Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzecia rocznica katastrofy kolejowej pod Szczekocinami

Patryk Drabek
Przed nami trzecia rocznica katastrofy kolejowej pod Szczekocinami.
Przed nami trzecia rocznica katastrofy kolejowej pod Szczekocinami. P. Drabek
Trzecia rocznica katastrofy kolejowej pod Szczekocinami: Tak naprawdę osoby, które widziały ogrom tragedii pod Szczekocinami, nigdy nie zapomną tego widoku. W katastrofie kolejowej zginęło 16 osób, a 160 zostało rannych.

Trzecia rocznica katastrofy kolejowej pod Szczekocinami

Najbliżej tych dramatycznych zdarzeń byli trzy lata temu mieszkańcy Chałupek.

Już niebawem w niewielkiej miejscowości w gminie Szczekociny odbędą się uroczystości związane z trzecią rocznicą katastrofy kolejowej. W tym roku pamięć tragicznie zmarłych pasażerów i maszynistów zostanie uczczona w niedzielę, 1 marca.

O godzinie 11.30 rozpocznie się msza święta w kościele w Goleniowach, a następnie zaplanowano modlitwę przy krzyżu i tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy w Chałupkach.

Zabraknie jakichkolwiek przemówień. Najprawdopodobniej kolejarze pomodlą się również przy krzyżu, który znajduje się tuż przy torach kolejowych. Uroczystości organizuje sołectwo Chałupki oraz gmina Szczekociny i dla uczestników, którzy przyjadą z odległych zakątków kraju przygotowany zostanie również skromny poczęstunek w postaci kawy, herbaty i ciasta.

Czy coś zmieniło się w Chałupkach w ostatnim roku? Sołtys Anna Kwiecień podkreśla, że niewiele.
Mieszkańcy korzystają z wyremontowanej, asfaltowej drogi, która powstała w ramach podziękowań dla bohaterskiej społeczności, a poczęstunek, o którym pisaliśmy, zostanie przygotowany w altance, którą mieszkańcom sprezentowano również po katastrofie kolejowej.

- W tej chwili zmieniło się tylko to, że przyjeżdża do nas więcej osób, które straciły w katastrofie swoich bliskich. Te rodziny doszły już do siebie i te traumatyczne przeżycia oddaliły się od nich. Teraz mogą przyjechać do Chałupek i pomodlić się. Tak było choćby latem, gdy przyjeżdżało do nas naprawdę wiele osób z różnych krańców Polski po to, by zapalić znicze - podkreśla Anna Kwiecień, sołtys Chałupek.

To pokazuje, że pamięć o ofiarach tragicznych wydarzeń w Chałupkach jest uhonorowywana nie tylko w rocznicę katastrofy, ale praktycznie przez cały rok.

- Wiele osób przyjeżdża do naszej miejscowości także w okolicach Dnia Wszystkich Świętych i można powiedzieć, że pojawiają się nawet dalsze rodziny osób, które tutaj zginęły - podkreśla Anna Chałupek. - My żyjemy teraz spokojnie, z dnia na dzień. W ostatnich miesiącach nic się nie zmieniło - podsumowuje Anna Kwiecień.

Mieszkańcy mają nadzieję, że nigdy więcej nie dojdzie już tam do takiej tragedii...

Trzecia rocznica katastrofy kolejowej pod Szczekocinami: Tak było trzy lata temu
Do katastrofy doszło dokładnie 3 marca 2012 roku.

Na zjeździe z CMK w kierunku Krakowa zderzyły się czołowo pociągi TLK „Brzechwa” z Przemyśla do Warszawy i Interregio „Jan Matejko” relacji Warszawa-Kraków. Pociąg Warszawa-Kraków wjechał na tor, po którym z naprzeciwka jechał pociąg Przemyśl-Warszawa. Pociąg relacji Warszawa-Kraków przed katastrofą jechał 100 km na godzinę i zaczął hamować 400 metrów przed zderzeniem (w chwili zderzenia jechał z prędkością 40 km na godz.). Skład relacji Przemyśl-Warszawa jechał 98 km na godzinę i w ogóle nie zaczął hamować. Prokuratura postawiła zarzuty nieumyślnego spowodowania katastrofy i fałszowania dokumentacji Jolancie S., dyżurnej ruchu z posterunku Sprowa i Andrzejowi N., dyżurnemu ze Starzyn. Grozi im do 8 lat więzienia.

Trzecia rocznica katastrofy kolejowej pod Szczekocinami [CZYTAJ WIĘCEJ]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto