Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sesja rady miejskiej w Zawierciu [INTERPELACJE]

PM
ARC.
Za nami listopadowa sesja rady miejskiej. O czym tym razem dyskutowali radni?

W punkcie interpelacji jako pierwszy głos zabrał radny Damian Świderski. Pierwsza interpelacja dotyczyła ulicy Zachodniej w Zawierciu.

- Aktualnie na mapach działka drogowa jest o szerokości od 1 do 6 metrów. Na wysokości budynku 8-10 jest to około jednego metra. Obecnie droga jest w porządku. Ma odpowiednią szerokość. Tylko nie chciałbym, aby pojawiła się sytuacja, w której właściciel nagle zagrodzi drogę. Prosiłbym o uregulowanie sytuacji prawnej tej drogi - mówił Damian Świderski.

Druga interpelacja dotyczyła skrzyżowania ulic Włodowskiej, 11 Listopada i Szkolnej. Radny ponownie prosił o utworzenie ronda w tym miejscu. Damian Świderski zastanawiał się także czy możliwe jest utworzenie aplikacji, w której mieszkańcy mogliby zgłaszać budynki spalające śmieci w piecach. Zdaniem radnego mogłaby ona funkcjonować podobnie jak Krajowa Mapa Zagrożeń.

Głos zabrał także radny Grzegorz Kwiecień, który pytał dlaczego do 20 listopada nie były opublikowane wyniki wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta oraz nie zwołano pierwszego jej posiedzenia. Z informacji przekazanej przez radnego wynikało, że termin tych działań mijał 6 listopada. Radny pytał również jakie były braki formalne, które zadecydowały o odrzuceniu wniosku o dofinansowanie przez Urząd Marszałkowski budowy kolejnego etapu "zachodniej obwodnicy" miasta.

Radny Edmund Kłósek prosił o zamontowanie barierki ochronnej przy skarpie przy ulicy Przyjaźni. Prosił także o pozyskanie działki w Blanowicach, aby w 2018 roku można było zrealizować ulicę Boczną. Sugestię taką wydało Starostwo Powiatowe w Zawiercie. Edmund Kłósek zwrócił także uwagę, że konieczne jest ponowne załatanie dziur w nawierzchni ulicy Łącznej. Poprzednio zostały one zasypane żwirem i problem dziur powrócił po około dwóch tygodniach.

Kolejny o głos poprosił radny Jerzy Gębala. Przypomniał, że kilka miesięcy temu zamknięty został teren pod wiaduktem na DK78. Zdaniem radnego ciężko w tamtym rejonie znaleźć wolne miejsce. Zasugerował, że może rozwiązaniem byłoby wykorzystanie pasa zieleni pomiędzy ulicą Wojska Polskiego, a ulicą Widok i utworzenie tam parkingu. Kolejna interpelacja dotyczyła ulicy Polnej, której mieszkańcy proszą o ograniczenie prędkości w tym miejscu. Ostatnia interpelacja dotyczyła ulicy Miodowej.

- Skoro nie możemy utworzyć tam sygnalizacji świetlnej, to zróbmy tak chociaż prawoskręt. Zastanówmy się nad tym. Jesteśmy przecież po to, aby ułatwiać życie mieszkańcom - mówił Jerzy Gębala.

Radna Barbara Kozioł prosiła o naprawę oświetlenia ulicy Aptecznej. Zasugerowała, że przegląd powinien zostać przeprowadzony na terenie całego miasta. Radna prosiła także o wykonanie dokumentacji kanalizacji i remontu chodnika przy ulicy Księżycowej. W odniesieniu do budżetu na 2018 roku poprosiła o montaż sanitariatów w budynkach ZGM.

Radny Michał Szota prosił o remont odcinka ulicy Przyjaźni, który należy do gminy Zawiercie. Prosił także o przygotowanie zestawienia pozyskanych środków zewnętrznych w latach 2015-2017. Radnemu zależało, aby uwzględnione zostały środki unijne, środki z Urzędu Marszałkowskiego oraz środki z innych konkursów. Kolejna interpelacja dotyczyła o udostępnienie informacji do kogo mieszkańcy mogą zwracać się o pomoc w wypełnianiu wniosków o środki zewnętrzne.

Radna Ewa Paluchowska zwróciła uwagę na fakt, że reklamy na skrzyżowaniu ulic Blanowskiej i Klonowej ograniczają widoczność dla kierowców. Zwróciła także uwagę na brak oświetlenia odcinka od ulicy Klonowej w kierunku ulicy Zaparkowej.

Radna Ewa Mićka przyznała, że bardzo dobrym pomysłem jest finansowanie kastracji oraz sterylizacji zwierząt na terenie miasta. Prosiła także o podjęcie działań w sprawie utworzenia miejsc parkingowych w rejonie przychodni przy ul. Widok. Ewa Mićka pytała jakie koszty poniosła gmina w związku z przekształcaniem placówek oświatowych, aby dostosować je do wymogów reformy edukacji. Radna poprosiła także o kopię korespondencji związanych z uzupełnieniem dokumentacji wniosku o dofinansowanie "zachodniej obwodnicy" miasta.

- Straciliśmy duże pieniądze i to ze względów formalnych. Byłabym bardzo ciekawa po czyjej stronie jest wina - mówiła Ewa Mićka.

Radny Leopold Stawarz odczytał list mieszkańców osiedla Marciszów. Mieszkańcy proszą o pozyskanie jednej z działek, aby przeznaczyć ją na drogę. Pomogłaby ona poprawić bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 11. Druga interpelacja dotyczyła ulicy Myśliwskiej, gdzie kierowcy ciężarówek łamią zakaz wjazdu pojazdów o masie pow. 5 ton. Radny podzielił również zdanie Damiana Świderskiego dotyczącego budowy kolejnego ronda.

Prezydent Witold Grim w pierwszej kolejności odniósł się do pomysłu budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Włodowskiej, 11 Listopada oraz Szkolnej. Przekazał informację, że według policji nie ma tam natężenia kolizji. Przyznał, że budową musiałoby się zająć Starostwo Powiatowe w Zawierciu. Prezydent zapewnił także, że pomysł aplikacji do oznaczania miejsc spalania śmieci w piecach przekaże do odpowiedniego wydziału. Wiceprezydent Marek Borowik odpowiedział, że problem ulicy Zachodniej jest kontrolowany na bieżąco.

Terminy związane z Młodzieżową Radą Miasta zostały przesunięte z uwagi na zmianę na stanowisku wiceprezydenta ds. społecznych.

Odpowiedzi na temat odrzucenia wniosku o dofinansowanie udzielił naczelnik wydziału inwestycji, Wojciech Mikuła. Wniosek został złożony na budowę odcinka, ale bez ronda. Pod koniec trwania procesu protest złożył jeden z właścicieli gruntów, przez który droga ma przebiegać. W ten sposób ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) stał się wadliwy. Wojewoda musiał odrzucić wniosek. Wyjściem awaryjnym ma być rozpoczęcie budowy odcinka z środków własnych. Wybudowany zostanie odcinek ok. 300 metrów. Do wykonania zostanie mniej niż 700 metrów i rondo. Na tę pozostałą część miasto może w przyszłym roku ubiegać się o dofinansowanie. Opóźni to jednak inwestycję.

Prezydent przyznał, że każda instytucja zajmuje się pozyskiwaniem środków zewnętrznych we własnym zakresie. Poinformował także, że Agencja Rozwoju Zawiercia zdaje sprawozdanie ze wszystkich konkursów na środki zewnętrzne, które organizowane są w danym miesiącu. Wnioski pomagają wypełniać pracownicy Agencji Rozwoju Zawiercia.

Witold Grim odpowiedział, że teren na ulicy Widok należy do osób prywatnych. Analizowano czy wzdłuż wiaduktu można wybudować zatoki parkingowe. Pas zieleni wzdłuż wiaduktu należy jednak do GDDKiA. Trudno zbudować także zatoki, ponieważ dość gęsto rosną tam drzewa. Możliwe, że w najbliższym czasie znikną zapory spod wiaduktu na DK78.

Prezydent przychylił się do wykupienia terenu pod stworzenie drogi do Szkoły Podstawowej nr 11. Przyznał także, że do tematu ulicy Myśliwskiej trzeba będzie jeszcze wrócić.

Sesja trwała kilka godzin i nie wszyscy radni pozostali na niej do końca. Prezydent nieobecnym udzieli odpowiedzi na piśmie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polskie myśliwce w powietrzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto