Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawiercie: Miasto zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat. Co nas jeszcze czeka?

Patryk Drabek
Patryk Drabek
Zawiercie szczyci się mianem „bramy na Jurę Krakowsko-Częstochowskiej”, a w mieście w ciągu ostatnich kilku lat doszło do poważnych zmian w infrastrukturze. Ronda, wyremontowane ulice, nowe kawiarnie i odnowione sklepy, a przede wszystkim duże zmiany w okolicach dworca PKP. Tymczasem koncepcja zagospodarowania terenów wokół niego nie ogranicza się jedynie do renowacji budynku dworca oraz peronów.

Kolejnym etapem jest zakończona właśnie przebudowa placu Jana Pawła II znajdującego się naprzeciw dworca, gdzie oficjalnie została uruchomiona nowoczesna fontanna w kształcie amonitu. Następne podejmowane kroki są jeszcze bardziej interesujące. Planowana jest bowiem budowa parkingu wielopoziomowego dla samochodów osobowych (zająłby się tym prywatny inwestor - dop. red.) oraz budowa nowej zajezdni dla autobusów, które mogłyby zatrzymywać się bliżej dworca. Koncepcja zagospodarowania śródmieścia przewiduje także budowę centrum handlowo-usługowego z hotelem i zapleczem turystycznym, a wykonawcą tego zadania - tak jak w przypadku parkingu - również byłby prywatny inwestor. Rewitalizacja tego obszaru obejmuje około 4 hektarów, a by doszła do skutku, na początek muszą zostać zmienione plany zagospodarowania przestrzennego. Gdy do tego dojdzie miasto zamieni się działkami w okolicy dworca z prywatnym inwestorem, a według optymistycznych szacunków prace przy rewitalizacji terenów przy dworcu mogłyby zakończyć się w 2014 roku.



Swoje oblicze zmieniają też popularne sklepy w Zawierciu, a mieszkańcy mogą już powoli przygotowywać się na powstanie zupełnie nowych marketów.
Z naszych informacji wynika bowiem, że firma Netto planuje utworzenie dyskontu spożywczego przy ulicy Wojska Polskiego w Zawierciu.
Czy z socjologicznego punktu widzenia Zawiercia to typowe miasto powiatowe? - Idealne centrum miasta powinno łączyć w sobie kilka bardzo ważnych elementów. My mówimy o tym, że sił - tłumaczy dr Krzysztof Bierwiaczonek, socjolog z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. - Pierwszą jest siła władzy, co oznacza, że w centrum miasta powinien znajdować się urząd miejski. Drugi element to siła kultury. W tym miejscu mam na myśli kino, teatr czy bibliotekę. Trzecią siłą jest siła sakralna. W centrum powinien znajdować się kościół, natomiast ostatnią jest siła pieniądza. Z tym wiąże się m.in. centrum handlowe i rynek. Nie znam dokładnie Zawiercia, ale sama fontanna i dworzec kolejowy nie wystarczą - wyjaśnia dr Krzysztof Bierwiaczonek.



Prezes zarządu firmy FOB-Decor Tomasz Ociepa już kilka lat temu przedstawił pomysł utworzenia centrum kulturalno - handlowo - rozrywkowego na terenie obejmującym prawie 5 hektarów. Czy można w najbliższym czasie liczyć na realizację takiej inwestycji?
- Nie odpowiem panu na to pytanie. Należy je skierować do Urzędu Miejskiego, ponieważ obecny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uniemożliwia powstanie takiego obiektu w tym miejscu - podkreśla Tomasz Ociepa, a przedstawiciel magistratu nie ma dobrych wiadomości dla fanów koncepcji powstania centrum handlowego przy ulicy Leśnej. - Aktualnie prowadzone są w Urzędzie Miejskim prace związane ze sporządzeniem nowej edycji studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta, a na jego podstawie odpowiednio zostaną znowelizowane plany - wyjaśnia Łukasz Czop, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Zawierciu. - Jest to długotrwała procedura i według naszych wstępnych przewidywań potrwa półtora roku. Wszelkie projekty tych dokumentów będą odpowiednio wcześniej dyskutowane na komisjach, poddane zostaną także szerokim konsultacjom społecznym. Każdy mieszkaniec będzie mógł się również w tej sprawie wypowiedzieć. Na końcu tej drogi będą, jak to zwykle w samorządzie bywa, radni, do których będzie należał ostateczny głos w tej sprawie. Dopóki więc przygotowywane projekty nie zostaną uchwalone na sesji, to nie możemy teraz kategorycznie stwierdzić jaki będzie los terenów położnych w rejonie ulic Leśnej i Senatorskiej - dodaje Łukasz Czop.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto