Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w Zawierciu po posiedzeniu RM. Nowe okręgi, śmieci oraz budżet

Patryk Drabek
Podczas październikowej sesji Rady Miejskiej w Zawierciu radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie podziału miasta na 23 jednomandatowe okręgi wyborcze. Przypomnijmy, że jest to o tyle istotne, że na jeden okręg przypada jeden mandat radnego.

Obecny podział jest oparty przede wszystkim na poszczególnych dzielnicach i sołectwach, ale największe osiedla, czyli Centrum, Piłsudskiego, Stary Rynek i Stawki, zostały podzielone na mniejsze okręgi. Tym samym okręg wyborczy Centrum I obejmuje ulice 3 Maja, Wyszyńskiego, Kościuszki, Paderewskiego (numery parzyste 2-6), Piastowską, Powstańców Śląskich, Sądową, Batorego, Ściegiennego, Zegadłowicza oraz Żwirki i Wigury.

Centrum II to ulice Dmowskiego, Grunwaldzka, Jagiellońska, Jaskrowa, Morka, Mostowa, Podleśna, Rokicka, Składowa, Spacerowa i Wschodnia, Centrum III uwzględnia ulice Daszyńskiego, Jaśminową, Kasprowicza, Paderewskiego (numery nieparzyste 5-11, 29a - 45 oraz parzyste 20-26), Piekarską i Reymonta, natomiast okręg Centrum IV to już ulice Gdańska, Kilińskiego, Piękna, Pomorska, Pszczelna, Pszczelne Łąki, Równoległa, Skłodowskiej, Słowackiego, Wronia, Zakręt i Zubrzyckiego. Jeśli chodzi o osiedla Piłsudskiego, Stary Rynek i Stawki, to podzielono je na dwie części.
Podczas październikowego posiedzenia radni zajmowali się również między innymi gospodarką komunalną, na którą patrzyli przez pryzmat znowelizowanej ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach.

Zakończyły się już konsultacje z mieszkańcami dotyczące wyboru metody naliczania opłat za odbiór odpadów.
Zawiercianie w zdecydowanej większości opowiadali się za pobieraniem opłaty od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość, a Rada Miejska podjęła już w tej sprawie stosowną uchwałę. Teraz w magistracie trwają prace, dzięki którym dowiemy się ile będzie kosztowało funkcjonowanie systemu gospodarowania odpadami (zajmie się tym zewnętrzna firma konsultingowa - dop. red.). Następnym krokiem będzie przygotowanie uchwały, która ustali wysokość opłaty za odbiór odpadów.

Dodajmy jeszcze, że w Referacie Gospodarki Komunalnej, który został niedawno utworzony, przygotowywane są wzory deklaracji opłaty za odbiór odpadów, którą będą składać mieszkańcy. Trwają również prace nad regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta.

Październikowe posiedzenie zawierciańskiej Rady Miejskiej przyniosło także zmiany w budżecie miasta. Niemal osiem tysięcy złotych przyznano Ochotniczym Strażom Pożarnym. Dzięki tym środkom oraz otrzymanej przez OSP dotacji od PZU Życie S.A. druhowie będą mogli kupić aparat oddechowy.

Radni w budżecie miasta zabezpieczyli również 75 tysięcy złotych na zakup samochodu dla straży miejskiej, bowiem dotychczasowe auto z 2006 roku jest już wyeksploatowane i często się psuje.
Plan wydatków, dzięki którym kupiony zostanie sprzęt kuchenny dla szkolnych i przedszkolnych stołówek w naszym mieście, został natomiast zwiększony o 37 tysięcy złotych.

Prawie 36 tysięcy złotych pozwoli z kolei na zakup między innymi nowego pieca do ceramiki w pracowni szkła oraz stołu bilardowego w Miejskim Ośrodku Kultury "Centrum" w Zawierciu. Wykonywane są też obecnie prace projektowe dotyczące remontu Pałacyku Szymańskiego, a Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna otrzymała na ten cel 13 tysięcy złotych.
Niewykluczone, że gmina na remont obiektu pozyska dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto