Na ten okręt bez problemu wjadą dzieci na wózkach inwalidzkich Na ten okręt bez problemu wjadą dzieci na wózkach inwalidzkich

Na ten okręt bez problemu wjadą dzieci na wózkach inwalidzkich (© Fot. Magdalena Nowacka )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jesienią przy Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu oficjalnie otwarte zostanie Centrum Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych. W nowym budynku dzieci do dziesiątego roku życia mają szanse na kompleksową rehabilitację. Będą tu z nimi pracować logopeda, psycholog czy oligofrenopedagog (pedagog terapeuta).

Przygotowane zostaną również doskonale wyposażone sale do hydroterapii, pracy z kotami czy dogoterapii. I właśnie na pracę ze zwierzętami szczególną uwagę zwraca dyrektorka ZSS Iwona Durek-Sypek. - Zwierzę w sposób naturalny wywołuje uśmiech, przez to jest najlepszym środkiem terapii, jaki można zdobyć - opowiada dyrektorka. - W naszej placówce terapeuci pracują z doskonale wyszkolonymi psami, a wszystkie wydawane im polecenia motywują dzieci do poruszania się, aby ten kontakt ze zwierzakiem nie został zerwany - dodaje. Poza nowoczesnymi salami rehabilitacyjnymi do dyspozycji dzieci zostanie oddany plac zabaw, w pełni dostosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. - W naszej placówce obecnie jest 50 uczniów, aż 24 z nich porusza się na wózku inwalidzkim. Do tej pory nie mogły korzystać z placu zabaw - podkreśla dyrektorka ZSS nr 4. - Specjalnie dla nich na placu stanęły wieża i statek z podjazdem dla wózków, dla dzieci z porażeniem mózgowym zawieszono huśtawkę w kształcie kosza oraz huśtawkę dla dziecka i jego opiekuna. Możliwość zabawy z innymi na pewno umotywuje je do samodzielnego działania, będą starały się same poruszać - dodaje.

Na terenie szkoły wybudowane zostanie boisko oraz dla pełnoletnich uczniów siłownia z ośmioma stanowiskami. Dzięki rozbudowie placówki z kompleksowej rehabilitacji skorzysta dodatkowo 100 dzieci. Projekt stworzenia miejsca oferującego pełną rehabilitację kosztował 3 mln 100 tys. zł, z czego 85 procent to pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!