Pijany straci prawko na zawsze Pijany straci prawko na zawsze

Pijany straci prawko na zawsze (© FOT. Janusz Wójtowicz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Niepokojąco duża liczba wypadków na polskich drogach z udziałem nietrzeźwych kierowców ma się zmniejszyć dzięki nowym, ostrzejszym karom za przestępstwa popełnione pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

W tym tygodniu weszły w życie zaostrzone przepisy kodeksu karnego, według których sędzia ma obowiązek odebrać dożywotnio prawo jazdy tym, którzy spowodowali wypadek pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Dotychczas sąd miał jedynie prawo, a nie obowiązek, orzec taki wyrok, jednak najczęściej kończyło się to tylko czasowym zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Jedynym odstępstwem od kary może być sytuacja tzw. wyższej konieczności, w jakiej znalazł się kierujący. I tak na przykład, jeżeli spowoduje on wypadek ze skutkiem śmiertelnym, ale prowadził samochód, aby ratować życie lub zdrowie bliskiej osoby, np. wiózł ją do szpitala - wtedy sędzia będzie mógł orzec nieco łagodniejszy wyrok. Ponadto osoba taka będzie mogła zostać ukarana karą pieniężną w postaci obowiązkowej wpłaty na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, w wysokości nawet do 100 tys. zł.

Zaostrzają się również kary dla tzw. recydywistów, czyli osób, które po raz kolejny zostaną złapane na jeździe po alkoholu lub prowadzą samochód z prawomocnym wyrokiem zakazu kierowania pojazdami. Takie wykroczenia sa obecnie zagrożone karą nawet do pięciu lat pozbawienia wolności.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!