Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia kopalni "Rudniki" w Rudnikach. Tak wyglądała. Zobacz zdjęcia i filmik

Radosław Famulski, Bartosz Żołnierczyk
Ciekawa Przeszłość/ Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie
Kopalnia rud żelaza „Rudniki” w Rudnikach koło Zawiercia, w połowie lat 60-tych XX wieku przeżywała swój największy rozkwit. Dostarczając surowiec głównie do huty „Zawiercie”, która w tamtym okresie przechodziła modernizację, aż do osiągnięcia drugiego miejsca w Polsce, a także do huty „Florian” w Świętochłowicach, musiała ciągle zwiększać swoje wydobycie.

Kopalnia w Rudnikach

Wraz z kanałem Ciekawa Przeszłość, badającym znaną i jeszcze nie odkrytą historię Zawiercia i okolic oraz archiwalnymi numerami gazety "Zagłębie", przypominamy krótką historię kopalni "Rudniki" w Rudnikach.

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

W kopalni "Rudniki" wydobycie rozpoczęto w 1950r. Kopalnia z czasem przechodziła rozwój i modernizacje. W 1964 roku w kopalni zastosowano unikalny system połączenia pól wydobywczych pod ziemią. Do tego celu wykonano podziemny przekop do sąsiedniego pola „Skałka”.

- Przy biciu tego przekopu zastosowany został kombajn, zaprojektowany i wyprodukowany w bratniej Węgierskiej Republice Ludowej. Wykonanie nowego przekopu udostępniło kopalni „Rudniki” sąsiednie pole wydobywcze o zasobie wynoszącym ok. 600.000 ton surowca - czytamy w artykule archiwalnym w gazecie "Zagłębie".

W 1965 roku kopalnia mogła szczycić się podziemną trakcją elektryczną oraz co przyczyniło się do zwiększonej ilości wydobycia.

- Oddano do użytku przeszło 2- kilometrowy odcinek przewodowej trakcji elektrycznej w chodnikach przewozowych. Jeszcze w bieżącym roku ma nastąpić doprowadzenie tej trakcji do chodników podścianowych - czytamy w artykule archiwalnym w gazecie "Zagłębie".

Zasoby kopalni wynosiły 1 622 000 t, z czego wyeksploatowano 825 843 t. Najwięcej, bo 477 osób było zatrudnionych w 1957 r., średnio pracowało tam 400 górników. Kopalnia posiadała 3 szyby. Budynki nadszybia i wieży wyciągowej wykonane były z drewna.

Zobaczcie jak wyglądała kopalnia rud żelaza "Rudniki"

Tak mogła wyglądać kopalnia "Rudniki" od środka - Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie.

Wydobycie w kopalni "Rudniki" kontynuowano do 1969 r., natomiast w 1970 r. kopalnia uległa likwidacji i została zalana wodą. Zostały po niej tylko szyby wentylacyjne i hałda usypana z wykopanej ziemi.

Nazwa wsi Rudniki wzięła się właśnie od złóż żelaza, które się tam znajdują.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto