Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program żywieniowy w Zawierciu: Waga dzieci będzie monitorowana

Patryk Drabek
Program żywieniowy w Zawierciu: Dzieci za pomocą komputera i internetu łączą się z centralą.
Program żywieniowy w Zawierciu: Dzieci za pomocą komputera i internetu łączą się z centralą. P. Drabek
Program żywieniowy w Zawierciu: W szkołach podstawowych i gimnazjach ma zostać wprowadzony program żywieniowy. Tym samym dzieci uczą się zasad zdrowego żywienia, a ich waga jest ciągle monitorowana.

Program żywieniowy w Zawierciu: Waga dzieci będzie monitorowana

Twoje dziecko uczy się w zawierciańskiej szkole podstawowej lub w gimnazjum? Po decyzji prezydenta Zawiercia Ryszarda Macha, od 1 lutego we wszystkich placówkach oświatowych ma zostać wprowadzony nowatorski program profilaktyki żywieniowej i przeciwdziałania otyłości. Spodobał się nie tylko w Zawierciu, ale także w Częstochowie, gdzie ma zostać wdrożony program pilotażowy.

Zgodnie z wytycznymi, dziecko powinno jeść pięć posiłków dziennie, a w międzyczasie nie może podjadać chipsów, paluszków, batonów czy też czekolady. Należy jeść wolno i nakładać całe porcje, by później nie dokładać.

Specjaliści radzą, by jeść na małych talerzach, a przed jedzeniem wypić szklankę wody. Koniecznie należy zjeść warzywo lub owoc i pić tylko mleko odtłuszczone. Dzieci powinny unikać tłustych produktów mięsnych, a parówki i pasztety jeść w ograniczonych ilościach. Nie wolno popijać w trakcie jedzenia.

- Jeśli nie stosuje się do tych zasad, to pojawia się problem nie tyle z nadwagą, co już z otyłością. To później przenosi się na psychikę i powoduje schorzenia - podkreśla pomysłodawca projektu Jarosław Chłosta z firmy Telecare, która realizuje to przedsięwzięcie wspólnie z przedsiębiorstwem Wismed.

Program żywieniowy w Zawierciu: Jak to wygląda?
Realizacja samego projektu nie jest zbyt skomplikowana. W centrali teleopieki medycznej przebywa przeszkolona osoba (pedagog lub pielęgniarka), która przeprowadza wywiady z dziećmi. Po stronie szkoły programem zajmują się natomiast higienistka lub pedagog, która waży i mierzy dzieci, a następnie przesyła te informacje do centrali.

- Przeprowadzamy wywiad z dzieckiem i od razu przekazujemy jakie są podstawy zdrowego żywienia i stylu życia.
Opracowujemy także informator dla rodziców i dzieci dotyczący m.in. zapotrzebowania kalorycznego, a także odpowiednie diety. Te informacje zostają przekazane drogą teleinformatyczną oraz papierową. Dziecko jest sprawdzane raz na tydzień lub miesiąc - podkreśla Iwona Wieczorek-Szołtek, lekarka chorób wewnętrznych.

Przypomnijmy, że w Zawierciu program jest finansowany przez gminę. Dzieci zgłaszają się same, ale to rodzice muszą wyrazić na to zgodę. Programem objęte były do tej pory Szkoła Podstawowa nr 6 w Zawierciu, Zespół Szkół im. O. Langego w Zawierciu, II LO im. H. Malczewskiej w Zawierciu oraz placówki oświatowe ze Szczekocin, Pilicy, Myszkowa, Poręby.

Przedsięwzięcie sprawdziło się tam, gdzie zostało wprowadzone.

- Dzięki temu programowi, dziecko nie musi iść do przychodni. Uczniowie nie wstydzą się problemu nadwagi, a jeśli chodzi o grupę około 30 uczniów, to kilkoro z nich pozbyło się już zbędnych kilogramów. Dodam, że programem są objęci nie tylko uczniowie, ale także chętni pracownicy szkoły. Zainteresowanie tym programem jest coraz większe - podkreśla Dariusz Bednarz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Zawierciu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto