Jeden z budynków Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach Raciborskich Jeden z budynków Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach Raciborskich

Jeden z budynków Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach Raciborskich (© arc)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Już wkrótce jedną z największych atrakcji turystycznych ma szansę stać się Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach Raciborskich. To także w ramach programu współfinansowanego przez Unię. W najbliższych latach w Katowicach dzięki takim środkom powstanie Biblioteka Akademicka, nowe gmachy Muzeum Śląskiego i NOSPR-u.

Unijne środki są wykorzystywane tak, by przez kilkadziesiąt lat przynosiły profity mieszkańcom regionu i wzmacniały jego konkurencyjność.

Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach Raciborskich rozbłyśnie nowym blaskiem. W ramach unijnego projektu wartego 7 mln zł (z tego 6,4 mln zł dotacji) odnowiona zostanie elewacja, zrekonstruowane zabytkowe wnętrza, zbudowany ogród zimowy, wzmocnione fundamenty zachodniego skrzydła zespołu.

Ta perła kultury należy obecnie do archidiecezji gliwickiej, która podjęła się jej odbudowy. Może stać się jedną z największych atrakcji turystycznych Górnego Śląska oraz miejscem spotkań wiernych i pielgrzymujących do sanktuarium Matki Bożej Pokornej.

Południowo-zachodni Szlak Cysterski to współfinansowany z funduszy europejskich projekt opierający się na wspólnym dziedzictwie kulturowym województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, małopolskiego i śląskiego, jakim są obiekty pocysterskie. Jego celem jest budowa infrastruktury turystycznej, która pozwoli połączyć obiekty pocysterskie w jeden szlak turystyczny. W ramach projektu powstanie spójne oznakowanie dróg i obiektów pod marką Szlaku Cystersów.

Inicjatorem, koordynatorem i liderem projektu jest województwo dolnośląskie. Pozostałe województwa, w tym śląskie, występować będą w roli partnerów.

Ten program ma pokazać bogatą historię i dziedzictwo, jakie zostawili po sobie zakonnicy. Przygotowane zostaną punkty informacji dla turystów, powstanie sieć tzw. infokiosków. Wszystkie zabytki będą jednakowo oznakowane, podobnie jak i dojazd do nich. Zaplanowano także budowę parkingów wraz z niezbędną infrastrukturą.

Do najcenniejszych zabytków na powstającym szlaku niewątpliwie należy zespół pałacowo-kla-sztorny w Rudach Raciborskich.

Klasztor został założony w połowie XIII wieku przez zakonników sprowadzonych z Jędrzejowa przez księcia Władysława III Opolczyka. Znani z wielkiej pracowitości i gospodarności szarzy mnisi przeobrazili wkrótce oddany w ich ręce teren w kwitnącą okolicę. Poza działalnością gospodarczą klasztor był także poważnym ośrodkiem kulturalnym. W 1744 roku założono tutaj gimnazjum z konwiktem o wielkim znaczeniu dla całego Górnego Śląska, przez które przewinęło się około dwóch tysięcy uczniów.

Wiele uwagi poświęcali cystersi w Rudach Raciborskich bibliotece. Kodeksy rudzkiej biblioteki kupowano, przepisywano i gromadzono w ciągu sześciu wieków istnienia opactwa. W 1812 roku biblioteka składała się z około dziesięciu tysięcy książek.

Cystersi działali w Rudach do 1810 roku, kiedy to zgromadzenie zostało zlikwidowane. Dziesięć lat później osiedlili się tam książęta raciborscy.

W styczniu 1945 roku pożar spowodowany przez Armię Czerwoną zniszczył budynki poklasztorne. Dopiero pół wieku później udało się przystąpić do prac remontowych, które trwają do dziś.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!