Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Częstochowie będzie można kupić tańszy węgiel? Miasto nie przystąpiło do rządowego programu

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
arc
Częstochowa nie zdecydowała się na przystąpienie do rządowego programu dystrybucji węgla mieszkańcom naszego miasta. - Wybraliśmy inną możliwość zawartą w ustawie i zdecydowaliśmy, że sprzedażą opału w preferencyjnych cenach mieszkankom i mieszkańcom zajmą się firmy branżowe - mówi Tomasz Jamroziński, kierownik biura prasowego częstochowskiego magistratu.

Sprzedażą zajmą się firmy z branży węglowej

Częstochowa znalazła się wśród nielicznych samorządów, które nie przystąpiły do rządowego programu sprzedaży węgla w preferencyjnych cenach. Miasto zdecydowało się, że zleci to zadanie firmom z branży węglowej.

- Ustawa przewidywała trzy warianty sprzedaży i dystrybucji węgla po preferencyjnych cenach. Częstochowa wybrała ten, w którym sprzedażą zajmą się profesjonaliści, czyli składy węgla - tłumaczy Tomasz Jamroziński, kierownik biura prasowego częstochowskiego magistratu. - Jako pierwsi w województwie zaczęliśmy zbierać wnioski od zainteresowanych mieszkańców. Póki, co nie jest ich wielu, złożono niecałe 600 wniosków - dodaje.

Taka decyzja wywołała oburzenie opozycji. Nad tą kwestią dyskutowano podczas ostatniej sesji rady miasta.

- Jakie powody kierowały włodarzami Częstochowa, aby pozbawić "swoich" mieszkańców możliwości zakupu tańszego opału? - pyta Piotr Wrona, radny PiS. - Artykuł 7 Ustawy o Samorządzie Gminnym stanowi, że do zadań własnych gminy należy "zaopatrzenie w energię elektryczną i cieplną oraz gaz". Warto nadmienić, że 16 gmin powiatu częstochowskiego stosowne czynności wykonało celem zagwarantowania zakupu opału, a na terenie województwa śląskiego są gminy, które sprzedają węgiel po cenie zakupu tj. 1500 zł. W Częstochowa, jak zawsze "się nie da" i "wina PiSu". Obrażanie się na polski rząd pozbawia, w tym przypadku, mieszkańców miasta dostępu do opału. Nieodpowiedzialna postawa i decyzja lokalnych włodarzy godzi w dobro i bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców Częstochowy - twierdzi.

Co na to zatem miasto?

- W interesie władz samorządowych nie leży przejmowanie obowiązków i konkurowanie z lokalnymi przedsiębiorcami w obszarze handlu węglem. Władze samorządowe muszą patrzeć perspektywicznie na cały organizm miasta, szanując działające w nim podmioty gospodarcze - podsumowuje Tomasz Jamroziński.

Częstochowski samorząd uznał, że taka decyzja daje możliwość najszybszego uruchomienia systemu dystrybucji, bo nie wymaga podejmowania czasochłonnych działań organizacyjnych i nie będzie generować dodatkowych kosztów publicznych (związanych m.in. z zakupem sprzętu, poszerzeniem zakresu zadań czy zatrudnieniem pracowników).

Lista firm przekazana

Jak na razie miasto przekazało listę firm, które zgłosiły chęć sprzedaży węgla po preferencyjnej cenie mieszkankom i mieszkańcom.

- Dostępność węgla w Częstochowie zależy od podpisania umowy między składem (lub składami) węgla a podmiotem wprowadzającym oraz od terminu sprzedaży węgla temu składowi (lub składom) - podkreśla Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy magistratu.

Jak na razie konkretnych decyzji w tym zakresie nie ma. Gdy umowa zostanie podpisana, miasto poinformuje mieszkańców, do których firm mogą się zgłosić. Kiedy to nastąpi? Tego na razie nie wiadomo...

Przy tej okazji przypominamy, że wydawaniem zaświadczeń dla mieszkańców, którzy zamierzają skorzystać z zakupu węgla w cenie regulowanej ustawą, zajmuje się Częstochowskie Centrum Świadczeń.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto