Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ubezpiecz się!

MP
Zgubiony bagaż, skradziony kosztowny sprzęt czy nagła choroba - takie sytuacje się zdarzają. Warto się ubezpieczyć. I chociaż dobytku możesz już nie odzyskać, przynajmniej dostaniesz pieniądze z polisy.

Zgubiony bagaż, skradziony kosztowny sprzęt czy nagła choroba - takie sytuacje się zdarzają. Warto się ubezpieczyć. I chociaż dobytku możesz już nie odzyskać, przynajmniej dostaniesz pieniądze z polisy. Przed wyjazdem dokładnie zapoznaj się z ofertą firm ubezpieczeniowych. Jeśli wyjeżdżasz z biurem turystycznym, dobrze poznaj warunki proponowane przez organizatora.

Na wycieczkę z biurem
Turyści wyjeżdżający z Polski do innych krajów Unii Europejskiej za pośrednictwem koncesjonowanych biur podróży, mają zagwarantowane ubezpieczenie. Na organizatorów wyjazdów grupowych wymóg taki nakłada prawo. Muszą oni zapewnić swoim klientom ubezpieczenie od nagłego zachorowania. Aby maksymalnie obniżyć koszt wyjazdu, organizatorzy ubezpieczają każdego z uczestników na minimalną kwotę - 5 tysięcy euro. Choć może się wydawać, że to duża kwota, zdarza się, że jest niewystarczająca!

Możesz wykupić
Biura podróży ubezpieczają się także od odpowiedzialności cywilnej. Autokar - jeśli nim będziesz podróżować - posiada OC. Niestety, aby uniknąć przykrych niespodzianek i dodatkowych kosztów związanych choćby z pobytem w szpitalu, każdy podróżny powinien pomyśleć także o ubezpieczeniu indywidualnym. Jego koszt nie jest wysoki. Wszystko zależy od tego, na ile dni wyjeżdżasz i na jaką kwotę wykupujesz ubezpieczenie. Minimalna kwota to 5 tysięcy euro, maksymalna 100 tysięcy. Obejmują one koszty leczenia wraz z kosztami pobytu w szpitalu. W jednym z towarzystw ubezpieczeniowych działających w naszym kraju stawki na ubezpieczenie wahają się od 3 do 7 i pół złotego za jeden dzień. Wszystko zależy od Twojego wieku i stawki ubezpieczenia. Warto pamiętać, że takie ubezpieczenie obejmuje tylko koszty leczenia związane z nagłym zachorowaniem lub wypadkiem. Odrębną kwestią jest sprawa ubezpieczenia dla osób cierpiących na tzw. chroniczne choroby. Do nich zalicza się wszelkiego rodzaju alergie, choroby serca czy cukrzycę. Jeżeli cierpisz na tego typu schorzenia, powinieneś ubezpieczyć się niezależnie na wypadek nawrotu choroby poza granicami kraju. Takie ubezpieczenie jest średnio cztery razy droższe, niż to, które dotyczy nagłych zachorowań.

Gdy zmienisz zdanie
Kolejnym rodzajem ubezpieczenia, o którym powinieneś pomyśleć planując wakacyjną podróż za pośrednictwem biura podróży, jest tzw. ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu. Dzięki niemu ubezpieczyciel pokrywa w znacznej części koszty, jakie poniesiesz w sytuacji, gdy zmienisz zdanie. Ten rodzaj ubezpieczenia to koszt maksymalnie 3 procent ceny wyjazdu. Podpisując umowę z biurem musisz się liczyć z tym, że w razie zmiany decyzji, część wpłaconych pieniędzy nie zostanie Ci zwrócona.

Możesz alarmować!
Coraz więcej firm zajmujących się działalnością ubezpieczeniową uruchamia specjalne centra alarmowe, w których przez całą dobę dyżury pełnią lekarze specjaliści, mówiący w obcych językach. W razie wątpliwości, każdy turysta ubezpieczony w danej firmie może zadzwonić - na przykład ze szpitala - i dowiedzieć się, co ma zrobić w konkretnym przypadku. Numer do takiego centrum otrzymasz przy okazji zawarcia umowy ubezpieczeniowej.

Gdy jedziesz sam
Wyjeżdżając indywidualnie musisz sam zatroszczyć się o swoje ubezpieczenie. Na rynku istnieje wiele towarzystw oferujących ubezpieczenia turystyczne. Najważniejsze informacje dotyczące umowy ubezpieczenia zawarte są w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Taką książeczkę otrzymasz przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej i warto dokładnie ją przeczytać. Znajdziesz tam m.in. informacje na temat zdarzeń, których ubezpieczenie nie obejmuje. Podejmując decyzję o wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego zorientuj się, jakie typy ubezpieczeń zawiera ono w swojej ofercie. Zwróć uwagę na wysokość sumy gwarancyjnej, obszar objęty ubezpieczeniem, wysokość ubezpieczenia i jego zakres (jakie zdarzenia objęte są ubezpieczeniem), a także elastyczność towarzystwa wobec klienta. Wybierając ubezpieczyciela sprawdź, jaką ma renomę i pozycję na rynku.

Rodzaje ubezpieczeń
Istotne jest dopasowanie ubezpieczenia do charakteru podróży. Planując górskie wędrówki warto, abyś ubezpieczył się od kosztów poszukiwania i ratownictwa. Jadąc w Alpy ze sprzętem narciarskim, rozważ jego ubezpieczenie. Są to jednak ubezpieczenia dodatkowe i nie każda firma może proponować je w swojej ofercie. Poniżej opisy głównych typów ubezpieczeń, które mogą zainteresować turystę:

NNW - ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków
Za nieszczęśliwy wypadek uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, w konsekwencji którego osoba ubezpieczona doznała trwałego uszkodzenia ciała, utraty zdrowia lub zmarła. Obejmuje ono rekompensatę trwałej utraty zdrowia w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń, np. wypadku samochodowego, powodzi, pożaru, również śmierci. W ostatnim przypadku rekompensatę otrzyma osoba, którą turysta wskaże w umowie. Wysokość ubezpieczenia zależy od stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu, ustalanego przez lekarzy powołanych przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe.
KL - ubezpieczenie kosztów leczenia
Gwarantuje ono zwrot kosztów poniesionych w związku z chorobą - zakup lekarstw i środków opatrunkowych, leczenie szpitalne, transport do szpitala, konsultacje medyczne, zakup protez i okularów, które uległy zniszczeniu w wypadku. Jednak nie można liczyć na zwrot kosztów związanych z operacją plastyczną, wstawieniem plomby u dentysty bądź korzystaniem z telefonu w pokoju szpitalnym. Niektóre towarzystwa nie pokrywają również kosztów związanych z porodem bądź kosztów urazów powstałych w wyniku uprawiania sportów ekstremalnych.

Walizki
Dodatkowo warto ubezpieczyć swój bagaż. Podlegający ubezpieczeniu definiowany jest jako niezbędny do kontynuowania dalszej podróży. Głównie chodzi tu o obuwie, ubrania czy potrzebną żywność. Umowa nie obejmuje gotówki, biżuterii i tzw. sprzętu profesjonalnego. Bagaż możesz ubezpieczyć do kwoty 1000 dolarów. Stawki za jeden dzień różnią się w zależności od wartości bagażu i ubezpieczyciela. I tak, za bagaż do 500 złotych zapłacisz złotówkę. Gdy jego wartość oszacujesz na tysiąc dolarów, wtedy przyjdzie Ci zapłacić do 8 złotych za dzień.

Masz cenny sprzęt...
Także możesz go ubezpieczyć. Bardzo często tego typu umowy nie można zawierać w tzw. multiagencji ubezpieczeniowej lecz w siedzibie towarzystwa. Sprzęt profesjonalny to taki, który służy do wykonywania zawodu lub uprawiania sportu wyczynowego. Chodzi tu między innymi o profesjonalne kamery, aparaty fotograficzne, komputery, dyktafony, sprzęt wspinaczkowy, do nurkowania i uprawiania sportów motorowodnych. Miłośników sportów ekstremalnych i tych zajmujących się sportem wyczynowym nie obejmuje ubezpieczenie od nagłych zachorowań. Dla nich przewidziane jest specjalne - trzykrotnie droższe od normalnego.

Assistance za granicą
Ubezpieczenie to obejmuje na ogół koszty pobytu w szpitalu, konsultacje lekarskie, badania ambulatoryjne, zakup lekarstw i środków opatrunkowych, pokrycie kosztów transportu chorego, pokrycie kosztów transportu zwłok do kraju, opiekę nad niepełnoletnim dzieckiem w przypadku choroby, pomoc prawną (do określonej wysokości), kontynuację podróży, pokrycie kaucji, wcześniejszy powrót do kraju z powodu przyczyn losowych. Dzięki assistance w przypadku choroby lub nieszczęśliwego wypadku poza granicami kraju, możemy skorzystać z szybkiej pomocy i kompetentnej rady. Turysta może niezwłocznie zgłosić telefonicznie lub telefaksem prośbę o pomoc do przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego. Numer kontaktowy znajduje się w polisie. Przedstawiciel towarzystwa ma obowiązek o każdej porze dnia i nocy udzielić wskazówek, a od momentu zgłoszenia towarzystwo przejmuje płatności za badania i leczenie szpitalne.

Dla kierowców
Każdy kierowca powinien pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia komunikacyjnego (OC,AC), a jeśli wyjeżdża poza granice Unii Europejskiej w szczególności Zielonej Karty (ZK).
OC (odpowiedzialność cywilna) - ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zapewni Ci pokrycie strat w wypadku, który spowodowałeś. Jego wykupienie jest obowiązkowe. W razie wypadku, który spowodujesz, odszkodowanie wypłaci ofiarom towarzystwo ubezpieczeniowe.
AC (auto casco) - jest to najdroższe ubezpieczenie - ustalane od wartości samochodu. Jednak w razie wypadku zapewni Ci pokrycie kosztów związanych z naprawą uszkodzonego pojazdu bądź jego kradzieżą. Z reguły towarzystwa pokrywają naprawę auta do określonej wartości tak, abyś mógł wrócić do kraju. W przypadku poważniejszych napraw, których koszty przewyższają ustalony limit, należy uzgodnić z firmą zakres i wartość napraw pojazdu.
Zielona karta - jest międzynarodowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane przez kierowcę poza granicami kraju. Pamiętaj, że nieposiadanie karty może się wiązać z dużymi kosztami oraz z koniecznością wykupienia krótkoterminowego ubezpieczenia OC, ważnego tylko na terenie danego kraju. Kartę możesz wykupić minimalnie na 15 dni, także na granicy kraju, do którego wyjeżdżasz. W takiej sytuacji zapłacisz więcej!

Pamiętaj!
Na terytoriach Albanii, Andory, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Rumuni, Serbii i Czarnogóry, Tunezji, Turcji i Ukrainy wykupienie zielonej karty jest koniecznością!

Jak dzielą
Towarzystwa ubezpieczeniowe, opracowując swoją ofertę, podzieliły świat na trzy części. Zwykle są to :
- Europa oraz kraje basenu Morza Śródziemnego
- USA, Kanada, Australia i Japonia
- reszta świata

Ubezpieczyciel nie zapłaci!
Wiedz, że ubezpieczyciele nie pokryją poniesionych przez Ciebie wydatków na leczenie, jeżeli nie było ono objęte zakresem ochrony zawartym w umowie. Dlatego bez posiadania stosownej umowy też nie możesz liczyć na to, że w ramach polisy towarzystwo ubezpieczeniowe zapewni Ci zwrot kosztów poniesionych na leczenie chorób przewlekłych, istniejących przed zawarciem umowy, na wszelkie badania kontrolne czy szczepienia profilaktyczne. Podstawową ochroną ubezpieczeniową objęte są bowiem na ogół tylko koszty koniecznego leczenia, którego nie można odłożyć do czasu ewentualnego powrotu do kraju. Towarzystwo nie zapłaci także za leczenie następstw, wynikających z nadużycia alkoholu, zaistniałych pod wpływem narkotyków czy leków zażywanych bez nadzoru lekarza. Ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za skutki usiłowania popełnienia przestępstwa czy samobójstwa, za opiekę związaną z chorobą psychiczną ubezpieczonego, epilepsją, czy chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz wynikającymi z zakażenie wirusem HIV. Z ubezpieczenia wyłączone są także koszty leczenia spowodowane epidemią, działaniami wojennymi, katastrofami, skażeniem jądrowym, aktami terroryzmu a także koszty leczenia za granicą związane z ciążą i porodem. Można jedynie spotkać ofertę pokrycia części kosztów leczenia związanych z ciążą - pierwszą interwencję lekarską lub ambulatoryjną wraz z transportem.

O czym pamiętać?

Marek Kowalski z biura Pomorskiego Oddziału Polskiej Izby Turystyki:
- Trzeba sprawdzić, czy organizator imprezy jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej organizatora turystyki. Warto dowiedzieć się, z jakim ubezpieczycielem zawarł umowę i kiedy dokładnie wygasa jej ważność. Tego typu informacje można uzyskać u agenta oferującego miejsca na daną wycieczkę lub w urzędzie wojewódzkim właściwym dla danego organizatora. Powinniśmy również zapytać, czy w koszty wycieczki wkalkulowane zostało ubezpieczenie od nagłych zachorowań. Jeśli tak, to na jaką kwotę ono opiewa. Ponadto istotne jest, by sprawdzić, jak wygląda kwestia ubezpieczenia bagażu i następstw nieszczęśliwych wypadków. Osoba, która wykupuje polisę medyczną może także liczyć w większości firm ubezpieczeniowych na 50 procentową zniżkę na ubezpieczenie swojego bagażu. Warto to sprawdzić. Gdy cierpimy na jakąś chorobę chroniczną powinniśmy postarać się o rozszerzoną wersję ubezpieczenia zdrowotnego. Ten wariant jest co prawda trzykrotnie droższy - około 100 złotych na 10 dni, jednak często okazuje się, że taka inwestycja bardzo się opłaca. Osoby, które wyjeżdżają w okresie wakacyjnym do pracy, bez względu czy jest ona legalna, czy też nie, powinny ubezpieczyć się dodatkowo. Koszt takiego ubezpieczenia, które pokrywa koszty leczenia w następstwie wypadku przy pracy jest dwukrotnie droższe, aniżeli standardowe, jednak często okazuje się bardzo przydatne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto