Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozbito grupę, która nielegalnie składowała odpady. Wynajmowała hale m.in. w Zawierciu

PM
We wtorek (2.04.) rozbita została grupa przestępcza zajmująca się nielegalnym składowaniem odpadów na terenie województwa śląskiego oraz małopolskiego. Grupa wynajmowała w tym celu m.in. hale magazynowe w Zawierciu.

We wtorek, 2 kwietnia, policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej weszli na teren kilku mieszkań na Śląsku, Pomorzu i w Małopolsce. Łącznie zatrzymano siedem osób, które zajmowały się nielegalnym składowaniem niebezpiecznych odpadów.

Sposób działania grupy przestępczej był zawsze taki sam. Wynajmowano hale magazynowe. Umowy najmu zawierane były na spółki zarejestrowane na członków grupy, członków rodziny oraz tzw. słupy. Następnie do hal przewożono niebezpieczne odpady. Głównie były to pochodne rozpuszczalników oraz lakierów, które składowano w tzw. mauzerach oraz 200-litrowych beczkach. Gdy hala była już pełna, odpady były porzucane. Na każdym obiekcie pozostawiono tysiące zbiorników wypełnionych płynnymi odpadami.

Niebezpieczne odpady w Zawierciu

Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach ujawniła, że hale wynajmowane były na terenie Częstochowy oraz Zawiercia. Nie chce jednak podać dokładnej lokalizacji tych miejsc. Sposób działania grupy wskazuje jednak na fakt, że chodzi o hale magazynowe znajdujące się na ulicy Obrońców Poczty Gdańskiej w Zawierciu. Właścicielem obiektu jest Syndyk Masy Upadłościowej Przędzalni Zawiercie S.A. Przypomnijmy, że w marcu ubiegłego roku znaleziono tam odpady w postaci ciekłej i stałej. Magazynowane były w mauzerach, pojemnikach metalowych oraz pojemnikach z tworzywa sztucznego. Ich pojemność waha się od kilku do nawet 200 litrów.

- Dokładna ilość odpadów nie została ustalona ze względu na różnorodność form ich magazynowania. Ponadto, dostęp do niektórych ze zmagazynowanych odpadów był utrudniony. Zarówno ich charakterystyczny zapach, jak i ślady na pojemnikach wskazują, że znaczną część odpadów stanowią pozostałości farb, lakierów, rozpuszczalników oraz zanieczyszczonych nimi materiałów - czytaliśmy w informacji przekazanej przez WIOŚ.

W lipcu 2018 roku w sąsiedniej hali magazynowej ujawniono kolejne składowisko. W pomieszczeniu o powierzchni około 1300 metrów kwadratowych znaleziono ponad 3 tysiące plastikowych zbiorników i metalowych beczek. Znajdują się w nim płyny i substancje stałe.

Zatrzymanym grozi do 10 lat więzienia

Osoby zatrzymane we wtorek (2.04.) zostaną doprowadzone do Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Tam usłyszą zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, prania pieniędzy, a także transportu i składowania odpadów wbrew przepisom. Grozi im do 10 lat więzienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto