Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci z Zawiercia podsumowali 2018 rok FOTO, STATYSTYKI

PM
Za nami odprawa zawierciańskich policjantów, która podsumowała 2018 rok. Podczas spotkania odbyło się także uroczyste przekazanie nowego samochodu dla wydziału prewencji. Zobaczcie zdjęcia.

We wtorek, 29 stycznia, w sali narad Starostwa Powiatowego w Zawierciu odbyło się uroczysta narada, podczas której podsumowane zostały działania policji w 2018 roku. Uczestniczył w niej insp. Roman Rabsztyn, I zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach. Na sali pojawili się także m.in. Gabriel Dors (starosta zawierciański), Bogusław Piotrowski (wicestarosta zawierciański), Paweł Sokół (członek zarządu powiatu), Tomasz Dzierżanowski (sekretarz powiatu), Łukasz Konarski (prezydent Zawiercia), Artur Janosik (burmistrz Pilicy), Stefan Pantak (wójt Kroczyc), Maciej Kaczyński (burmistrz Łaz), Adam Szmukier (wójt Włodowic), Grzegorz Scelina (wójt Żarnowca) oraz bryg. Artur Łągiewka (Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu).

W pierwszej części odprawy głos zabrał mł. insp. Arkadiusz Miśta, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Zawierciu. Podsumował działania służb prewencyjnych oraz ruchu drogowego. Według statystyk każdego dnia 2018 roku na terenie powiatu zawierciańskiego doszło średnio do jednego zatrzymania "na gorącym uczynku". Przeprowadzono 31 interwencji. Wylegitymowano 108 osób. Zrealizowano 3 doprowadzenia. Przeprowadzono 27 wywiadów i ustaleń. Obsłużono 4 zdarzenia drogowe. Ujawniono 41 wykroczeń. Każdego dnia 2018 roku nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwało średnio 45 policjantów wydziału prewencji oraz 12 policjantów wydziału ruchu drogowego. W minionym roku policjanci zabezpieczali 35 imprez masowych.

W 2018 roku wzrosła liczba interwencji zgłoszonych na terenie powiatu. Było ich 11 402. W 2017 roku liczba zgłoszonych interwencji była o 2195 mniejsza. Najwięcej zgłoszeń miało miejsce na terenie gminy Zawiercie (6474 interwencje). Kolejne były gmina Łazy (1442 interwencje) oraz Poręba (862 interwencje).

- Na terenie każdej gminy zauważalny jest wzrost tych interwencji. Wyróżnia się teren gminy Poręba, gdzie zgłoszonych interwencji jest o ponad 30 proc. więcej niż w poprzednim roku. Przyczyny takiego faktu możemy upatrywać w fakcie odtworzenia posterunku policji w tym miejscu. Duża grupa osób preferuje bezpośredni kontakt z policją - mówił mł. insp. Arkadiusz Miśta.

Przeprowadzono 2500 interwencji domowych, w których pokrzywdzonych było 251 osób. Sporządzono 218 "niebieskich kart". W pomieszczeniach dla osób zatrzymanych osadzono łącznie 2068 osób. W większości byli o sprawcy przestępstw (997 osób). Z powodu innej podstawy osadzono 636 osób. Pozostałe 435 osób to osoby doprowadzone do wytrzeźwienia.

- Naszym celem jest sprawienie, aby policji było jak najwięcej. Będziemy wtedy mogli jak najszybciej interweniować - mówił mł. insp. Arkadiusz Miśta. - W prewencji najistotniejszą rzeczą jest kreowanie poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców. Naszym celem jest ujawnianie wykroczeń najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa, czyli spożywania alkoholu w miejscach publicznych, zaśmiecanie, zakłócanie ciszy nocnej. 65 proc. wykroczeń wykrywanych na terenie powiatu to właśnie wykroczenia szczególnie uciążliwe - dodał.

Warto dodać, że policjanci interweniują na miejscu średnio w ciągu 8 minut od zgłoszenia. Mł. insp. Arkadiusz Miśta podkreślał, że w związku z rozległością terenu powiatu jest to bardzo dobry wynik. 12 proc. interwencji to tzw. interwencje pilne, które wymagają natychmiastowej interwencji. Podkreślano także rolę Krajowej Mapy Zagrożeń.

W powiecie zawierciańskim było mniej wypadków. Zginęło 12 osób

W 2018 roku na drogach powiatu zawierciańskiego doszło do 105 wypadków. To o 6 wypadków mniej niż w ubiegłym roku. W wypadkach zginęło 12 osób, a rannych zostało 127 osób. Najwięcej wypadków miało miejsce na terenie gminy Zawiercie (48 wypadków), Łazy (13 wypadków) i Kroczyce (11 wypadków). Tylko jeden wypadek odnotowano w gminie Żarnowiec. Warto dodać, że znacznie wzrosła liczba poszkodowanych pieszych. W 2018 roku rannych zostało 30 osób. Zginęło 6 pieszych. W 2017 roku zginęło tylko 2 pieszych, a rannych było 21 osób.
Aż 7 wypadków i 31 kolizji spowodowali kierowcy będący w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu.

- Przy świadomości społeczeństwa problem nietrzeźwych kierowców nadal funkcjonuje. Udało nam się zatrzymać 350 osób kierujących w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu. Ten problem dalej istnieje.Cieszę się, że napływa do nas dużo zgłoszeń, w których mieszkańcy sami wskazują osoby stwarzające takie zagrożenie - mówił mł. insp. Arkadiusz Miśta.

W 2018 roku przeprowadzono prawie 35 tys. kontroli stanu trzeźwości. Wczoraj (29.01.) w ciągu dwóch godzin akcji prewencyjnej zatrzymano 4 osoby prowadzące pojazd "na podwójnym gazie". W minionym roku ujawniono także 4200 wykroczeń związanych z przekroczeniem prędkości. W 424 przypadkach zatrzymano prawo jazdy.

"Kryminalni" w 2018 roku przejęli ok. 8 kilogramów substancji odurzających

Podsumowania działań służby kryminalnej oraz pionu logistycznego dokonał insp. Jacek Kurdybelski, Komendant Powiatowy Policji w Zawierciu. Według statystyk w minionym roku doszło do jednego zabójstwa (przestępstwo stwierdzone, wykryte i zakończone aktem oskarżenia). Na terenie powiatu doszło do 4 rozbojów z użyciem broni lub niebezpiecznego narzędzia. Odnotowano także 2 przypadki zgwałceń i jedno innych czynności seksualnych.
W 2018 roku odnotowano 2418 przestępstw stwierdzonych. Rok temu były to to 2232 przestępstwa stwierdzone. Z roku na rok wzrasta wykrywalność przestępstw.

- Bardzo ważne dla pionu kryminalnego jest zwalczanie przestępczości narkotykowej. Zależy nam, aby jak najwięcej przestępstw ujawnić. W 2018 roku ta liczba była rekordowa. Zadaniem policji jest te przestępstwa odsłaniać oraz ścigać sprawców - mówił insp. Jacek Kurdybelski.

Wykryto 130 spraw związanych z przestępczością narkotykową. Zatrzymano 90 podejrzanych osób. Zabezpieczono ponad 8 kilogramów środków odurzających. Wśród nich był susz marihuany (4,5 kg), amfetamina (800 gram), extasy (193 tabletki), konopie indyjskie (144 sztuki) i haszysz (6 gram). Zlikwidowano 8 plantacji marihuany.

W 2018 roku badania prowadzone przez biegłych i ekspertyz kosztowały 160 tys. złotych. W 2019 roku na policjantów czeka ekspertyza próbek z ponad tysiąca beczek z hal przy ul. Obrońców Poczty Gdańskiej w Zawierciu. Przyniesie ona bardzo duże koszty, ale nie pozwoli sprawcom uniknąć odpowiedzialności. Policjanci korzystali z 53 pojazdów, które przejechały 1,3 mln kilometrów. Dziennie policyjne pojazdy przejeżdżają średnio 3,5 tys. kilometrów. Koszt paliwa to prawie 550 tys. złotych.

W 2018 roku gminy z powiatu udzielały wsparcia finansowego dla Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu. Ponad 33 tys. złotych przekazała gmina Łazy. Pieniądze przekazano na remont komisariatu w Łazach. Uzyskano także dofinansowanie na zakup pojazdu służbowego. Dla posterunku w Porębie zakupiono samochód marki hyundai i20. Dzięki wsparciu gmin Zawiercie, Pilica, Szczekociny, Irządze i powiatu zawierciańskiego udało się zakupić opla astrę dla służby prewencji. We wtorek, 29 stycznia, odbyło się uroczyste przekazanie kluczyków do pojazdu funkcjonariuszom, którzy będą z niego korzystać.

Insp. Jacek Kurdybelski pochwalił także działania Poręby, która zapewniła monitoring na terenie miasta. Podkreślał, że ułatwia to pracę policjantom oraz poprawia bezpieczeństwo na terenie gminy. W komisariacie w Łazach zamontowany został alkomat, z którego mieszkańcy mogą bezpłatnie korzystać. Na 2019 rok planowane jest zakończenie prac związanych z przywróceniem posterunku w Kroczycach.

Większa liczba kontroli trzeźwości pozwoli zmniejszyć ilość pijanych kierowców na drogach powiatu

Na zakończenie odprawy rocznej głos zabrał insp. Roman Rabsztyn, I zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach. Podkreślał, że zmienia się oblicze polskiej policji. Najważniejsze są wyniki badań opinii publicznej, które odpowiadają na pytania związane z oczekiwaniami mieszkańców. Ostatnie badania wskazują, że policja zajęła pierwsze miejsce w rankingu instytucji obdarzanych największym zaufaniem.

- To ogromny kredyt zaufania, jaki daje nam społeczeństwo. To także ogromne wyzwanie i impuls zwrotny, że nasze metody i kierunki działania odzwierciedlają oczekiwania mieszkańców. Naszym celem nie jest statystyka, ale bezpieczeństwo i poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców - mówił insp. Roman Rabsztyn. - Badania wskazują także, że mieszkańcy chcieliby widzieć w swoim otoczeniu umundurowany patrol policji. Tego potrzebują najbardziej - dodał.

Zastępca komendanta podziękował za pracę w ubiegłym roku. Podkreślał, że to był trudny i pracowity rok. Głównie ze względu na odbywający się w grudniu szczyt klimatyczny w Katowicach.

- Myślę, że z dumą możecie mówić o powiecie zawierciańskim jako ziemi bezpiecznej. Myślę, że mieszkańcy tego powiatu mogą się czuć tutaj bezpieczni - dodał insp. Roman Rabsztyn.

Odniósł się także do danych związanych ze średnim czasem reakcji od interwencji. Zdaniem zastępcy komendanta wojewódzkiego niespełna 8 minut to bardzo dobry wynik, ponieważ w powiecie zawierciańskim jest ponad tysiąc kilometrów dróg. Pochwalił działania profilaktyczne prowadzone przez st. sierż. Martę Wnuk. Pogratulował także st. sierż. Adrian Piechulski, który został najlepszym dzielnicowym w kraju.

Insp. Roman Rabsztyn miał jednak jedno zastrzeżenie związane z działalnością wydziału ruchu drogowego. Jego zdaniem wzrost ilości nietrzeźwych kierowców jest niepokojący. Prawie 35 tysięcy kontroli w ciągu roku to zbyt mała ilość kontroli.

- Komenda Miejska Policji w Świętochłowicach przeprowadziła 102 tysiące takich kontroli. A to jednostka trzy razy mniejsza. Liczba kontroli w powiecie zawierciańskim powinna wzrosnąć trzykrotnie. Widzę tutaj duże rezerwy. Jeśli takie badania zaczną być robione masowo, to skończą się problemy z nietrzeźwymi kierowcami lub zostaną mocno zminimalizowane. Mieszkańcy nauczą się, że przez ten powiat nie przejedzie się po tzw. "kielichu". Będą wiedzieli, że jak się wypiło "kielicha" to korzysta się z komunikacji miejskiej albo dzwoni się po taksówkę. Jestem przekonany, że w ten sposób uratuje się wiele osób, które nie zginą pod kołami pijanych kierowców - mówił insp. Roman Rabsztyn.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto