Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Specjalna strefa ekonomiczna w Ogrodzieńcu

DRAPA
Wizualizacja Ogrodzienieckiej Strefy Inwestycyjnej. To widok z południowego wschodu.
Wizualizacja Ogrodzienieckiej Strefy Inwestycyjnej. To widok z południowego wschodu. UMiG Ogrodzieniec
Specjalna strefa ekonomiczna w Ogrodzieńcu: Nowe zakłady, a co za tym idzie nowe miejsca pracy. To pomysł Ogrodzieńca na najbliższe lata. Tereny m.in. po byłej Cementowni Wiek mają być włączone do specjalnej strefy ekonomicznej.

Specjalna strefa ekonomiczna w Ogrodzieńcu

Specjalna strefa ekonomiczna to nowy pomysł władz Ogrodzieńca na przyciągnięcie do miejscowości nowych inwestorów. Nazwa obszaru, na którym miałyby powstać siedziby i hale produkcyjne nowych przedsiębiorstw, to Ogrodzieniecka Strefa Inwestycyjna.

- Mówimy tutaj o terenach, na których była kiedyś Cementownia Wiek wraz z zapleczem logistycznym i które od kilku lat przygotowujemy dla inwestorów. W jaki sposób? Kończymy projekt związany ze zbadaniem atrakcyjności inwestycyjnej tych terenów i projektujemy nowe układy komunikacyjne oraz uzbrojenie. Przygotowujemy również nowe skrzyżowanie z drogą wojewódzką. Te tereny po byłej Cementowni Wiek oraz obszar, na którym kiedyś była ogrodzieniecka „Izolacja”, byłyby w przyszłości terenem o powierzchni 15 ha, który został wstępnie zaakceptowany przez zarząd Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej do włączenia do Podstrefy Dąbrowsko-Sosnowieckiej - tłumaczy burmistrz Ogrodzieńca, Andrzej Mikulski.

Wniosek w tej sprawie już jesienią tego roku ma być złożony do ministra gospodarki, a Rada Miejska w Ogrodzieńcu podjęła już uchwałę o woli włączenia tych terenów do strefy. Tereny po „Izolacji” są własnością Skarbu Państwa, który reprezentuje starosta zawierciański, a przedsięwzięcie związane z OSI zgłoszono do Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na lata 2014 - 2020.

- Mamy też wstępną, pozytywną ocenę urzędu marszałkowskiego. Jeżeli ministerstwo rozwoju regionalnego zaakceptuje listę tzw. zadań ZIT-owych to wiosną przyszłego roku chcielibyśmy rozpocząć już przebudowę wspomnianego skrzyżowania i budowę nowej infrastruktury, wykorzystując środki europejskie - podkreśla Andrzej Mikulski.

Specjalna strefa ekonomiczna w Ogrodzieńcu: Kiedy?
Władze gminy zakładają, że jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, to już w 2016 roku nowi inwestorzy będą mogli zadomowić się na terenie Ogrodzieńca.

Burmistrz liczy na to, że gminie uda się pozyskać dofinansowanie w wysokości około 7 milionów złotych, a wartość całego przedsięwzięcia szacowana jest na około 15 milionów złotych. Projekt jest jednak podzielony na dwa etapy, a pierwszy obejmuje właśnie uzbrojenie tego terenu, na co potrzeba około 7 milionów złotych.

- Mamy atuty i warunki do rozwoju turystyki, lecz nie jest ona w stanie utrzymać całej gminy. Wydaje się, że musimy nawiązać do tradycyjnej, przemysłowej działalności, a turystyka będzie jej uzupełnieniem - mówi Andrzej Mikulski.
Działalność firm, które mają trafić do OSI, musi być przyjazna środowisku, by nie kłóciło się to z turystycznym charakterem gminy.

Oczywiście niewykluczone, że z oferty w pierwszej kolejności skorzystają polskie firmy, które będą miały stosunkowo najbliżej do Ogrodzieńca.

Z naszych informacji wynika jednak, że terenami w Ogrodzieńcu zainteresowane są już między innymi firmy z… Włoch. To przedsiębiorstwa związane między innymi z poligrafią czy też z ochroną zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto