Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawiercie nawiązało współpracę z Zakładem Karnym

PM
UM Zawiercie
Zawiercie poszło w ślady sąsiednich gmin i nawiązało współpracę z Oddziałem Zewnętrznym Zakładu Karnego w Wojkowicach. Osadzeni będą pracować na rzecz gminy w ramach resocjalizacji.

Zawierciański Zakład Gospodarki Mieszkaniowej oraz Zakład Karny w Wojkowicach zdecydowały się na nawiązanie współpracy. W ramach podpisanego porozumienia zatrudnienie w ZGM znajdzie czterech osadzonych.

- Na mocy porozumienia czterech skazanych z Oddziału Zewnętrznego w Ciągowicach będzie zatrudnionych m.in. przy remontach mieszkań socjalnych. Do ich zadań będą należeć proste prace remontowe, takie jak np. malowanie ścian. Wśród zadań znajdą się także te wymagające konkretnych umiejętności, takich jak położenie tynków, kafelkowanie - przekazał por. Sebastian Walenicak, rzecznik prasowy Oddziału Zewnętrznego w Ciągowicach.

Zdaniem władz Zawiercia nawiązanie takiej współpracy jest korzystne dla obu zainteresowanych stron. Dla osadzonych jest to forma resocjalizacji. Dla gminy jest to natomiast spora oszczędność, ponieważ praca wykonywana będzie na zasadzie wolontariatu. Umowa pomiędzy ZGM Zawiercie, a Zakładem Karnym w Wojkowicach ma obowiązywać do końca bieżącego roku.

- Wykonywanie prac społecznych to dobra metoda resocjalizacji oraz droga powrotu do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Taka metoda resocjalizacji jest bardzo korzystna finansowo dla samorządów. Osadzonym pozwala wrócić do normalnego życia. Przeciwdziała wykluczeniu społecznemu - mówi Marcin Wojciechowski, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

Obecnie w Oddziale Zewnętrznym Zakładu Karnego w Wojkowicach przebywa 269 skazanych. 166 z nich jest już zatrudnionych. Osadzeni pracują na rzecz gminy Poręba oraz powiatu zawierciańskiego. W Szpitalu Powiatowym pomagali w remoncie pomieszczeń, aby mogły służyć pacjentom.

- Na rzecz miasta Poręba skazani pracują przy sprzątaniu i odśnieżaniu dróg, przystanków, placów, obiektów sportowych. Osadzeni pracują także przy konserwacji urządzeń i utrzymaniu zieleni na terenach gminnych - wymienia por. Sebastian Walenicak. - Osadzeni zatrudnieni poza terenem zakładu karnego pracują najczęściej w systemie bez konwojenta. Oznacza to, że bezpośredni nadzór nad ich pracą pełnią te podmioty, które ich zatrudniają, np. pracownik urzędu gminy czy miasta. Do pracy poza terenem jednostki kierujemy osoby sprawdzone, skazane za pospolite przestępstwa. Są to osoby nie stwarzające bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców - dodaje por. Sebastian Walenicak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto