Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja DG: alkohol i narkotyki. To spory problem w Dąbrowie

PAS
mat. policji
Policja DG. Młodzi ludzie dziś coraz częściej sięgają po narkotyki, dopalacze i inne używki, które powinni omijać szerokim łukiem. Często popełniają też przestępstwa. A jak sytuacja wygląda w naszym mieście? Okazuje się, że policjanci mają sukcesy w wyłapywaniu tych, którzy po narkotyki sięgają i je rozprowadzają, ale liczba takich osób jednak u nas nie maleje.

Policja DG: alkohol i narkotyki. To spory problem w Dąbrowie


– W przypadku narkotyków liczba przestępstw nie zmniejsza się z roku na rok. Praktycznie nie ma dnia, by nasze patrole nie złapały kogoś, kto ma przy sobie niedozwolone środki odurzające, a najczęściej jest to marihuana. Staramy się zamykać handlarzy i producentów. W ubiegłym roku wyeliminowaliśmy z rynku sporą ilość towaru – mówi inspektor Artur Klimek, komendant KMP w Dąbrowie Górniczej.

W ubiegłym roku w naszym mieście stróże prawa rzeczywiście wykryli i zabezpieczyli ponad 3 kg amfetaminy i ponad 1,4 kg marihuany. Największa „wpadka” miała miejsce w mieszkaniu 42-letniego dąbrowianina, który miał u siebie ponad 30 tys. działek dilerskich amfetaminy i 500 porcji marihuany.

Narkotykowych „wpadek” w naszym mieście było w ubiegłym roku więcej. Ciekawy przypadek miał też miejsce na osiedlu Broniewskiego. Tam zatrzymany został 19-latek, który ukrywał 100 gramów marihuany… w bieliźnie. Jedna z najnowszych spraw wyszła natomiast na jaw w marcu tego roku w Zespole Szkół Zawodowych Sztygarka. Tam Dąbrowscy policjanci zatrzymali 19-latka, który sprzedawał wytwarzane przez siebie dopalacze. Jak ustalili policyjni śledczy dał on jeden z nich innemu uczniowi tej szkoły, a ten z objawami zatrucia trafił do szpitala. Na szczęście przeżył. W mieszkaniu ucznia ZSS Sztygarka policjanci zabezpieczyli prawie 300 gramów różnych mieszanek substancji chemicznych, częściowo już podzielonych w foliowe woreczki strunowe.

– Dzisiejsza młodzież ma wiele pokus, znacznie łatwiej jej dotrzeć do narkotyków, a i alkohol sprzedadzą jej wszyscy, bo liczy się zysk. Nikt prawie nie sprawdza w sklepach z alkoholem wieku kupujących. Wiem to, bo widzę takie sytuacje, m.in. na osiedlu Mydlice, czy w centrum miasta. Trzeba coś z tym zrobić, bo alkoholu i narkotykach młodzi ludzie nie wiedzą co robią, a to często prowadzi do życiowych tragedii – mówi pani Janina, mieszkanka bloku przy ul. Legionów Polskich. W przypadku nieletnich w Dąbrowie Górniczej na szczęście nie dominują ciężkie wykroczenia. – Tutaj przede wszystkim mamy do czynienia z drobnymi kradzieżami, czy niszczeniem cudzych rzeczy. A więc są to przypadki porysowania samochodów, włamań do aut, kradzieże radia, telefonów, tabletów, laptopów. Są też rozboje, ale nie ma ich wiele. Jesteśmy w kontakcie z pedagogami, pracujemy ze szkołami, by takich przypadków było coraz mniej – tłumaczy komendant dąbrowskiej policji.

Policja DG: A co z kierowcami? Też wielu nadal jeździ po kielichu

Dąbrowscy radni i mieszkańcy zaniepokojeni są też coraz większą liczbą kierowców, którzy wyruszają w trasy pod wpływem narkotyków i alkoholu. – Nie prowadzi się przesiewowych badań kierowców pod kątem pozostawania pod wpływem narkotyków, natomiast policjanci mają przy sobie przez cały czas specjalne testery. Jeśli więc tylko zachodzi podejrzenie, że któryś z kierowców ma coś na sumieniu, wówczas pobierana jest do badania próbka – tłumaczy inspektor Artur Klimek. Lawinowo rośnie natomiast liczba kierowców, którzy siadają za kierownicę aut pod wpływem alkoholu. W 2013 roku dąbrowscy policjanci zatrzymali 218 takich osób, a w 2014 roku już 406. Miejmy nadzieję, że nowe, znacznie bardziej rygorystyczne przepisy, wpłyną jednak na zachowanie kierowców na drogach.

W 2014 roku na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej ujawniono 25 tys. 603 wykroczeń, z których 18 tys. 965 (74,1%) zakończono postępowaniem mandatowym, a w 2011 przypadkach skierowano wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego. W stosunku do 3302 sprawców wykroczeń zastosowano środek oddziaływania poza karnego jakim było pouczenie. W roku ubiegłym ujawniono o 3908 (15,3%) wykroczeń więcej niż roku 2013.

– Szczególny nacisk położono na kierowanie jak największej liczby policjantów do pełnienia służby patrolowej, ze wskazaniem priorytetów ukierunkowanych zarówno na przeciwdziałanie przestępczości kryminalnej, jak i reakcję na wykroczenia szczególnie uciążliwe dla społeczeństwa oraz rozliczanie ze służby – mówi Mariusz Miszczyk, rzecznik prasowy dąbrowskiej policji.

W 2014 r. na terenie podległym KMP w Dąbrowie Górniczej stwierdzono popełnienie 4032 przestępstw, których sprawcami było 1567 osób podejrzanych. W stosunku do 15 osób podejrzanych zastosowany został środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Sprawcami 260 czynów zabronionych było 65 osób nieletnich.

Z analizy kategorii popełnionych przestępstw wynika, że najczęstszymi kategoriami przestępstw były: kradzieże - 777 zdarzeń, przestępstwa o charakterze gospodarczym – 389, oraz kradzieże z włamaniem - 364 zdarzeń. Stróże prawa ukarali też winnych znacznie większą ilością mandatów. Było ich aż 18 tys. 965, o 1993 więcej niż w 2013 roku.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto