 mln zł
Strabag Sp. z o.o. - 239,9 mln zł
Konsorcjum Aldesa Construcciones Polska Sp. z oo, Aldesa Construcciones SA- 198,6 mln zł
Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia SA - 187,9 mln zł.

Jak będzie obwodnica Zawiercia?

Przypomnijmy. 24-kilometrowa obwodnica Zawiercia ma być gotowa do 2022 roku. Takie były założenia dla tej inwestycji, wpisanej do Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2014-2023. Przetarg ogłoszono w listopadzie 2018 roku Droga pozwoli jadącym w kierunku Kielc ciężkim tirom i ciężarówkom wypakowanym węglem ominąć centrum Poręby i Zawiercia. Czekają na nią zarówno mieszkańcy powiatu zawierciańskiego jak i kierowcy. Obwodnica Zawiercia ułatwi życie wszystkim. O inwestycji mówi się już od ponad dwudziestu lat.
Obwodnica ma mieć 24 km długości. Ominie Porębę i Zawiercie. Obecnie ruch tranzytowy odbywa się przez centrum tych miast.

Były zmiany

Początkowo planowano budowę trzech węzłów, 2 mosty, 12 wiaduktów w ciągu drogi krajowej. Przynajmniej takie było pierwotne założenie. Obecnie te założenia zmodyfikowano. Inwestycja podzielona została na dwa zadania: Siewierz–Poręba–Zawiercie (Kromołów), będzie mieć 16,7 km długości. W ramach tego fragmentu powstać mają m.in. dwa węzły: „Kuźnica” i „Kromołów” oraz siedem wiaduktów i cztery mosty.
Drugie zadanie, w Zawierciu (Kromołów–Żerkowice), będzie mieć 7,6 km długości, a na trasie powstaną m.in. cztery wiadukty.
We wrześniu ważyły się jeszcze losy rozwiązań technicznych jakie zostały określone w specyfikacji.
Ma to być droga o nośności przystosowanej do ciężkiego transportu. Ma mieć po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

08.03.2019, 16:03

nic tu nie ma, tak jeśli huta upadnie tak już steepyyy

28.02.2019, 09:09

twój nocny stróż sumienia - a zapytaj się o to radnych z tamtego okresu, którzy mieli przecież władzy patrzeć na ręce, za to brali przeciez sami niezłą kasę i gadali głównie o dziurach w chodnikach i o lampach na drodze.No więc, właśnie co takiego zrobiła poprzednia ekipa radnych że zabrakło teraz kasy ?

28.02.2019, 02:33

Co takiego zrobiła poprzednia ekipa z Grimem i Borowikiem na czele że zabrakło teraz kasy? ni ma ani na obwodnice ani na halę. Ładnie nas wystawił miłośnik sportów do niedawna znany prezydentem, Może ktoś zainteresuje się bliżej budżetem jaki zostawił, Bo Macha to potrafili ścigać ale tej ekipy już nie, Widać są pod specjalną ochroną

27.02.2019, 14:07

Mieszkańcu Zawiercia - Może ktoś się zainteresuje dlaczego za komuny wszystko w Zawierciu rosło jak na droźdżach, ale ludzie tego nie chcieli, bo woleli to co jest dziś, oto jest pytanie ???

27.02.2019, 13:38

-Pechowe Zawiercie-na inwestycje drogowe brak na kazda.Nastepny przetarg droga DW-791/Mrzyglod-Zawiercie/po przetargu brak 40 mln .W Zawierciu od 2016r. nic się nie robi.Moze ktoś się zainteresuje dlaczego.

27.02.2019, 11:36

No, jak sam wiesz można, no ale nikt obcy tego nie zrobił - tylko My SAME, z Zawiercia. Masz prawo jak każdy obywatel powiadomić prokuraturę, to nie boli. Na pewno otrzymasz ciekawą odpowieź, ale warto tam napisać ( za darmo!).

26.02.2019, 20:41

#no to mosz! Ciekawy przyklad ZB Przyjazn w pewnym momencie nowy park maszynowy za Pana Prezesa Jozk.....i nagle benc ni ma zakladu a skladki pracownikow na rzekomomy oarodek w Wisle gdzie one sa????? Kiedy to sie zmieni????? Miasto umiera kto gasi swiatlo sie pytam kto....po prostu zal sciska jak mozna spier****potencjal Zawiercia.

