Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W zawierciańskim Urzędzie Skarbowym można porozumiewać się na migi

M.Ziółkowska-Wnuk
Monika Ziółkowska-Wnuk
Migający urzędnik to już powszechność. Tak powinno być przynajmniej w każdej instytucji państwowej, ponieważ już 1 kwietniach wchodzi w życie nowa ustawa mówiąca o języku migowym i innych środkach komunikowania się z petentem.

W zawierciańskim Urzędzie Skarbowym jest aż ośmiu migających urzędników.
- Pierwszy poziom ukończyło siedem osób, natomiast drugi poziom, bardziej zaawansowany, który pozwala na komunikatywne porozumiewanie się z osobą głuchoniemą ukończyła jedna z pań - wyjaśnia Janusz Buczek, naczelnik zawierciańskiej „skarbówki”.

Mimo, iż przeszkoleni urzędnicy w każdej chwili mogą pomóc osobie, która ma problemy z porozumiewaniem się, to niestety trudno im wykazać się tymi umiejętnościami. Wielu głuchoniemych mieszkańców naszego powiatu przychodzi z osobą, która porozumiewa się za niego.
- Od chwili ukończenia kursu nie udało mi się porozmawiać w języku migowym. Osoba, która miała problemy z porozumiewaniem się niestety nie potrafiła migać. Przypuszczam, że takich przypadków jest więcej, gdyż wiele osób nie zna języka migowego - zaznacza Dorota Betcher - Płachetko, jedna z pierwszych migających urzędniczek.

Sam kurs jaka zaznaczają urzędnicy nie jest trudny, a język migowy jest bardzo ciekawy.
- Nauka wymaga systematyczności. Ciągłe trzeba mieć styczności z tym językiem. Inaczej zapomina się wiele zwrotów. Dlatego często staramy się w taki sposób rozmawiać - dodaje urzędniczka.

Aby urzędnicy nie zapomnieli języka migowego kilka razy w roku organizowane są spotkania, podczas których utrwalają wyuczone zwroty.
- Nasi pracownicy spotykają w swoim gronie. Próbują rozmawiać i opowiadać w tym języku. Chcemy, aby nie zapomnieli jak porozumiewać się z osobą, która ma taki problem - dodaje naczelnik.

Urząd Miejski w Zawierciu, też jest przygotowany na zmiany.
- Osoby niesłyszące nie muszą czekać do kwietnia, do momentu obowiązywania nowych przepisów, by załatwić sprawę w zawierciańskim magistracie. Wystarczy, że głuchoniemi mieszkańcy zgłoszą się w Punkcie Obsługi Interesanta, a na pewno zostaną skierowani do odpowiednio przeszkolonej urzędniczki - zaznacza Łukasz Czop, rzecznik prasowy zawierciańskiego magistratu.
Migających urzędników posiada także Starostwo Powiatowe w Zawierciu. Osoby mające problemy z komunikowaniem się mogą liczyć na pomoc trzech urzędników, którzy ukończyli I stopień języka migowego.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto