Na studia pielęgniarskie, fizjoterapię, a nawet położnictwo zgłosiła się w tym roku rekordowa liczba kandydatek i kandydatów. Nie trzeba było nawet, jak w minionych latach, ogłaszać dodatkowego naboru.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Na pierwszy stopień studiów pielęgniarskich o 170 miejsc walczyło 549 chętnych, zaś na drugi na 120 miejsc zgłosiło się 325 osób. Położnictwo też było oblegane. Miejsc było 90, a starających się o nie aż 162 kandydatów.

- Te liczby pozwalają nam z nadzieją patrzeć w przyszłość. Rośnie prestiż zawodu, a panie - i coraz więcej panów - wiedzą, jak bardzo potrzebna jest taka profesja - cieszy się prof. Violetta Skrzypulec, dziekan Wydziału Opieki Zdrowotnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Prof. Skrzypulec podkreśla, że rośnie także zainteresowanie pielęgniarek studiami uzupełniającymi. Panie bardzo poważnie traktują naukę - średnia ocen w tej grupie studentek sięga 4,45.

- Mijają już czasy pielęgniarek od wszystkiego. Teraz panie chcą się specjalizować np. w kardiologii, anestezjologii, bo w ten sposób nie tylko zdobędą lepiej płatną pracę, ale też zaspokoją swoje ambicje - wyjaśnia prof. Skrzypulec.

Pielęgniarki po studiach mają otwarte drzwi do wszystkich krajów unijnych. Mogą tam pracować na równych prawach ze swoimi zagranicznymi koleżankami po fachu. Szacuje się, że z województwa śląskiego w ciągu ostatnich lat wyemigrowało już tysiąc pielęgniarek (w całym kraju ok. 12 tysięcy) - głównie do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoch i Niemiec. Obecnie świetnie wykształcone siostry są bardzo cennym nabytkiem dla powstających jak grzyby po deszczu szpitali prywatnych, w których zarobki są wyższe niż w publicznej służbie zdrowia, gdzie trwa stałe ograniczenie liczby średniego personelu. Dzieje się tak, choć mniejsza obsada sióstr niestety przekłada się na zwiększenie długości pobytu pacjentów w szpitalach oraz na liczbę powikłań pooperacyjnych. Im mniej sióstr, tym większa jest śmiertelność pacjentów.

Wiadomości

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

e-witkowska-89@...

Wcale mnie to nie dziwi, można dużo zarobić. Na Akademii Polonijnej w Częstochowie są fajne studia pielęgniarskie.