Co roku na drogach w Polsce ginie ok. 5 tys. osób. Do największej liczby wypadków dochodzi w wakacje. W tym roku sytuacja znów jest dramatyczna, do tej pory w wypadkach drogowych zginęło 1478 osób.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Dla porównania od lipca do sierpnia 2009 r. - śmierć poniosło 928 osób. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaprasza wszystkich użytkowników dróg do udziału w drogowym eksperymencie. Proponuje, by dni 6-8 sierpnia stały się weekendem bez ofiar.

Akcja nosi miano Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa. Ma on pokazać, o ile można zmniejszyć liczbę ofiar wypadków na polskich drogach, jeżeli w akcję zaangażuje się całe społeczeństwo. Organizatorom akcji zależy także na tym, żeby zbudować społeczność osób dbających o bezpieczeństwo na drogach. W tym celu powstał już specjalny profil na portalu Facebook. Pod adresem www.facebook.com/weekendbezofiar2010 zrzeszają się zwolennicy Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa. Osoby popierające akcję mogą się w nią włączyć także za pośrednictwem jej oficjalnej strony www.weekendbezofiar.pl Kierowcy znajdą pod tym adresem wiele przydatnych porad.

W ramach "Weekendu bez Ofiar" zorganizowane zostaną trzy pikniki edukacyjne: 6 sierpnia przy amfiteatrze w Kołobrzegu, 7 sierpnia na Rynku Manufaktury w Łodzi i 8 sierpnia na Agrykoli w Warszawie. Chętni będą mogli spróbować swoich sił na komputerowych symulatorach jazdy, a odważni przejdą próbę dachowania. Będą platformy zderzeniowe, tory przeszkód z alkogoglami, miasteczka rowerowe i tory gokartowe. Ratownicy medyczni będą uczyć zasad udzielania pierwszej pomocy. Pikniki trwać będą od godz. 13 do 21.

Z kolei na autostradzie A2 w Strykowie 7 sierpnia będzie można obejrzeć, jak w sytuacji kryzysowej współdziałają służby drogowe, policja, straż pożarna i ratownicy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wezmą one udział w symulacji karambolu ponad 20 samochodów.

Organizatorzy na weekend 6-8 sierpnia przygotowali też specjalną pomoc dla kierowców, którzy w tych dniach będą podróżować. Każdy, kto na numer 70567 wyśle SMS z kodami województw, przez które będzie przejeżdżał, otrzyma informacje o sytuacji na drogach krajowych w wybranych regionach, m.in. o utrudnieniach, objazdach i alternatywnych trasach. W jednej wiadomości można wpisać maksymalnie trzy kody, oddzielając je kropkami. Koszt wysłania SMS-a to 50 gr + VAT.

Organizatorem Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa "Weekend bez Ofiar" jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Partnerami przedsięwzięcia są Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komenda Główna Policji, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Honorowy patronat nad akcją objął minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Weź udział w eksperymencie

Praktyczne porady można znaleźć na stronie akcji.
Na stronie Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa www.weekendbezofiar.pl kierowcy znajdą wiele praktycznych porad, które ułatwią podróż i podpowiedzą, jak uniknąć wypadków.

SMS pomoże bezpiecznie dojechać do celu.

Każdy, kto w dniach 6-8 sierpnia wyśle SMS na numer 70567, otrzyma informacje o sytuacji na drogach krajowych w wybranym województwie. Kody poszczególnych województw znaleźć można na stronie akcji.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!