W porównaniu do grudnia ubiegłego roku w powiecie zawierciańskim przybyło 500 osób bezrobotnych

W porównaniu do grudnia ubiegłego roku w powiecie zawierciańskim przybyło 500 osób bezrobotnych (© Fot. Anna Dziedzic)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Bezrobocie to nie mit i dobrze widać, to na przykładzie powiatu zawierciańskiego, gdzie ciągle słyszy się o kolejnych zwolnieniach. Gminny i Powiatowy Urząd Pracy nie są bezczynne. Organizują kursy i szkolenia, a wszystko to za unijne pieniądze. Najwięcej ofert pracy dostaną sprzedawcy, ale paradoksalnie - to właśnie w tej grupie zawodowej jest najwięcej bezrobotnych

Liczba bezrobotnych w powiecie zawierciańskim niestety wciąż się nie zmniejsza. Jest wręcz przeciwnie. Pracy szuka coraz więcej ludzi. Sprawdziliśmy kto ma na jej znalezienie największe szanse.

Obecnie osoby poszukujące pracy mogą wybierać z około 50 ofert.

- W tej chwili pracodawcy poszukują kobiet, które podejmą pracę jako sprzedawczynie, kucharki, fryzjerki czy kosmetyczki. Natomiast oferty pracy dla mężczyzn to przede wszystkim: mechanik samochodowy, kierowca, kat. C + E, przedstawiciel handlowy, spawacz i konserwator - zaznacza Anna Rdest.

Faktycznie, wśród ofert pracy, jakie dominują w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zawierciu najczęściej można spotkać ofertę zatrudnienia sprzedawcy. Paradoksem jest jednak, że podobna ilość sprzedawców czeka na ofertę pracy dla siebie.

- Część osób u nas zarejestrowanych już nie może podjąć zatrudnienia w tym zawodzie, gdyż nie pozwala im na to wiek lub brakuje im odpowiednich kwalifikacji - podkreśla Anna Rdest, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu.

Pomocne w takim przypadku mają być szkolenia, kursy i unijne projekt, do udziału w których zgłasza się coraz to większa liczba osób poszukujących pracę.

- W ubiegłym roku realizowaliśmy projekt " Impuls dla biznesu", w ramach którego 35 osób bezrobotnych otrzymało wsparcie finansowe na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Dzięki temu na terenie gminy i powiatu zawierciańskiego powstały nowe firmy, które świadczą usługi remontowo-budowlane i motoryzacyjne. Ponadto powstały cztery sklepy odzieżowe, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne - mówi dalej dyrektorka. - Ten rodzaj pomocy nadal cieszy się ogromną popularnością i z takiej możliwości chcą skorzystać inni bezrobotni. Aplikujemy więc o kolejne środki na ten cel - dodaje.

Na tym pomoc jednak się nie kończy i zawierciański "pośredniak" przystępuje do realizacji dwóch nowych projektów. Jeden z nich będzie realizowany wspólnie z Politechniką Śląską w Gliwicach.

- W ramach tego wniosku przeszkolimy 120 osób bezrobotnych. Będą to szkolenia na obsługę wózków widłowych, kursy prawa jazdy kat. C oraz szkolenia dla spawaczy. Co prawda będą to typowo męskie i stosunkowo drogie szkolenia, ale widzimy że jest na nie ogromne zapotrzebowanie. Ten projekt będziemy realizowali w partnerstwie ze starostą zawierciańskim - podkreśla Anna Zagórska, kierowniczka Centrum Aktywizacji Zawodowej.

Drugi projekt pod nazwą "Droga do pracy - Centrum Pracy w Zawierciu", jest na tyle ważny, gdyż po jego zakończeniu osoby bezrobotne i niepełnosprawne nie są zostawione same sobie, ale wciąż mogą liczyć na pomoc i wsparcie. Projekt wart ponad 2 mln zł. W jego ramach odbędą się różnego rodzaju zajęcia, warsztaty, indywidualne spotkania z doradcą i psychologiem. Będzie z nich mogło skorzystać 350 osób.

Projekt realizuje brytyjska firma A4e Ltd, której strategia mówi, że najważniejsi są ludzie, dla których organizowane jest wsparcie "szyte na miarę" ich potrzeb.

- Nasze działanie w głównej mierze opiera się na indywidualnym podejściu do osoby bezrobotnej - tłumaczy Katarzyna Jaszczuk, menadżer ds. rozwoju A4e w Polsce. - Nie chodzi o to, aby zorganizować szkolenie dla 20 osób, które po jego skończeniu tak naprawdę rzucane są na głęboką wodę i same muszą sobie radzić na lokalnym rynku pracy. My w ramach projektu pomożemy tym osobom znaleźć pracę i ją utrzymać - zapewnia Katarzyna Jaszczuk.

Przez cały okres trwania kursu pracownicy firmy A4e będą sprawdzali lokalny rynek pracy, szukali ofert i przygotowywali szkolenia.

- Będziemy monitorowali lokalne firmy i sprawdzali, gdzie pojawiają się miejsca pracy i którzy fachowcy są poszukiwani. Gdy takie już znajdziemy, rozpoczniemy odpowiednie szkolenia - zaznacza Katarzyna Jaszczuk. - Po zatrudnieniu naszego podopiecznego obejmujemy i jego, i pracodawcę jeszcze 13-tygodniowym wsparciem doradczym - dodaje.

Na tym projekcie PUP nie poprzestanie i zapowiada kolejne projekty. Ponadto w urzędzie realizowanych jest jeszcze dziewięć innych projektów, do których o dofinansowanie wystąpiono w ubiegłym roku. Ogółem na ten cel udało się pozyskać kwotę w wysokości 20 mln 386 tys. zł.

Stolica powiatu w stosunku do osób bezrobotnych, też nie pozostaje obojętna. Realizując kilka unijnych projektów daje szanse na znalezienie zatrudnienia. Te projekty to "Szansa i sukces", "Nasz cel - Twoja firma", "Profesjonalnie i zawodowo", "Nasz cel -Twoja Firma" czy też "Fach w ręku".

Warto dodać, że gmina Zawiercie już wcześniej podjęła uchwałę dotyczącą zwolnień od podatku od nieruchomości. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którzy pomimo kryzysu chcą w gminie inwestować i dawać nowe miejsca pracy. Z ulgi podatkowej mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy wybudują nowe budynki, budowle lub rozbudują ich części służące prowadzeniu działalności gospodarczej, z wyłączeniem działalności handlowej.

W przypadku utworzenia co najmniej 3 miejsc pracy, zwolnienie będzie przysługiwało na okres 3 lat, 10 miejsc pracy - na okres 5 lat, a w przypadku, gdy przedsiębiorca utworzy co najmniej 50 miejsc pracy będzie mógł skorzystać z 7 - letniego okresu zwolnienia od podatku od nieruchomości.

Patrząc na statystki, odnosi się wrażenie, że jeszcze przez długi czas będzie miał kto korzystać z unijnych programów realizowanych przez PUP. W porównaniu do grudnia ubiegłego roku przybyło 500 osób bezrobotnych. Z 7 tys. 799 ich liczba wzrosła do 8 tys. 334 osób. W samym Zawierciu zarejestrowanych jest aż 3 tys. 922 osoby. Oznacza to, że jesteśmy drugim powiatem z najwyższym wskaźnikiem bezrobocia w województwie śląskim.

- Z początkiem roku zarejestrowały się kolejne osoby bezrobotne. Jest to wynikiem tego, że właśnie w grudniu pokończyło się wiele prac sezonowych, zatrudniających ludzi przez kilka miesięcy - tłumaczy dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu.


strona: 1 z 2 następna strona »

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!