Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pilica: Podrobione podpisy na wniosku o dofinansowanie FOTO

PM
Kościół parafialny w Pilicy w ostatnich latach odzyskał dawny blask.
Kościół parafialny w Pilicy w ostatnich latach odzyskał dawny blask. PM
Prokuratura Rejonowa w Zawierciu prowadzi śledztwo w sprawie sfałszowania podpisów urzędników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Parafia w Pilicy miała się nimi posłużyć w celu uzyskania dofinansowania na remont.

Od września trwa śledztwo w sprawie sfałszowania dokumentacji przez parafię św. Jana Chrzciciela w Pilicy. Niewykluczone, że parafia będzie musiała zwrócić 138 tys. zł dofinansowania na kościelną inwestycję. Pieniądze miały zostać przeznaczone na wykonanie kolejnego etapu izolacji przeciwwilgociowej. Sprawą zajmuje się obecnie Prokuratura Rejonowa w Zawierciu, która została powiadomiona przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.

- Zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło do prokuratury w lipcu tego roku. Śledztwo prowadzone jest w sprawie sfałszowania dokumentacji i posłużeniu się nią w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w celu uzyskania dofinansowania - mówi prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Dochodzenie rozpoczęło się w połowie września. Obecnie trwa postępowanie przygotowawcze. Przesłuchani zostali już pierwsi świadkowie. Na razie nie przedstawiono nikomu zarzutów.

Sfałszowano część dokumentów

Parafia św. Jana Chrzciciela w Pilicy przedstawiła kopie dokumentów, które nie są zgodne z oryginałami. Zmieniona została treść pozwolenia wydanego przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na prowadzenie prac przy kościele oraz protokołu odbioru prac z 2017 roku.

- Na kosztorysach podrobione zostały podpisy urzędników. Nasi przedstawiciele nie umieszczali ich w tych dokumentach - mówi Mirosław Rymer, rzecznik prasowy wojewódzkiego konserwatora zabytków w Katowicach.

Parafia jest gotowa na zwrot pieniędzy

Pilicka kolegiata od kilku lat poddawana jest kompleksowej renowacji. Prace wymagają sporych nakładów finansowych . Do tej pory dofinansowanie parafia otrzymywała m.in. od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach i z Funduszu kościelnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pomocy udzielali także sami parafianie.

- Mieszkańcy na własne oczy widzą, jak bardzo kolegiata zmieniła się w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Prace są ciągle prowadzone. Żadne otrzymane dotacje nie wychodzą „na zewnątrz”. Każda złotówka zostaje przeznaczona na kościół - mówi ks. Jarosław Szlenzak, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Pilicy. - Nie chciałbym zbyt wiele mówić, ponieważ sprawa jest w toku. Nieścisłości pojawiły się prawdopodobnie na etapie składania wniosków. Dokumentację przygotowywali parafianie, ja tylko złożyłem podpis. Parafia jest przygotowana na zwrot środków do ministerstwa. Pieniądze są zabezpieczone na naszym koncie i czekają na rozstrzygnięcie tej nieprzyjemnej sprawy. Wstrzymajmy się z osądami - dodaje.

Budowa kościoła w stylu gotyckim rozpoczęła się w okolicach XIV wieku. Została ukończona w 1409 roku. Konsekracji świątyni dokonał biskup krakowski Piotr Wysz. Kolegiata przebudowywana była w okresie późnorenesansowym oraz barokowym. Z tego powodu w jej architekturze możemy odnaleźć wiele stylów. Prace prowadzone od kilku lat mają uratować zabytek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto