Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja w siedzibie Solidarności w Katowicach. „Potrzebujemy w Polsce dobrej jakości usług publicznych”

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Wideo
od 12 lat
W poniedziałek 12 lutego w siedzibie Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności odbyła się konferencja dotycząca kryzysów w obszarze pracy Usług Publicznych. Liczba mnoga jest nieprzypadkowa – oprócz pandemii i kryzysu związanego z wojną na Ukrainie, wspomniany obszar od lat trapią problemy.

W Polsce brak dobrej jakości usług publicznych?

— Potrzebujemy w Polsce dobrej jakości usług publicznych, bo bez nich nie jesteśmy w stanie przeżyć kryzysów i niespokojnych czasów – twierdzi dr hab. prof. UWr Adam Mrozowicki.

Pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego był jednym z prelegentów konferencji Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”. Konferencja, która odbyła się 12 lutego w siedzibie oddziału związku, skupiała na pracy w obszarze usług publicznych w czasie kryzysu. W panelach tematycznych skupiono się na DPS-ach, szkołach i szpitalnictwie.

— Nie życzymy sobie kolejnych kryzysów, ale jak najbardziej takie wnioski powinny spowodować, że będziemy bardziej przygotowani na takie sytuacje – mówi o jednym z celów przygotowania konferencji – mówi Edyta Odyjas, Zastępca Przewodniczącego Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego Solidarności.

Dominik Kolorz, który kieruje Śląsko-Dąbrowską Solidarnością zaznacza, że tego typu konferencje były już wcześniej organizowane przez związki zawodowe. Tym razem spora część badaczy pochodziła z Dolnego Śląska. Kolejne mają być organizowane we współpracy z uczelniami naszego regionu. Prawdopodobnie będą dotyczyły przemysłu i transformacji tego sektora.

— Te nasze konferencje różnią się od wszelkiego rodzaju innych „spędów”. Z nich zawsze wychodzą jakieś wnioski, które potem staramy się artykuować (tak jak w przypadku dzisiejszego wydarzenia) do władz samorządowych, a nawet centralnych – opowiada Dominik Kolorz przewodniczący zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”.

Usługi publiczne w permanentnym kryzysie?

dr hab. prof. UWr Adam Mrozowicki wskazuje, że pracownicy szpitali, szkół i DPS-ów także przed pandemią mogli wskazywać, że w ich sektorach nie dzieje się najlepiej i jest po prostu ciężko. Według badacza nie tyle sama pandemia i kryzys uchodźczy związany z wojną na Ukrainie były kryzysami, ale raczej unaoczniły kryzys, który od lat toczy sektor usług publicznych. Problemem są m.in. niskie płace, brak nowych pracowników, niski prestiż zawodów. Dodaje również, że wnioski z prowadzonych na Uniwersytecie Wrocławskim badań mówią o tym, że konieczna jest lepsza współpraca między państwem, samorządami i podmiotami świadczącymi usługi publiczne.

— Potrzebujemy systemowego, stałego wsparcia tych branż z budżetu centralnego – mówi dr hab. prof. UWr Adam Mrozowicki.

W przypadku szpitalnictwa największe problemy unaocznił kryzys pandemiczny. Jak wskazywał dr Jacek Burski z Uniwersytetu Wrocławskiego, Ochrona Zdrowia mimo to dalej boryka się z problemami. Wśród nich są niedobory kadrowe związane m.in. ze starzeniem się określonych grup zawodowych – np. pielęgniarek.

— Polska w porównaniu do krajów Europy Zachodniej przeznacza na ochronę zdrowia z budżetu publicznego znacznie mniej pieniędzy. To jest stały problem – nie jest to nic nowego, choć sytuacja powoli się polepsza w ostatnich latach – twierdzi dr Jacek Burski.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto