Program żywieniowy w Zawierciu: Waga dzieci będzie monitorowana

Program żywieniowy w Zawierciu: W szkołach podstawowych i gimnazjach ma zostać wprowadzony program żywieniowy. Tym samym dzieci uczą się zasad zdrowego żywienia, a ich waga jest ciągle monitorowana.

Program żywieniowy w Zawierciu: Waga dzieci będzie monitorowana

Twoje dziecko uczy się w zawierciańskiej szkole podstawowej lub w gimnazjum? Po decyzji prezydenta Zawiercia Ryszarda Macha, od 1 lutego we wszystkich placówkach oświatowych ma zostać wprowadzony nowatorski program profilaktyki żywieniowej i przeciwdziałania otyłości. Spodobał się nie tylko w Zawierciu, ale także w Częstochowie, gdzie ma zostać wdrożony program pilotażowy.

Zgodnie z wytycznymi, dziecko powinno jeść pięć posiłków dziennie, a w międzyczasie nie może podjadać chipsów, paluszków, batonów czy też czekolady. Należy jeść wolno i nakładać całe porcje, by później nie dokładać.

Specjaliści radzą, by jeść na małych talerzach, a przed jedzeniem wypić szklankę wody. Koniecznie należy zjeść warzywo lub owoc i pić tylko mleko odtłuszczone. Dzieci powinny unikać tłustych produktów mięsnych, a parówki i pasztety jeść w ograniczonych ilościach. Nie wolno popijać w trakcie jedzenia.
- Jeśli nie stosuje się do tych zasad, to pojawia się problem nie tyle z nadwagą, co już z otyłością. To później przenosi się na psychikę i powoduje schorzenia - podkreśla pomysłodawca projektu Jarosław Chłosta z firmy Telecare, która realizuje to przedsięwzięcie wspólnie z przedsiębiorstwem Wismed.

Program żywieniowy w Zawierciu: Jak to wygląda?
Realizacja samego projektu nie jest zbyt skomplikowana. W centrali teleopieki medycznej przebywa przeszkolona osoba (pedagog lub pielęgniarka), która przeprowadza wywiady z dziećmi. Po stronie szkoły programem zajmują się natomiast higienistka lub pedagog, która waży i mierzy dzieci, a następnie przesyła te informacje do centrali.
- Przeprowadzamy wywiad z dzieckiem i od razu przekazujemy jakie są podstawy zdrowego żywienia i stylu życia.
Opracowujemy także informator dla rodziców i dzieci dotyczący m.in. zapotrzebowania kalorycznego, a także odpowiednie diety. Te informacje zostają przekazane drogą teleinformatyczną oraz papierową. Dziecko jest sprawdzane raz na tydzień lub miesiąc - podkreśla Iwona Wieczorek-Szołtek, lekarka chorób wewnętrznych.

Przypomnijmy, że w Zawierciu program jest finansowany przez gminę. Dzieci zgłaszają się same, ale to rodzice muszą wyrazić na to zgodę. Programem objęte były do tej pory Szkoła Podstawowa nr 6 w Zawierciu, Zespół Szkół im. O. Langego w Zawierciu, II LO im. H. Malczewskiej w Zawierciu oraz placówki oświatowe ze Szczekocin, Pilicy, Myszkowa, Poręby.

Przedsięwzięcie sprawdziło się tam, gdzie zostało wprowadzone.
- Dzięki temu programowi, dziecko nie musi iść do przychodni. Uczniowie nie wstydzą się problemu nadwagi, a jeśli chodzi o grupę około 30 uczniów, to kilkoro z nich pozbyło się już zbędnych kilogramów. Dodam, że programem są objęci nie tylko uczniowie, ale także chętni pracownicy szkoły. Zainteresowanie tym programem jest coraz większe - podkreśla Dariusz Bednarz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Zawierciu.

  • Dziennik Zachodni
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.