26.02.2019, 11:32

SZA - miasto upadło do roli wsi nie przez krasnoludki ani nie przez zielone ludziki Putina, ale upadło przez działalność dzielnie strajkujących jej mieszkańców. Zawiercie ma w sobie nastepujący problem: mentalność mieszkańców. Padła przędzalnia "Przyjaźń", padła "Bawełna", padły "Kordy" (filia Stomilu), padła "Wiktoryjka" (odlewnia), Erbe słabo działa (też odlewnia(, "Blaszanka" też nie jesttym co była, Huta Zawiercie wyprzedała część zakładu i zmniejszyła drastycznie zatrudnienie, padła "Zafama" (fabryka maszyn i części). Sama Bawełna i Przyjaźń zatrudniały łącznie dobre 6-8 tysięcy ludzi !!!. Miasto, które w komunie miało pełno zakładów pracy a pozniej na własne życzenie lata posuchy, za to teraz Zawiercianie to handlarze aut giełdy w Mysłowicach oraz sypialnia Slaska. Tak samo : radni,personel szpitala czy kolejni Prezydenci miasta. A skąd oni niby się wzięli ? - przecież to wszyscy NASI, o NASEJ mentalności !

26.02.2019, 08:48

tak sie zastanawiam jak moze takie miasto upasc do roli "wsi" czy za niegospodarnosc przez tyle lat mozna pociagnac za odpwoiedzialnosc karna? to jest nie do wiary co sie dzieje w tym miasteczku

26.02.2019, 02:06

Komuś się tu nie podoba praca nocnego stróża? lepsza jak nieudacznika który jest na pozycji przegranej. Taki Antycieć np ma coś za kołnierzem i boi się teraz nawet małej muchy. Dla twojej wiadomości ja jestem tu jeden i nic na to nie poradzę że są tacy co mają tak obszerną wiedzę z zakresu tego miasta, A robi się coraz weselej uzbierało się tego przez ostatnie lata

26.02.2019, 00:02

ale heca tu o wszystkim piszą. Pożywka dla zainteresowanych :)

25.02.2019, 21:33

Porażka. Jakiś stróż nocny nie ma co robić, i trolluje. Smoli tych postów pod różnymi nickami. Dziadek - pilnuj budy i powierzonego mienia. A nie baw się w dziennikarza śledczego.

25.02.2019, 16:00

Teraz jadąc przez Markowiznę i dalej szlakami po lesie można dojechać na Krępę , Centurię , Łazy itd. czy obwodnica to wszystko przetnie i odetnie czy będzie jakieś przejście pod nią ?

25.02.2019, 01:11

i znowu wspomniano o długu. Śmiało śmiało czy to ta sama kwota o której pisał już Lolek?46 mil. A dziś nieszczęśnik zmienił temat śmiejąc się z dyrektora który zapadł na wieczną anginę po tym jak policja nakryła go na jeździe po pijanemu. Takie cuda jak to gdzie? w Zawierciu i tu przytacza się znane przysłowie, Śmiej się dziadku z cudzego wypadku, dziadek się śmiał i to samo miał. Oczywiście nie w tym sensie bo jazda po pijaku zdarza się w Z-cie rzadko , ale są inne sensowne tematy zaczynając od zawierciańskiego długu

25.02.2019, 00:03

Po co obwodnica? - tak to w zawierciu, cos się dzieje - a tak będzie pusto i głucho w tym umarłym mieście.

24.02.2019, 22:55

@Wróż Tadeusz zobacz jaki dług zostawił twój poprzednik a Zawiercie ma taki dług bo to dług szpitala pseudo inwestycje sportowe bez celu dla naszego Miasta , a szpital powinien być dawno sprywatyzowany , a obwodnica jak już pisano powinna iśc przez blanowice , ale juz na układach kupiono ziemie aby szła inaczej i mieć z tego Zysk

24.02.2019, 22:08

Taki Karlin, Bzów czy Kromolów zostały wzięte pod miasto ( dawały liczbę sztuk ludności) aby w Zawierciu nie było Burmistrza (niższa pensja) ale stanowisko Prezydenta (pensja wysoka). Po czym w Karlinie, Bzowie i Kromołowie, no co się zmieniło ?!

24.02.2019, 21:08

Haha doczekamy się obwodnicy tak jak chodnika w Karlinie najgorsze zadupa Małopolski maja a taki karlin siła wzięty pod miasto wygląda jak preria gdzieś na zadupiu swiata

24.02.2019, 10:54

Po wybudowaniu obwodnicy - Zawiercie będzie miasto bycze - cztery knajpy i trzy puste ulice.

24.02.2019, 03:22

Zdecydowanie ktoś się powinien temu przyjrzeć. Gdzie i na co poszła kasa, Pociągnąć do odpowiedzialności poprzedników również zastępców ds gospodarczych. Nigdy audyt wewnętrzny to tylko pozory a zdecydowanie przeprowadzić audyt zewnętrzny. Ściągnąć tu wszystkie firmy instytucje i służby które w zakresie obowiązków mają przeprowadzenie kontroli.

24.02.2019, 03:14

Zawiercie co się dzieje w tym mieście ? a miała być taka piękna Odnowa :) dług jest bo piszą potajemnie. Nowy prezydent o wszystkim wie i nic. Czym były prezydent różni się od nowego skoro tajemnica rzekomego długu pozostaje? wychodzi teraz że to jeden z czynników braków środków na obwodnice. czy Zawiercie to jeszcze miasto? czy już wieś? autobusy stan techniczny masakra. Tylko czekać jak któryś całkiem się rozsypie na ulicy a nowych obiecanych i zakupionych przez byłego prezydenta nie widać.

24.02.2019, 00:24

INFORMACJA DLA PREZYDENTA PANA ŁUKASZA KONARSKIEGO- Kiedy Pan ostatnio jechał autobusem ZKM? W czasie swojej kampanii wyborczej? Pan naprawdę nie wie jak wyglądają te wraki? czy w tej sprawie nie może Pan sam odpowiedzieć a ustala swojego doradce Pana Zarębę który jednocześnie piastuje sporo stanowisk nie tylko w ZKM a ile wypłat? to jest ta oszczędność. Rozlatujące się wraki autobusów, widoczne szczeliny w drzwiach np piątkowa dziewiątka . Wieje zimno za co pasażerowie płacą!!!!! konsultacje? pic na wodę fotomontaż 3/4 osób na mieście nie wie o ich istnieniu bo ujęte są w necie. Bo jak osoby starsze w podeszłym wieku i nie znają się na komputerze to już nie mogą wiedzieć!!!!!!! gdzie są te szacowne autobusy które zamówił Pana poprzednik a Pan za nie kasę zapłacił. Wciskanie ludziom kitu i udawanie że jest ok jest co najmniej nie stosowne.Pod złomowiskiem obok ZKMu stoją autobusy w dużo lepszym stanie niż te które Pan na na dzień dzisiejszy oferuje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

23.02.2019, 23:54

do sprawdź se. Skoro to ktoś pisał a pisał z nicku Lolek to widocznie jakaś prawda w tym jest, Od dawna o tym mówią pocztą pantoflową ale nikt nie spodziewał się że zadłużenia jest aż 46 milionów. Są przecież odpowiednie służby które mogą to zweryfikować

23.02.2019, 20:42

Jak nie będzie tego tranzytu przez środek miasta, to na ulicach będzie w porównaniu z obecnym czasem - pustawo, to logiczne, a więc miejsce dla wiatru i psów. A tym radnym, to w ogóle za co im płacimy, jak oni i tak nieźle albo dobrze a nawet niektórzy bardzo dobrze zarabiają, no ????

23.02.2019, 20:15

@Rany Boskie !
22.02.2019, 23:43

ty to się lecz na głowę, chyba jeszcze nie jest za późno. Ten tranzyt który odbywa się przez miasto drogą krajową 78 nie daje miejsc pracy, daje więcej problemów niż pracy, od czasu do czasu może ktoś przejeżdżający zatrzyma się żeby dolać paliwa i kupić kawę... no interes dla miasta po byku... większość chce jak najszybciej przejechać tę wichurę żeby dojechać do celu.

@sprawdź se
23.02.2019, 12:04
zadłużenie miasta to fakt. A wypłacanie diet radnym tego nie zmienia, tym bardziej nie może być argumentem, że długu nie ma. Myśl.