Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawiercie: Piesi zostali potrąceni na "pasach"

PM
W piątek (5.01) na terenie Zawiercia doszło do dwóch potrąceń pieszych. Do zdarzeń doszło na przejściach dla pieszych.

W piątek (5.01) na terenie Zawiercia doszło do dwóch potrąceń pieszych. Pierwsze zdarzenie miało miejsce około godz. 20.50 na ulicy Piłsudskiego. Na przejściu dla pieszych koło sklepu Biedronka potrącona została 45-letnia mieszkanka Zawiercia.

- Ze wstępnych ustaleń wynika, że piesza prawidłowo przechodziła przez "pasy". Potrącił ją volkswagen passat, którym kierował 61-letni mieszkaniec Częstochowy. Mężczyzna był trzeźwy. Piesza trafiła do szpitala z niegroźnymi obrażeniami ciała - mówi nadkom. Andrzej Świeboda, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu.

Do kolejnego zdarzenia doszło o godz. 21.30 na ulicy Kościuszki. Potrącony został 32-latek z Włodowic, który prawidłowo przechodził przez przejście dla pieszych.

- Mężczyzna został potrącony przez renault megane, którym kierował 33-letni mieszkaniec Zawiercia. Kierowca pojazdu był trzeźwy - dodaje nadkom. Andrzej Świeboda.

Mieszkaniec Włodowic trafił do szpitala. Jego obrażenia nie były poważne.

- Apelujemy do kierowców, aby zachowywali większą ostrożność podczas dojeżdżania do przejść dla pieszych. Pieszych prosimy natomiast, aby zawsze upewnili się czy mogą bezpiecznie przejść przez jezdnię. Warto zaopatrzyć się także w elementy odblaskowe, które zwiększą naszą widoczność na drodze. W mieście przydałoby się także doświetlenie przejść dla pieszych - przyznaje nadkom. Andrzej Świeboda.

Mieszkańcy alarmują: Przejścia dla pieszych są niedoświetlone

W ubiegłym roku na drogach naszego powiatu doszło do wielu zdarzeń z udziałem pieszych. Kilkukrotnie zakończyły się one tragicznie. Mieszkańcy Zawiercia zaczęli alarmować, że winne są niedoświetlone przejścia dla pieszych. Temat został także poruszony na grudniowej sesji rady miejskiej. Radny Damian Świderski zwrócił uwagę, że konieczne jest poprawienie bezpieczeństwa pieszych na terenie miasta. Zaproponował także rozwiązanie problemu.

- Istnieją nowe technologie przejść dla pieszych. Mówię tutaj o aktywnych przejściach dla pieszych, czyli tak zwanych „zebra premium”. Są to przejścia z pulsacyjnymi światłami, czujnikami ruchu, znakami poziomymi i pionowymi. Wszystko to zwiększa bezpieczeństwo pieszych. Może warto byłoby zastosować takie pasy w newralgicznych miejscach - mówił radny Damian Świderski.

Rozwiązanie zostało zastosowane między innymi w Warszawie oraz niewielkiej Wąwolnicy. Działanie aktywnego przejścia dla pieszych jest bardzo proste. Gdy pieszy zbliża się do przejścia, wykrywa go czujnik. Sygnał przekazywany jest do sygnalizacji świetlnej. Zaczyna migać żółta lampa, która ostrzega kierowców. Po zmierzchu aktywowane jest zazwyczaj dodatkowe oświetlenie i migające punkty odblaskowe zamontowane w nawierzchni jezdni. Sygnalizują one kierowcy zbliżającego się pojazdu, że musi zachować ostrożność.

Radny Damian Świderski odpowiedź na swoją interpelację otrzymał jeszcze podczas sesji. Udzielił jej Witold Grim, prezydent Zawiercia. Najpierw podkreślił, że wyznaczony jest pracownik, którego obowiązkiem jest sprawdzanie stanu oświetlenia. Prosił również przewodniczących osiedli i sołectw o informowanie o problemach związanych z oświetleniem. Następnie odniósł się do rozwiązania zaproponowanego przez radnego.

- Oczywiście możliwości jest wiele. Jeśli jednak zawiercianie nie będą stosować się do przepisów ruchu drogowego, to nie wierzę w żadne aktywne przejścia. Patrząc na serię zdarzeń w naszym mieście, to robią to tylko mieszkańcy miasta. W centrum miasta jeżdżą głównie mieszkańcy naszego miasta. Na trasie Katowice, Lublin, ściana wschodnia poruszają się różni kierowcy. To my, zawiercianie, musimy się samodyscyplinować i przestrzegać przepisów, aby piesi na przejściach byli w miarę bezpieczni - mówił Witold Grim. - Mamy plan doświetleń. Zrealizujemy go wspólnie z firmą Tauron. Plan obejmuje m.in. przejście na ul. Sikorskiego. Wytniemy tam także drzewa. Potem sukcesywnie będziemy doświetlać newralgiczne miejsca w mieście - dodał Witold Grim.

Prezydent zapowiedział, że zastanowi się nad tym jak można wykorzystać nowe technologie na terenie Zawiercia. Przypomniał także, że katowicka "Strefa 30" była dawniej krytykowana. Teraz ograniczenie prędkości jest przestrzegane. Podobna sytuacja ma miejsce w Jaworznie, gdzie znacznie poprawiło się bezpieczeństwo na drogach.

- Między innymi dlatego, że została wprowadzona "Strefa 30". Jak kierowcy zaczęli przestrzegać prędkości, to okazało się, że nie ma zdarzeń i kolizji - mówił Witold Grim.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Miała 2 promile, rozbiła auto i uciekła

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto