Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyrok dla wicestarosty zawierciańskiego?

Paulina Musialska
Wyrok dla wicestarosty zawierciańskiego: Chociaż wyrok dla wicestarosty zawierciańskiego zapadł jeszcze w 2015 roku, to starostwo powiatowe ciągle temu zaprzecza. Czy Konrad Knop nadal może pełnić swoją funkcję?

Wicestarosta zawierciański z wyrokiem? Taką informację otrzymaliśmy kilka dni temu na nasz adres mailowy od jednego z czytelników.

- Wicestarosta pełniący swoją funkcję z powołania, staje się automatycznie pracownikiem samorządowym, a ci nie mogą być karani z oskarżenia publicznego. A z takim właśnie przypadkiem możemy mieć do czynienia w tej sprawie - czytamy w liście do redakcji.

Co o oskarżeniach czytelnika sądzi sam zainteresowany? Konrad Knop zdecydowanie odmawia komentarza w tej intrygującej sprawie.

- Nic nie wiem o żadnym wyroku. To mój jedyny komentarz w tej sprawie - ucina krótko Konrad Knop, wicestarosta zawierciański.

O wyroku nic nie wie również Krzysztof Wrona, starosta zawierciański.

- Nie mam żadnych informacji o wyroku skazującym wicestarostę. Mam też zapewnienie wicestarosty o niekaralności - mówi Krzysztof Wrona.

Sytuacja jest jednak o tyle dziwna, że według Sądu Okręgowego w Częstochowie wyrok z zakresu prawa prasowego zapadł jeszcze w 2015 roku.

- Faktycznie była taka sprawa. Konradowi Knopowi postawiono w 2012 roku trzy zarzuty z zakresu prawa prasowego. Sprawa dotyczyła trzeciego numeru regionalnej gazety. Brakowało takich danych jak adres redakcji - tłumaczy Bogusław Zając, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Częstochowie. - Konrad Knop został ukarany grzywną. Wyrok jest prawomocny. Musi również zapłacić za koszty sprawy - dodaje Bogusław Zając.

Zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych w przypadku skazania prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe starosty, wicestarosty, członka zarządu powiatu podmiot wykonujący czynności z zakresu prawa pracy wobec pracownika samorządowego odwołuje go lub rozwiązuje z nim umowę o pracę za wypowiedzeniem najpóźniej po upływie miesiąca od dnia, w którym uzyskał informację o fakcie takiego prawomocnego skazania.

- Wyrok w tej sprawie uprawomocnił się 12 grudnia 2015 roku - zaznacza Bogusław Zając.

Czy zatem w takiej sytuacji wicestarosta zawierciański powinien teraz zrezygnować z pełnionej funkcji?

- Jeśli wyrok jest prawomocny to powinien zareagować starosta i złożyć wniosek do rady powiatu. Jeśli tego nie uczyni, to prawdopodobnie interweniuje wojewoda. Według mnie w tej sytuacji nie ma żadnego powodu do odwlekania tej decyzji w czasie - zaznacza prof. dr hab. Czesław Martysz, specjalista prawa administracyjnego i profesor Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto