Nasza szkoła po remoncie stanie się wizytówką Żor - mówi Ewa Adamczyk-Ścibik, rzecznik szkoły Nasza szkoła po remoncie stanie się wizytówką Żor - mówi Ewa Adamczyk-Ścibik, rzecznik szkoły

Nasza szkoła po remoncie stanie się wizytówką Żor - mówi Ewa Adamczyk-Ścibik, rzecznik szkoły (© Fot. Katarzyna Śleziona )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Pełną parą ruszyła modernizacja zabytkowej szkoły muzycznej przy ul. Dworcowej. Od 13 lat uczą się tu młodzi, utalentowani ludzie z Żor, Wodzisławia, Jastrzębia, Orzesza, a nawet Pszczyny i Strumienia. Remont pochłonie prawie 4 miliony złotych. Z unijnej kasy miasto dostało 3,4 miliona złotych. Prace mają się zakończyć w marcu przyszłego roku.

Z modernizacji szkoły cieszy się 200 uczniów "muzyka", w tym 140 ze szkoły podstawowej i 60 ze średniej. - Już nie możemy doczekać się zakończenia remontu. To dobrze, że większość prac zostanie wykonana w wakacje, gdy nie ma zajęć. Pewnie jesienią będziemy mieć tu mały bałagan, ale pomęczymy się do wiosny, by potem uczyć się w naprawdę komfortowych warunkach - mówi Zuzanna, uczennica ze Szczejkowic.

Roboty zostały podzielone na dwie części. Na początek uporządkowany zostanie teren wokół głównej siedziby szkoły, zbudowanej w 1903 roku. - Stojący obok niej szary budynek został już wyburzony, a nowy obiekt zbudowany zostanie od podstaw. Znajdzie się w nim 11 sal lekcyjnych, w tym 5 na parterze i 6 na pierwszym piętrze. Nowy budynek zostanie połączony ze starą szkołą specjalnym korytarzem - mówi Zofia Mańka-Błaszczyk, dyrektor szkoły muzycznej.

Następnie robotnicy przejdą do głównej siedziby placówki. Liftingu doczeka się tu co najmniej 12 pomieszczeń.

- Jeszcze tego lata rozpocznie się tu generalny remont, od wymiany podłóg, po akustyczne wyciszenie wszystkich sal. Dzięki temu młodzi instrumentaliści nie będą przeszkadzać kolegom ćwiczącym za ścianą. Zostanie jeszcze "zrzucony" stary strych. Oba budynki będą utrzymane w podobnym stylu architektonicznym - dodaje dyrektor.

Władze miasta i dyrekcja mają nadzieję, że zmodernizowana szkoła przyciągnie jeszcze więcej uczniów.

- W tym roku mieliśmy 88 kandydatów, a mogliśmy przyjąć tylko 33. Teraz to się zmieni. Nasi muzycy odnoszą sukcesy na arenie polskiej i międzynarodowej. Ostatnio nasz młody puzonista Eryk Mencner triumfował w Oławie - dodaje.


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!