Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sesja rady miejskiej w Zawierciu [INTERPELACJE]

PM
UM Zawiercie
Za nami wrześniowa sesja rady miejskiej w Zawierciu. O czym dyskutowali radni?

Jako pierwsza głos podczas środowej sesji rady miejskiej zabrała Barbara Kozioł, która dzień wcześniej uczestniczyła w spotkaniu z mieszkańcami osiedla Stary Rynek. Przyznała, że dla mieszkańców bardzo ważna jest naprawa mostu znajdującego się przy Gimnazjum nr 1 w Zawierciu.

- Przechodzą tam duże skupiska ludzi. Głównie dzieci. Ten most jest punktem newralgicznym - mówiła Barbara Kozioł.

Mieszkańcy ulicy Księżycowej prosili ją o zgłoszenie braku przyłączenia do zabudowań. Radna prosiła również o kontrolę oczyszczalni znajdującej się w pobliżu Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich, ponieważ mieszkańcy okolicznych ulic (m.in. Rolniczej i Oświatowej) skarżą się na nieprzyjemny zapach. Barbara Kozioł zapytała również kiedy nastąpi rozbiórka budynku znajdującego się przy placu Dąbrowskiego.

Radny Michał Myszkowski pytał czego dotyczą prace przeprowadzane obecnie na dworcu PKP w Zawierciu.

- Podejrzewam, że chodzi o przedłużenie zadaszenia. Ale zdemontowane zostały również trzy windy. To spore utrudnienie - mówił Michał Myszkowski.

Trwa wymiana wind na dworcu PKP

Radna Małgorzata Benc zwróciła uwagę na problem pasażerów zawierciańskiej komunikacji miejskiej. Przystanki są często zastawione przez prywatnych przewoźników. Utrudnia to dostęp pasażerów do autobusów ZKM.

- Mieszkańcy muszą biegać po ulicach między pojazdami i szukać swoich autobusów. Tak przecież nie może być. Tę sytuację trzeba uregulować. Może warto zastanowić się nad budową centrum przesiadkowego - pytała Małgorzata Benc.

Radna Ewa Paluchowska poruszyła temat schroniska w Bolesławiu, gdzie w ostatnim czasie odbyła się wizja lokalna. Przedstawiła szereg wykrytych tam nieprawidłowości.

- To nie są zbyt dobre warunki dla zwierząt. Część radnych zaczęła śmiać się podczas mojej interpelacji. Przypominam zwłaszcza tym wierzącym. Przypominam, że najpierw powstała przyroda. Dopiero potem powstał człowiek. Nie możemy przyrody niszczyć - mówiła Ewa Paluchowska.

Radna Ewa Mićka zapewniła, że pod koniec roku przygotowany zostanie raport dotyczący schronisk. Następnie przeszła do swoich interpelacji. Radna zapytała dlaczego autobusy komunikacji miejskiej nie zatrzymują się już przy przychodni przy ulicy Powstańców Śląskich.

- Do przychodni dojeżdżają ludzie starsi. Najbliższe przystanki znajdują się albo na dworcu, albo przy II Liceum Ogólnokształcącym. To spory dystans do przejścia - mówiła Ewa Mićka.

Radna apelowała również do prezydenta o zabezpieczenie pieniędzy w budżecie na 2017 rok na przygotowanie projektu zadrzewień. W tym momencie miasto nie może swobodnie przycinać, wycinać oraz nasadzać drzew na terenach objętych pieczą konserwatora zabytków. Projekt zadrzewień zmieniłby tę sytuację.

Sporo interpelacji złożył Wiesław Kulawiak. Prosił o wyczyszczenie terenu pomiędzy dwoma kładkami dla pieszych na ulicy Sienkiewicza. Prosił również komendanta straży miejskiej o zwiększenie ilości kontroli na tym terenie. Kolejna interpelacja dotyczyła ulicy Rataja, która jest blokowana przez samochody uczniów uczęszczających do ZS im. S. Staszica w Zawierciu.

- W pobliżu znajduje się nieużywany parking należący do huty. Czy nie można byłoby poprosić hutę o udostępnienie go? Wystarczyłoby tylko uprzątnąć ten teren. W ten sposób udrożnilibyśmy ulicę Rataja - mówił Wiesław Kulawiak.

Radny prosił również o zamontowanie lustra na skrzyżowaniu ulic Równej i Rataja oraz włączenie lamp, które znajdują się przy parkingu przed pawilonem Kmicic.

Radny Damian Świderski powtórzył interpelację dotyczącą wybudowania ronda na skrzyżowaniu ulic Szkolnej, 11 Listopada i Włodowskiej. Prosił również o remont ulicy Podmiejskiej oraz wybudowanie odcinka chodnika do ulicy Technologicznej.

Radny Jerzy Gębala prosił o wybudowanie zatoki autobusowej przy I Liceum Ogólnokształcącym.

- Autobusy wysadzające tam młodzież blokują drogę na kilka minut. Nie mówiąc już o autobusach, którymi młodzież jedzie na wycieczkę. Stoją tam nawet kilkadziesiąt minut - podkreślał Jerzy Gębala.

Prosił również o rozwiązanie problemu na ulicach Cmentarnej oraz Daszyńskiego. Na odcinku przy cmentarzu parkują samochody oraz autobusy. W ten sposób utrudniony jest ruch na tych ulicach.Radny pytał również kiedy w końcu zostanie wymieniona nawierzchnia placu zabaw przy ulicy Miodowej.

Radny Michał Szota pytał o nowe informacje dotyczące połączenia kolejowego Zawiercie-Tarnowskie Góry. Prosił również o rozwiązanie problemu wód opadowych na osiedlu Dąbrowica.

Radny Grzegorz Kwiecień prosił o wyrównanie drogi Sosnowej. Prosił również o zamontowanie ławek przy przystanku na ulicy Królowej Jadwigi. Radny pytał również czy istnieje możliwość poprawienia zapadniętych studzienek kanalizacyjnych. Ponownie prosił również o stojaki dla rowerów na placu zabaw przy ulicy Blanowskiej oraz wiatę przystankową przy ulicy Glinianej.

Radny Leopold Stawarz prosił o wykonanie nowej nawierzchni na ulicy Żwirowej oraz chodnik przy ulicy Myśliwskiej.

W związku z 70-leciem Przedszkola Integracyjnego nr 3 w Zawierciu sesję opuścił wcześniej prezydent miasta. Przewodniczący rady miasta zaproponował, aby odpowiedzi na interpelacje udzielone zostały na piśmie.

70-lecie Przedszkola Integracyjnego nr 3

Podczas sesji rozpatrzono również skargę na dyrektorkę Przedszkola nr 8 w Zawierciu. Jedenastu radnych było za uznaniem skargi za bezzasadną. Jedna radna była przeciwko tej decyzji. Dziesięciu radnych wstrzymało się od głosu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto